Rusza plebiscyt na najlepszą płytę folkową ćwierćwiecza

Słuchacze i fani muzyki folkowej mogą głosować na ulubione polskie i zagraniczne płyty wydane w ciągu 25 lat istnienia Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Głosowanie potrwa do 30 marca, finał konkursu odbędzie się 1 kwietnia.

Jeden z nominowanych albumów nagrała Kapela ze Wsi Warszawa
fot. www.kzww.pl/mat.pras.

Plebiscyt związany jest z 25-leciem Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które zajmuje się popularyzacją polskiej kultury ludowej. Internauci i słuchacze mogą głosować w kategoriach "Polska" i "świat". 

Wybraliśmy 25 polskich i 25 zagranicznych płyt. Głosować można codziennie na trzy tytuły z rodzimym folkiem i trzy płyty z world music. Łącznie każdy uczestnik ma po sześć głosów dziennie. Głosy można oddawać bez uzasadnienia, ale tylko te z uzasadnieniem mają szansę na otrzymanie od nas nagród

- powiedział redaktor naczelny RCKL Piotr Kędziorek.

Do końca plebiscytu, do 30 marca, radiowa Dwójka będzie grała w kolejności alfabetycznej utwory z wyróżnionych 50 płyt. Będą się pojawiały w audycjach "Źródła", "Nokturn" oraz "Sobotnim Poranku Dwójki". 

W zestawieniu polskich wyróżnionych płyt znalazły się albumy cenionych na świecie zespołów - Kapela Ze Wsi Warszawa, Kroke, Kwardofonik czy folkowego projektu Grzegorza Ciechowskiego: Grzegorz z Ciechowa. Oprócz tego w zestawieniu jest pierwsza długogrająca płyta zespołu Hańba! "Hańba!" z 2016 roku, który korzysta z tekstów polskich poetów z lat 30. XX wieku.

Wśród zagranicznych są zarówno płyty Cesarii Evory i Buena Vista Social Club wydane w latach 90., jak i zeszłoroczna "At Least Wave Your Handkerchief at Me" albańskiego zespołu Saz’iso. Niektórzy nominowani artyści kilkukrotnie śpiewali dla polskiej publiczności, chociażby The Mystery of the Bulgarian Voices. 

Finał konkursu odbędzie się 1 kwietnia na antenie radiowej Dwójki w programie "Źródła". Głosować można na stronie rckl.polskieradio.pl.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#folk #RCKL #plebiscyt #płyta #album

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo