Debata fundacji Kwaśniewskiego o "okrągłym stole". Były też opowieści o demokracji w... PRL-u!

Henryk Wujec / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Henryk Wujec, były minister kancelarii prezydenta Bronisława Komorowskiego, podczas debaty organizowanej przez fundację Aleksandra Kwaśniewskiego, a dotyczącej Okrągłego Stołu, wychwalał rolę w przemianach 1989 r. działaczy komunistycznych Stanisława Cioska i Janusza Reykowskiego. Z kolei Kwaśniewskiego określił mianem "demokraty", a jednocześnie skarżył się na propagowanie przez prawicę „czarnej legendy” umowy z 1989 r. między rządem i opozycją.

Informowaliśmy już, że Stanisław Ciosek - były ambasador w Rosji - przyznał podczas debaty w fundacji Kwaśniewskiego, że w Moskwie bardzo uważnie obserwowano obrady "okrągłego stołu". I KGB na bieżąco monitorowało wydarzenia

"Myśmy się nie kryli przed towarzyszami radzieckimi. Odwrotnie, ja byłem zainteresowany, żeby oni wiedzieli jak najwięcej, by byli poinformowani jak najlepiej"

- mówił.

Z kolei uczestnik obrad Okrągłego Stołu z ramienia Solidarności Henryk Wujec chwalił (podczas tej samej debaty) zachowanie postkomunistów podczas przemian ustrojowych. Rozpoczynając mowę w sali Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie z entuzjazmem zareagował na obecność twarzy dawnego reżimu komunistycznego, byłych członków Biura Politycznego KC PZPR.

"Cieszę się, że na tej sali są z nami, i to siedząc w pierwszym rzędzie, prof. Janusz Reykowski i ambasador Stanisław Ciosek,  bo to oni odegrali bardzo wielką rolę przy Okrągłym stole"

- zachwalał Henryk Wujec.

Wujec zdradził nam, kogo uważa za demokratę i do kogo to określenie dobrze pasuje. Stwierdził że to... Aleksander Kwaśniewski.

Wypowiedzi sekretarza Biura Organizacyjnego ds. Okrągłego stołu przy Lechu Wałęsie współgrały ze stwierdzeniami wypowiedzianymi w rozmowie z nami przez innego uczestnika tych wydarzeń z ramienia komunistycznej władzy Janusza Reykowskiego. Ten w nawiązaniu do słów Wujca o „Kwaśniewskim – demokracie” stwierdził, że ludzie dawnego reżimu okazali się... większymi demokratami niż antykomuniści.

"Ci którzy budowali PRL, okazali się w III RP lepszymi demokratami niż obecna prawica. W 1993 r. kiedy SLD doszło do władzy, wyrażano wielki lęk, że to oznacza powrót do komunizmu, tymczasem rządy lewicowe przestrzegały ściśle norm państwa demokratycznego"

- stwierdził Reykowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

W Rzymie zmarł Piero Terracina. "Był niezmordowanym świadkiem pamięci o Shoah"

Piero Terracina / Di Pigr8 - Opera propria, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9666997

  

W wieku 91 lat w Rzymie zmarł w niedzielę jeden z ostatnich Włochów ocalałych z Holokaustu, były więzień Auschwitz Piero Terracina. Przez kilkadziesiąt lat prowadził działalność edukacyjną jako świadek Zagłady. Hołd oddają mu władze Włoch i politycy.

W 1938 roku na mocy włoskich ustaw rasowych Piero Terracina razem z innymi żydowskimi uczniami został wyrzucony z publicznej szkoły w Wiecznym Mieście. Kontynuował edukację w żydowskiej szkole. W październiku 1943 roku zdołał uniknąć łapanki w stołecznym getcie. W kwietniu 1944 roku w rezultacie donosu został aresztowany przez hitlerowców z całą siedmioosobową rodziną. Wszystkich wywieziono do Auschwitz. Tylko on ocalał z całej rodziny i wrócił do Rzymu.

O tragedii Holokaustu jako jej świadek opowiadał niemal do końca życia.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella oddając hołd Terracinie nazwał go "niezmordowanym świadkiem pamięci o Shoah".

Premier Giuseppe Conte podkreślił, że jego pamięć jest dziedzictwem dla następnych pokoleń

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl