Sasin ocenia pomysł wprowadzenia euro: Nie fundujmy sobie tego, co nasi sąsiedzi

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/martaposemuckel

  

Dzisiaj wejście do strefy euro dla Polski nie jest korzystne – ocenił w TVP Info szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. - Po co mamy dzisiaj Polaków narażać na gwałtowny wzrost cen? - dopytywał.

"Polska się dzisiaj rozwija dwa razy szybciej niż średnia wzrostu gospodarczego w strefie euro, więc po co mamy dzisiaj – jak wszystko na to wskazuje – rezygnować z wyższego wzrostu gospodarczego po to, żeby zrealizować ideologiczny projekt wejścia do strefy euro"

– dopytywał Sasin w niedzielnym programie w "TVP Info". "Po co mamy dzisiaj Polaków narażać na gwałtowny wzrost cen, co jest faktem w krajach, które do strefy euro weszły" – kontynuował Sasin.

Przekonywał, że – jeśli chodzi o podwyżki, które, w jego opinii, automatycznie nastąpią po wejściu do strefy euro, to wzrosną nie pensje czy emerytury, tylko ceny. "To są doświadczenia naszych sąsiadów, którzy walutę euro przyjmowali" – podkreślił. "Po co mamy to Polakom dzisiaj fundować" – dopytywał.

W jego opinii Koalicja Europejska chce to wszystko Polakom zafundować, bo "chce być lubiana w Europie". "Bo Koalicja Europejska to zlepek partii, który nie ma, jak widać, żadnego jednego wspólnego postulatu programowego. We wszystkim się różnią, ale w jednym się na pewno zgadzają: chcą być w tym europejskim mainstreamie" – ocenił.

"Niezależnie od tego, czy się to Polsce i Polakom opłaca, to trzeba robić tak, jak oczekują (tego) elity brukselskie" – dodał.

Na początku marca premier Mateusz Morawiecki odniósł się w radiowej Jedynce do postulatu wprowadzenia euro w Polsce w czasie najbliższej kadencji parlamentarnej.

"Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro, wręcz przeciwnie, uważamy, że nasza złotówka lepiej dba o dobrobyt Polaków. Naszym postulatem jest to, żeby Polacy zaczęli zarabiać tak jak w Europie Zachodniej i do tego dążymy"

– oświadczył Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że "Polska nie jest wraz ze strefą euro obecną optymalnym obszarem walutowym". Przywołał przy tym przeprowadzone na Litwie badania dotyczące cen 40 najpotrzebniejszych do życia artykułów takich, jak wyżywienie, ubrania czy sprzęt AGD.

"Okazało się, że wśród 40 artykułów w Polsce jest 12 artykułów, które są najtańsze w całej Unii Europejskiej, a litewskie artykuły są nieco nawet powyżej średniej unijnej"

– zauważył premier.

Morawiecki dodał, że kiedy ludzie to policzą, "dojdą do wniosku, że nie chcą, żeby w Polsce było drożej".

Czy Polska przyjmie walutę euro? Minister Kwieciński zdradza nam, kiedy będzie to możliwe


Czy Polska przyjmie walutę euro? Minister Kwieciński zdradza nam, kiedy będzie to możliwe

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier ogłasza: Przesunięty termin wdrożenia split payment

Mateusz Morawiecki / Fot. Tomasz Jedrzejowski

  

"Słuchając postulatów przedsiębiorców postanowiliśmy z ministrem finansów przesunąć datę wdrożenia split payment, czyli podzielonej płatności, z 1 września na 1 listopada, tak, żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na wdrożenie całego systemu" - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił na konferencji prasowej w Krakowskim Parku Technologicznym, że chce przekazać ważną informację dla przedsiębiorców.

"Po ostatnich kilku spotkaniach z przedsiębiorcami słyszałem wiele różnych postulatów, propozycji, ale jedna dość technicznie brzmiąca i związana z księgowością była istotna dla przedsiębiorców. Otóż dotyczyła ona przesunięcia terminu wdrożenia split payment, czyli podzielonej płatności"

- podkreślił Morawiecki.

"My słuchamy przedsiębiorców, i jakkolwiek ze strony ministerstwa finansów chcę podkreślić to, że właściwie takim praźródłem tego, jak to mówią w Brukseli mini-cudu gospodarczego, który doświadczamy, czy dobrego wzrostu gospodarczego, wolę ze skromnością w ten sposób powiedzieć, praźródłem, praprzyczyną, jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jest zwycięska walka z mafiami VAT-owskimi, które zresztą takim firmom, jak te tutaj w Krakowskim Parku Technologicznym, uniemożliwiały normalny rozwój, bo oprócz wielu patologii, które się z tym wiążą również zakłócenie konkurencyjności na rynku było jedną z nich"

- mówił premier.

"Mechanizm podzielonej płatności, czyli płace sprzedawcy netto, a na specjalne konto idzie to brutto, czyli VAT, po to, żeby już nikt nie mógł oszukiwać tych przedsiębiorców właśnie, bo to przecież jest też dla ich dobra, jest czymś, co dalej jeszcze dodatkowo ucywilizuje rynek w Polsce"

- podkreślił.

"Jednak wiąże się to również z dostosowaniem poszczególnych systemów księgowych dla przedsiębiorców. I słuchając tego ich postulatu postanowiliśmy z ministrem finansów przesunąć datę wdrożenia z 1 września na 1 listopada tak, żeby były jeszcze dodatkowe miesiące na dostosowania informatyczne systemów księgowych i większa łatwość we wdrożeniu całego tego projektu"

- oświadczył szef rządu.

Sejm skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający m.in. obowiązkowy split payment w niektórych branżach. Wiceminister finansów Tadeusz Kościński wskazywał, że projekt ma na celu dalsze uszczelnienie systemu VAT

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl