To nie koniec sprawy! Prokuratura ponownie wezwie byłą tłumaczkę Tuska

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie prokuratora o zwolnieniu z tajemnicy służbowej tłumaczki Donalda Tuska Magdaleny Fitas-Dukaczewskiej. To jednak nie zamyka drogi prokuraturze. Może ona skierować do sądu - uzupełniając uzasadnienie - kolejny wniosek w tej samej sprawie. I jak poinformowała prokurator Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej, tak właśnie się stanie.

Magdalena Fitas-Dukaczewska
niezalezna.pl

Postanowienie sądu jest konsekwencją odmowy złożenia zeznań przez Magdalenę Fitas-Dukaczewską w postępowaniu ws. podejrzenia dopuszczenia się przez byłych decydentów zdrady dyplomatycznej.  

Postępowanie prowadzi Prokuratura Krajowa - obok głównego wątku śledztwa dotyczącego wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Po wezwaniu Fitas-Dukaczewskiej na przesłuchanie prokuratura zwolniła ją z tajemnicy służbowej. Świadek jednak odwołała się od tej decyzji do sądu.

Dziś sąd orzekł, że zażalenie tłumaczki jest zasadne, bo powody decyzji prokuratury o zwolnieniu  z tajemnicy służbowej zostały przez nią wskazane w niewystarczającym stopniu. 

"Prokurator nie uzasadnił w wystarczającym stopniu zwolnienia świadka z tajemnicy służbowej"

– mówił po zakończeniu niejawnego postępowania  jeden z pełnomocników tłumaczki mec. Mikołaj Pietrzak.

Prokuratura podkreśla jednak, że sąd nie zamknął jej drzwi w tej sprawie.

"Z argumentacji sądu nie wynika, by wniosek o zwolnienie świadka z tajemnicy w tej sprawie był niedopuszczalny. Zażądał on jednak uzupełnienia argumentacji" 

- stwierdził prok. Bartosz Biernat.
 

Magdalena Fitas-Dukaczewska, prywatnie partnerka b. szefa WSI Marka Dukaczewskiego do 2015 r. pracowała jako tłumaczka języka angielskiego i rosyjskiego z polskimi rządami i prezydentami.

W 2010 r. towarzyszyła premierowi Donaldowi Tuskowi  podczas jego wizyty  7 kwietnia w Katyniu i 10 kwietnia w Smoleńsku, po tym jak doszło tam do tragedii. Dukaczewska-Fitas tłumaczyła przy tych okazjach rozmowy Donalda Tuska z premierem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem.

Decyzję o uznaniu odwołania się Fitas-Dukaczewskiej wydał sędzia Andrzej Krasnodębski.

Magdalenę Fitas-Dukaczewską reprezentowały dwie znane kancelarie prawnicze - mec. Mikołaja Pietrzaka - dziekana ORA w Warszawie i kancelaria Jacka Dubois.

Rzecznik prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik już potwierdziła, że będzie kolejne postanowienie o zwolnieniu z tajemnicy tłumaczki.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Magdalena Fitas-Dukaczewska #sąd #prokuratura

Maciej Marosz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo