Trzebiechów - piękny pałac wraz z parkiem

Pałac w Trzebiechowie, brama wjazdowa / Mohylek; domena publiczna

  

Imponujący pałac zbudowany pod koniec XIX w. w stylu renesansu francuskiego przez księcia Henryka von Reuss wraz z okazałym parkiem w stylu angielskim z zabytkowym drzewostanem jest atrakcją regionu.

Trzebiechów leży na południowy wschód od Sulechowa, przy lokalnej drodze z Sulechowa do Bojadeł. Rycerskie dobra w Trzebiechowie od XV wieku do 1724 roku należały do rodziny Troschke.  Ich staraniem w XVI lub XVII wieku powstał tutaj dwór, w miejscu dzisiejszego pałacu.

Za pałacem rozciąga się rozległy, malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim z zabytkowym starodrzewem obejmujący ok. 11 ha, w który włączono także część XVII-wiecznego założenia ogrodowego. Autorem założenia parkowego był znany ogrodnik Paul Lorenz z Zwickau. Park pałacowy łączy się bezpośrednio z lasami bogatymi w grzyby i zwierzynę łowną, a w bliskiej odległości przepływa kanał Obrzyca.

Trzebiechowski Zespół pałacowo-parkowy w obecnym kształcie powstał w latach 1876-1901 w nurcie francuskiej architektury rezydencjonalnej XVIII wieku. Autorem ostatniej przebudowy pałacu jest znany austriacki architekt Wiktor Rumpelmayer.  
Pałac założono na planie litery „L” z czworobocznymi wieżami przy północnym boku i w skrzydle południowym. Bryłę rezydencji tworzą cztery odmienne segmenty zróżnicowane formą i gabarytem. Pałac jest w całości podpiwniczony, w obu skrzydłach dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem mansardowym.
We wnętrzach zachowały się parkiety, boazerie, drewniane stropy kasetonowe, dekoracje sztukatorskie utrzymane w konwencji neorokokowej (min. w dawnej jadalni i sali balowej).

Wejście główne poprzedzone jest reprezentacyjnymi schodami zewnętrznymi. W partii pierwszego piętra, nad wejściem znajduje się balkon.

Pałac posiada reprezentacyjną bramę wjazdową na osi pałacu, której projekt wykonał osobiście książę Henryk VII. Umieszczono na niej stojące na tylnych łapach lwy, które trzymają herby księcia Henryka VII i jego małżonki księżnej Marii Aleksandriny oraz dwie daty 1876 i 1901 rok.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes PiS przypomniał niechlubne wyczyny poprzedników. Odpowiedział też obrońcom „konstytucji”

/ /twitter.com/pisorgpl

  

- Jesteśmy formacją, która przestrzega konstytucji i nie ma żadnego przeciwwskazania ku temu by głosować na Prawo i Sprawiedliwość. Teraz jest czas próby i wysiłku, ale zwycięstwo przyjdzie - przekonywał na konwencji samorządowej we Wrocławiu prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, że jego partia "nie dzieli Polaków na lepszych i gorszych".

My nie mówimy o nikim, że jest moherowym beretem, chociaż w samym noszeniu moherowego beretu nic złego nie ma, ale wiadomo, że chodzi o symbol, o konserwatywne poglądy. My nie wysyłaliśmy ABW przeciwko ludziom, którzy prowadzili stronę, na której się troszkę wyśmiewano, żartowano z prezydenta Komorowskiego

 - zauważył.

[polecam:https://niezalezna.pl/264384-trzy-zwyciestwa-aby-dalej-zmieniac-polske-prezes-pis-apeluje-o-mobilizacje]

My praktykujemy demokrację. Wchodząc tutaj słyszałem "konstytucja". Tak, my jesteśmy formacją, która przestrzega konstytucji. Chodzi o to, żeby wiedzieli o tym także Polacy, żeby wiedzieli, że nie ma tak naprawdę żadnego przeciwwskazania ku temu, by głosować na PiS, na koalicję, na zjednoczoną polską prawicę. Teraz jest czas próby, jest czas najwyższego wysiłku, determinacji i pracy, a zwycięstwo przyjdzie

- oświadczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl