Czy Lubnauer tak na poważnie?! Szefowa "przystawki" PO zarzuca PiS-owi... brak pomysłów

Katarzyna Lubnauer / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Aż trudno uwierzyć, że polityk, którego partia jeszcze nie przedstawiła żadnej konkretnej propozycji dla Polaków, z taką łatwością potrafi oceniać propozycje innych. Katarzyna Lubnauer - bo o niej mowa - stwierdziła, że "konwencja PiS pokazała brak pomysłu tego ugrupowania na Polskę w Unii Europejskiej". Zarzuciła też partii rządzącej sympatyzowanie z... Rosją.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej konwencji regionalnej w Jasionce pod Rzeszowem (podkarpackie) mówił m.in., że wielkim celem rządzącego ugrupowania jest przywrócenie godności Polaków, inwestowanie w rodzinę, ale – jak podkreślił – "nasi przeciwnicy tego celu nie rozumieją".

Wskazał, że programy takie jak "500 plus", który ma być rozszerzony również na pierwsze dziecko, można potraktować jako inwestycję, tłumacząc, że te środki bardzo często idą na kształcenie dzieci, poprawiają sytuację w rodzinach, a także "dają szansę na wiarę w przyszłość".

O komentarz w sprawie konwencji pokusiła się szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i... ostro poniosła ją wyobraźnia.

Powiedzmy jasno: to co widzimy, jest przykładem na to, że Jarosław Kaczyński coraz bardziej boi się rosnącej pozycji opozycji, Koalicji Europejskiej i desperacko próbuje przekierować kampanię dotyczącą Parlamentu Europejskiego na sprawy krajowe. To pokazuje, że nie mają pomysłu na zarządzanie Polską 

– wypaliła Lubnauer.

Szefowa Nowoczesnej podsumowała, że sobotnia konwencja PiS pokazała całkowity brak pomysłu tego ugrupowania na Polskę w Unii Europejskiej.

Na to, jak zamienić paździerzowe państwo PiS w dobrze funkcjonujące państwo, które jest silne w Europie i nie ma tak zszarganej opinii jak w tej chwili, po trzech i pół roku rządów PiS 

– stwierdziła.

Lubnauer zwracała uwagę, że w kampanii do Parlamentu Europejskiego trzeba mieć pomysł na to, jak odbudować silną pozycję Polski w Europie, a – jej zdaniem – PiS coraz częściej porozumiewa się z antyeuropejskimi środowiskami. Zarzuciła też partii rządzącej sympatyzowanie z... Rosją.

Mateusz Morawiecki często mówi, że jeżeli zagłosuje się na Koalicję Europejską, to nie wiadomo, co się wybiera. W przypadku PiS człowiek, który chce zagłosować na Unię Europejską, może zagłosować na Rosję 

– podkreśliła przewodnicząca Nowoczesnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy: May poniosła porażkę

/ karlher

  

Komentując w sobotę zapowiedź dymisji brytyjskiej premier Theresy May, niemiecka prasa jednogłośnie ogłasza jej porażkę. Wskazują, że jedną z jej przyczyn było zbyt późne wyciągnięcie ręki szefowej konserwatystów do opozycyjnej Partii Pracy.

"Brytyjska premier za późno zaczęła szukać ponadpartyjnego kompromisu w sprawie brexitu. Niestety, o wiele za późno wytłumaczyła swojej frakcji, parlamentowi i obywatelom, że również podczas negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE konieczne są bolesne kompromisy. Płaci za to swoim urzędem"

– pisze lewicowo-liberalny "Süddeutsche Zeitung".

Monachijski dziennik przewiduje, że następcą May może zostać twardy zwolennik brexitu, były szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson, i zagrozi Brukseli wyjściem swojego kraju z Unii bez umowy.

"UE nie może dać się zastraszyć. Termin wyjścia został ustalony na 31 października. Jeśli Brytyjczycy poproszą o kolejne przesunięcie, to Bruksela powinna się zgodzić. W żadnym razie nie wolno jednak UE zgodzić się na otwarcie wynegocjowanej już umowy. To tylko umacniałoby iluzję, że bezbolesny brexit jest możliwy"

– podsumowuje gazeta.

Premier May zapowiedziała w piątek, że 7 czerwca ustąpi ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej, uruchamiając proces wyboru jej następcy. Nowy szef torysów przejmie po niej także urząd premiera.

Przemawiając na Downing Street, May przyznała: "Jest i zawsze będzie dla mnie źródłem głębokiego żalu, że nie byłam w stanie zrealizować brexitu".

Premier będzie pełnić urząd do czasu zakończenia procesu wyboru nowego lidera ugrupowania, czyli od czterech do sześciu tygodni. Selekcji dokonają najpierw posłowie Partii Konserwatywnej, którzy zawężą listę kandydatów do dwóch, a ostateczna decyzja należeć będzie do 125 tys. szeregowych członków ugrupowania.

Konserwatywny "Frakfurter Allgemeine Zeitung" nie szczędzi słów krytyki pod adresem odchodzącej szefowej rządu.

"May pozostawia po sobie wielką porażkę. Pozostanie w pamięci jako brexitowa premier, która nie przeprowadziła brexitu. Przez prawie trzy lata, podczas których pełniła swoją funkcję, Zjednoczone Królestwo dreptało w miejscu"

– ocenia.

Zdaniem gazety z finansowej stolicy Niemiec żmudny proces brexitu wyssał całą siłę i witalność z Theresy May. "Łzy, które pojawiły się w jej oczach podczas krótkiego pożegnalnego przemówienia, były też łzami wyczerpania" – współczująco wnioskuje "FAZ".

Berliński "Tagesspiegel", dokonując podsumowania kadencji May, dochodzi do konkluzji, że minęła ona pod znakiem fatalnych błędów w obliczeniach.

"Kiedy w tym tygodniu May wystąpiła z ostatnią desperacką propozycją wobec opozycyjnej Partii Pracy, sugerując drugie referendum, już dawno była przegrana. Wydana na pastwę taktycznych gierek przeciwników w szeregach własnego ugrupowania i laburzystów"

– puentuje najpopularniejszy dziennik w stolicy Niemiec.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br., ale zmiana na stanowisku szefa rządu może doprowadzić do kolejnego przedłużenia tego terminu, jeśli nowy premier – prawdopodobnie bardziej eurosceptyczny od May – będzie próbował renegocjować wypracowane ze Wspólnotą porozumienie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl