Szef NATO chwali Polskę. I stawia nas jako przykład dla innych krajów

Jens Stoltenberg / twitter.com/jensstoltenberg

  

- Przystąpienie Polski do NATO jest i było dobre dla Polski, ale również dla Sojuszu - podkreślił dziś w Warszawie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Jak dodał, Polska stanowi przykład dla wielu krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego, inwestując 2 proc. PKB w obronność.

Szef NATO uczestniczył dziś w debacie zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowcy i German Marshall Fund, przy wsparciu Departamentu Dyplomacji Publicznej NATO. Debata z udziałem m.in. byłej amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright i szefa MSZ Jacka Czaputowicza była poświęcona historycznemu rozszerzeniu Sojuszu sprzed 20 lat oraz obecnym wyzwaniom stojącym przed NATO.

Stoltenberg podkreślił, że Polska w ciągu 20 lat swej przynależności do NATO była bardzo zaangażowanym członkiem, "pomagającym wzmacniać Sojusz i budować partnerstwo transatlantyckie".

"Polska uczestniczy w licznych misjach NATO, stanowi też przykład dla wielu krajów inwestując 2 proc. PKB w obronność. W tym samym czasie Sojusz Północnoatlantycki jest zaangażowany w Polsce, w tej chwili Polska jest objęta gwarancjami bezpieczeństwa NATO; NATO zwiększyło też swoją obecność w Polsce"

- zauważył.

Sekretarz generalny NATO zaznaczył, że w Polsce mamy też rotacyjną obecność wojsk amerykańskich; Polska jest też miejscem, gdzie zostanie zlokalizowana część amerykańskiego systemu tarczy antyrakietowej.

"Przystąpienie Polski do NATO jest i było dobre dla Polski, ale również dla NATO. Przystąpienie do Sojuszu było suwerenną decyzją państw i jest to też jasny komunikat płynący z NATO o tym, że nasze drzwi są otwarte" - powiedział Stoltenberg.

Przypomniał, że w 2017 r. do NATO przystąpiła Czarnogóra.

"A więc od 1949 r. (kiedy powstał Sojusz Północnoatlantycki) podwoiliśmy liczbę państw członkowskich" - podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja grozi USA

/ sevgi001453d

  

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu zagroził, że amerykańskie siły zbrojne nie będą mogły korzystać z dwóch strategicznie ważnych baz lotniczych na terytorium tureckim, jeśli Waszyngton nałoży sankcje na Ankarę.

Komentarze szefa tureckiego MSZ pojawiły się po doniesieniach na temat projektu ustawy o wydatkach obronnych USA, który czeka na uchwalenie w Kongresie i który zawiera wezwanie do objęcia Turcji sankcjami za zakup rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400.

"Jeśli zostanie podjęta decyzja o sankcjach, bazy lotnicze Incirlik i Kurecik będą przedmiotem rozmów"

- powiedział tureckiej agencji Anatolia minister Cavusoglu.

"Kongresmeni muszą zrozumieć, że sankcje są drogą donikąd"

- dodał.

Baza Kurecik we wschodniej Turcji jest kluczową bazą natowską, natomiast baza Incirlik w południowej części kraju jest główną bazą dla amerykańskich operacji na Bliskim Wschodzie, w tym skierowanych przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku. Oprócz tego w bazie Incirlik magazynowanych jest 50 amerykańskich bomb jądrowych B-61 objętych natowskim porozumieniem o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej.

Czekająca na uchwalenie w Kongresie USA ustawa o wydatkach obronnych Stanów Zjednoczonych m.in. zakazuje przekazywania Turcji myśliwców F-35 i zawiera opinię Kongresu dotyczącą zakupu S-400 przez Ankarę. Jak napisano w dokumencie, zakup przez Turcję systemów S-400 stanowi poważne pogwałcenie specjalnej amerykańskiej ustawy o przeciwstawianiu się wpływom Rosji w Eurazji (CAATSA), a "prezydent (USA) powinien wdrożyć sankcje w myśl tej ustawy".

Decyzja Turcji o zakupie rosyjskich systemów S-400 mimo sprzeciwu Stanów Zjednoczonych zwiększyła napięcia między sojusznikami NATO. Relacje między oboma krajami pogorszyły się po tym, gdy Turcja rozpoczęła ofensywę w północno-wschodniej Syrii skierowaną przeciwko siłom kurdyjskim, które współpracowały z USA w walce z Państwem Islamskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl