Minister Kwieciński o sukcesie rządu. Rozliczenie unijnych funduszy w rekordowym tempie! WIDEO

Jerzy Kwieciński / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ma powody do zadowolenia. Polski rząd w niecałe dwa lata rozliczył poprzednią perspektywę finansową z Unią Europejską. Łatwo nie było, szczególnie po tym, co zastano po poprzednim rządzie...

Minister Jerzy Kwieciński w rozmowie z portalem Niezależna.pl miał do przekazania kilka istotnych informacji. Jedna z nich to oczywiście rekordowe tempo rozliczenia poprzedniej perspektywy finansowej. Poprzednicy dokonywali takich rozliczeń nawet w 10 lat, w przypadku obecnego rządu wystarczyły... niecałe dwa lata.

"Parę dni temu otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej już taką ostatnią płatność z poprzedniej perspektywy finansowej z lat 2007-2013, dlatego, że w tych zasadach unijnych jest tak, że komisja europejska po zakończeniu perspektywy finansowej zachowuje sobie 5 procent i dopiero po jej zakończeniu rozlicza poszczególne programy z efektów i rozliczenia finansowego. Dopiero wtedy płaci te pieniądze. Ostatnia transza była z programu regionalnego dla województwa mazowieckiego. Pozostałe programy rozliczaliśmy wcześniej. Do Polski wpłynęło prawie 3 miliardy 400 milionów euro. Ktoś się zapyta, czy to sukces. Otóż rozliczanie poprzedniej perspektywy finansowej trwało prawie 10 lat, a my rozliczyliśmy ją w niecałe 2 lata. Tak naprawdę zaczęliśmy rozliczanie od końca marca 2017 roku, kiedy przedstawiliśmy komisji ostatnie raporty"

- wyjaśniał.

Jak dodał, nie było to łatwe, ponieważ rząd PO-PSL zostawił w tej kwestii dość pokaźny bałagan. Działać trzeba było szybko, lecz udało się nie stracić ani jednego euro.

"Nasi poprzednicy w rządzie zostawili nam perspektywę finansową niestety rozgrzebaną. Mieliśmy do wydania 30 miliardów złotych w 1,5 miesiąca pod koniec 2015 roku i wtedy udało nam się te pieniądze wydać, co wcale nie było takie proste. Takie kraje jak Rumunia straciły prawie 1,5 miliarda euro. My nie straciliśmy nic. Wtedy 30 miliardów udało nam się najpierw wydać, a teraz skutecznie rozliczyć. Te pieniądze trafiły do naszego budżetu i możemy powiedzieć, że perspektywę finansową mamy rozliczoną"

 - zakończył minister.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Timmermans o współpracy z Wojciechowskim. Jak zareagował na kandydata z Polski?

/ By Michael Thaidigsmann - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76392264; Telewizja Republika

  

Frans Timmermans został kandydatem na stanowisko wiceszefa Komisji Europejskiej ds. zielonego ładu. Oznacza to, że nie będzie już zajmował się praworządnością, ale przy sprawowaniu swojej nowej funkcji będzie musiał współpracować z komisarzem ds. rolnictwa, na którego kandydatem jest Janusz Wojciechowski. Timmermans zabrał głos, jak widzi ewentualną współpracę.

Holender, który w nowej Komisji Europejskiej ma nadzorować m.in. rolnictwo, był pytany, czy problematyczny jest dla niego fakt, że wobec Wojciechowskiego postępowanie prowadzi Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

[polecam:https://niezalezna.pl/287456-timmermans-bedzie-musial-wspolpracowac-z-wojciechowskim-znamy-sklad-nowej-ke]

Odpowiedział, że nie widzi żadnego problemu w tym, by współpracować z Wojciechowskim. Wskazał, że stanowisko komisarza ds. rolnictwa będzie istotne w kontekście zmian klimatycznych.

"Jeśli chcemy dokonać zmian w Europie we właściwym kierunku, musimy zmienić wspólną politykę rolną" 

- powiedział.

Wyjaśnił, że chodzi o stworzenie "zrównoważonego" rolnictwa, które będzie funkcjonowało w poszanowaniu bioróżnorodności i będzie jak najlepiej wykorzystywało surowce naturalne.

"Nie widzę żadnych przeszkód, by z nim (Wojciechowskim) współpracować, gdy zostanie zaakceptowany przez Parlament Europejski"

- podsumował Timmermans.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl