Premia za innowacje

fot.Fotolia

  

Innowacyjność to słowo, które zrobiło w ostatnich latach zawrotną karierę. Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że firmy, które szukają nowych rozwiązań i technologii, zyskują na rynku przewagę konkurencyjną. Aby zbudować innowacyjną przewagę, potrzeba dwóch rzeczy: dobrego pomysłu i pieniędzy na jego wdrożenie. Polskim przedsiębiorcom nigdy nie brakowało pomysłowości, a dostęp do środków na wykorzystanie tego potencjału.

– Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wsparcie polskich przedsiębiorstw w ich rozwoju. A w dzisiejszym świecie droga do wzrostu wiedzie poprzez stałe unowocześnianie działalności produkcyjnej lub usługowej i metod zarządzania – podkreśla Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK. – Kredyt na innowacje technologiczne jest narzędziem, dzięki któremu podmioty z sektora MŚP mają szansę w praktyce wdrażać projekty dające takie właśnie efekty. Powiązana z kredytem premia technologiczna w znaczący sposób redukuje obciążenia związane z obsługą tego finansowania. Zwiększa to możliwości wykorzystania innowacyjnego potencjału wśród przedsiębiorców – kończy Przemysław Cieszyński.

Kredyt finansuje premię

Kredyt na innowacje technologiczne w ramach unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, którym zarządza BGK, finansuje premię technologiczną. Mogą się o nią ubiegać firmy wprowadzające na rynek innowacyjne produkty lub usługi. BGK spłaca za pomocą tej premii część kredytu zaciągniętego przez przedsiębiorcę w jednym banków komercyjnych uczestniczących w programie pomocy kredytowej dla innowacyjnych firm z sektora MŚP. W taki oryginalny sposób już od 10 lat BGK wspiera mikro, małych i średnich przedsiębiorców we wprowadzaniu innowacji na rynku polskim. 

Jak dotąd Bank wydał 616 promes premii technologicznej i rozdysponował 1,78 mld zł na spłatę części kapitałowej kredytów technologicznych.

Według informacji publikowanych przez BGK maksymalna wysokość premii technologicznej może wynieść nawet 6 mln zł (uzależnione jest to od wielkości przedsiębiorstwa oraz miejsca realizacji inwestycji). Premia wypłacana jest w transzach pośrednich w trakcie realizacji inwestycji oraz po zakończeniu projektu w transzy końcowej. Co ważne, istotnym wymogiem w przypadku ubiegania się o kredyt wraz z premią technologiczną jest warunek, by środki własne przedsiębiorcy stanowiły nie mniej niż 25 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Inne kryteria oceny wniosków o kredyt technologiczny są dostępne w bankach oferujących tę formę pożyczek. Każdy bank indywidualnie określa sposób oceny inwestycji.

Pełną listę banków współpracujących można znaleźć na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/kredyt–na–innowacje–technologiczne/banki–wspolpracujace/

Pięć prostych kroków do premii

Aby uzyskać premię technologiczną, przedsiębiorca innowator musi wykonać pięć prostych kroków:

 • otrzymać promesę udzielenia kredytu technologicznego w banku komercyjnym lub podpisać warunkową umowę kredytu technologicznego;
 • złożyć do BGK wniosek o dofinansowanie projektu;
 • otrzymać promesę premii technologicznej wystawioną na podstawie pozytywnej oceny wniosku o dofinansowanie przez Panel Ekspertów;
 • podpisać umowę kredytu technologicznego z bankiem komercyjnym, a następnie umowę o dofinansowanie z BGK;
 • zrealizować i rozliczyć projekt wdrażający nowy produkt lub usługę.

Jak podkreśla BGK, o uzyskanie premii technologicznej mogą ubiegać się firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które w wyniku wdrożenia innowacyjnej technologii wprowadzą na rynek nowe albo znacząco ulepszone produkty lub zaoferują innowacyjne usługi bądź procesy zarządzania przedsiębiorstwem. Projekty muszą być nowatorskie i mieć charakter ogólnokrajowy – nie tylko regionalny.

Obecnie w Banku Gospodarstwa Krajowego trwa piąty nabór wniosków na Kredyt na Innowacje Technologiczne.

 

Nowatorskie opakowania, innowacyjny recykling odpadów, okna i piwo

Wśród łącznie 33 projektów ocenionych w końcu ub.r. w ramach pierwszej i drugiej rundy piątego naboru znalazły się m.in. następujące:

 • wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji piwa niepasteryzowanego;
 • uruchomienie produkcji innowacyjnych kolektorów słonecznych o podwyższonej sprawności działania;
 • wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji opakowań foliowych giętkich z powłoką antymikrobiologiczną do pakowania produktów żywnościowych;
 • wdrożenie innowacyjnej technologii rozdrabniania i separacji odpadów w celu odzysku metali o wysokich parametrach jakościowych;
 • wdrożenie technologii produkcji okien kontenerowych ze zintegrowaną roletą;
 • wdrożenie bezemisyjnego procesu przerobu złomu wielkogabarytowego z wyeliminowaniem procesu ogniowego;
 • nowa technologia wytwarzania kolorowych wyrobów włókienniczych tkanych o właściwościach samoczyszczących oraz biobójczych.

Łącznie w obu rundach rekomendowana kwota dofinansowania wyniosła ponad 145 mln zł (przy koszcie całkowitym 313,5 mln zł).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: BGK

Wczytuję komentarze...

Oto odpowiedź Biedronia na „nową piątkę PiS”. Rząd stawia na rodzinę, Wiosna… na LGBT

Robert Biedroń / Fot Fotomag/Gazeta Polska

  

Partia Wiosna najwidoczniej pozazdrościła Prawu i Sprawiedliwości i zapowiada, że również będzie miała swoją "piątkę" - czyli pakiet propozycji programowych. Dotyczyć ona będzie... środowiska LGBT. Podczas gdy partia rządząca stawia na rozwój rodziny, Biedroń i spółka chcą zadbać o gejów, lesbijki oraz osoby bi i transseksualne.

Sylwia Spurek, która dołączyła do Wiosny na początku marca i koordynuje prace doradców ugrupowania ds. polityki społecznej, poinformowała, że jej zespół pracuje obecnie nad szczegółami pięciu propozycji... dla środowisk LGBT.

To: możliwość legalizacji związków partnerskich, zapewnienie prawa do zawierania małżeństw przez pary jednopłciowe, nowelizacja Kodeksu karnego dot. przestępstw z nienawiści, tak aby uwzględnił on przestępstwa motywowane orientacją seksualną ofiary, nowe regulacje w zakresie "uzgodnienia płci" oraz edukacja antydyskryminacyjna.

"W naszej ocenie związki partnerskie dla par jednopłciowych powinny być wprowadzone już dawno"

- podkreśliła.

Szefowa zespołu doradców Wiosny ds. polityki społecznej zwróciła również uwagę, odnosząc się do formułowanego przez część środowisk LGBT postulatu legalizacji adopcji dzieci dla par jednopłciowych, że w Polsce już teraz żyją dzieci wychowywane przez pary jednopłciowe, urodzone np. w poprzednich związkach tych osób albo adoptowane za granicą, gdzie prawo to przysługuje także parom jednopłciowym.

Dopytywana, czy uregulowanie sytuacji takich osób może być kolejnym, "szóstym" postulatem partii Biedronia w przyszłym Sejmie, działaczka przyznała, że Wiosna... zastanawia się nad tym.

Czyli - krótko mówiąc - plan Rabieja może zostać wcielony w życie, gdyby to ta partia zyskała uznanie wyborców. [polecam:https://niezalezna.pl/263151-rabiej-wywolal-burze-a-teraz-sie-tlumaczy-to-moje-prywatne-zdanie]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl