Dulkiewicz dziś podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska złoży ślubowanie w związku z objęciem urzędu prezydenta miasta. Z tej okazji gratulacje złożył jej szef klubu radnych PiS z Gdańska - Kacper Płażyński.

"W dniu inauguracji Pani prezydentury, proszę o przyjęcie gratulacji. W imieniu Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz własnym życzę Pani sukcesów w pracy na rzecz naszego miasta; naszego, a więc należącego do wszystkich gdańszczan, niezależnie od ich pozycji materialnej i towarzyskiej czy poglądów politycznych"

- napisał Płażyński w liście do prezydent Dulkiewicz.

"Pomimo Pani zapowiedzi z okresu, gdy decyzją Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, pełniła pani obowiązki Prezydenta Gdańska oraz niedawnych wypowiedzi w prasie polskiej i niemieckiej, chcemy także wierzyć, że możliwe jest powstrzymanie procesu upolityczniania gdańskiego samorządu. Oczekujemy tu rychłego powrotu do roli, jaką wyznacza samorządowi terytorialnemu Konstytucja RP. Rolą tą nie jest z całą pewnością rywalizacja lokalnych ośrodków władzy z państwem polskim, czy stojące w sprzeczności z obowiązującym porządkiem prawnym próby przejmowania kompetencji państwa – na przykład w kwestii polityki migracyjnej"

- czytamy w liście.

Zaznaczył, że w Radzie Miasta Gdańska klub PiS jest i będzie opozycją cywilizowaną, progdańską i propolską.

"Odrzucamy bowiem ukształtowany w ostatnich latach w polskim parlamencie paradygmat opozycji totalnej, nastawionej na destrukcję, agresywnej i bezpłodnej programowo"

- oświadczył.

Radny PiS złożył Dulkiewicz propozycję spotkania, poświęconemu omówieniu szeregu postulatów, jakie w odniesieniu do polityki miasta formułują wyborcy PiS oraz współpracujące z radnymi prawicy organizacje społeczne i eksperci. Płażyński dodał, że radni PiS chcieliby także poruszyć takie tematy jak rozwój mieszkalnictwa komunalnego w Gdańsku, politykę przestrzenną miasta i zwiększenia dostępności przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców.

"Jestem przekonany, że rozpoczynając - z udziałem Pani Prezydent - dyskusję nad propozycjami programowymi naszego środowiska, zmierzającymi do wyrównywania szans i zrównoważonego, zdrowego rozwoju Gdańska, nawiążemy do faktu ogłoszenia roku 2019 rokiem Wolności i Solidarności w naszym mieście"

- ocenił.

Płażyński podkreślił, że klub PiS gwarantuje merytoryczny, spokojny przebieg dyskusji.

"Przyjęcie zaproszenia na spotkanie, które w dogodnym dla Pani Prezydent terminie i uzgodnionym wspólnie formacie przeprowadzimy w siedzibie Klubu PiS w gdańskiej Radzie Miasta, będzie w moim przekonaniu pierwszym krokiem w kierunku przywracania elementarnego porządku współpracy w gdańskim samorządzie. Wiem, że nie tylko ja uznam Pani uczestnictwo w takiej dyskusji za praktyczne potwierdzenie deklarowanej przez Panią wielokrotnie otwartości na innych, poszanowania demokratycznych standardów i przywiązania do norm opartej na dialogu kultury politycznej"

- ocenił Płażyński.

Nie wiadomo, czy prezydent Aleksandra Dulkiewicz przyjmie zaproszenie na spotkanie. Kiedy ostatnio Kacper Płażyński zadał jej pięć istotnych pytań na początek jej kadencji, zareagowała nerwowo i uznała to za "prowokację".

Aleksandra Dulkiewicz, reprezentująca bezpartyjny komitet wyborczy "Wszystko dla Gdańska", wygrała 3 marca w I turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska uzyskując 82,22 proc. poparcia. Oprócz niej, o najwyższy urząd w Gdańsku ubiegali się reżyser filmów dokumentalnych Grzegorz Braun, który startował z własnego komitetu wyborczego oraz działacz katolicki i przedsiębiorca budowlany Marek Skiba z komitetu "Odpowiedzialni-Gdańsk".

Przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska odbyły na skutek wygaśnięcia mandatu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który zmarł 14 stycznia, po tym jak dzień wcześniej został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

39-letnia Dulkiewicz - prawnik i samorządowiec - będzie pierwszą w historii Gdańska kobietą rządzącą tym miastem. W marcu 2017 r. została zastępcą prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. Była szefową kampanii wyborczej Adamowicza i jego komitetu wyborczego "Wszystko dla Gdańska" w ostatnich wyborach samorządowych w 2018 r. Po tragicznej śmierci Adamowicza przyjęła propozycję premiera Mateusza Morawieckiego i objęła funkcję pełniącej obowiązki prezydenta miasta do czasu wyboru nowego prezydenta.