Afera korupcyjna z wyłudzeniami refundacji. Są kolejne zatrzymania

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Kolejnych dziewięć osób podejrzanych o wyłudzenie prawie 8 mln zł refundacji z NFZ na podstawie poświadczających nieprawdę recept zatrzymali policjanci z Pabianic i Łodzi. Wszyscy podejrzani usłyszeli w sumie kilkaset zarzutów korupcyjnych. Niektórym grozi do 12 lat więzienia.

O zatrzymaniach dokonanych na polecenie Prokuratury Rejonowej w Pabianicach poinformowała nadkom. Joanna Szczęsna z pabianickiej policji.

"To efekt prowadzonego od kilku miesięcy śledztwa związanego z przestępczą działalnością 55-letniego lekarza psychiatry. Sprawa miała początek w listopadzie ub. r. Wówczas doszło do pierwszych zatrzymań, będących wynikiem współpracy pabianickich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji z Narodowym Funduszem Zdrowia"

– wyjaśniła rzeczniczka KPP w Pabianicach.

Niemal 50 zarzutów w tej sprawie usłyszał wówczas 55-letni lekarz, podejrzany o wyłudzenie w latach 2013-2017 na szkodę NFZ refundacji do leków psychotropowych na łączną kwotę prawie 8 mln zł, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, wprowadzania do obrotu i posiadanie bez zezwolenia produktów leczniczych, a także wywierania presji na świadków.

Z zebranych dowodów wynika, że w ramach praktyki lekarskiej w różnych placówkach medycznych, wykorzystując dane ponad tysiąca swoich pacjentów, psychiatra wystawiał recepty na leki, które faktycznie nie były stosowane w ich leczeniu, poświadczając tym samym nieprawdę. Tak spreparowane recepty były realizowane w aptekach jednej z sieci. W ten sposób lekarz, wykorzystując dane pacjentów, wyłudził na szkodę NFZ w latach 2013–2017 dofinansowanie do leków na kwotę prawie 8 mln zł.

Razem z mężczyzną, który obecnie przebywa w areszcie, zatrzymano wówczas także przedstawicielkę jednej z firm farmaceutycznych. Kobieta usłyszała zarzuty wprowadzania bez zezwolenia do obrotu produktów leczniczych oraz udziału w wyłudzeniu refundacji leków.

Jak dodała nadkom. Szczęsna, na dalszym etapie śledztwa wytypowano kolejnych współsprawców przestępczego procederu.

"Na polecenie Prokuratury Rejonowej w Pabianicach policjanci zatrzymali w środę dziewięć osób, w tym siedem kobiet i dwóch mężczyzn. Są to właściciele i kierownicy aptek z terenu Pabianic, Łodzi i Sieradza, w których w sposób nielegalny realizowano recepty"

– wyjaśniła.

Prokuratorzy przedstawili podejrzanym łącznie kilkaset zarzutów korupcyjnych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono 40 tys. złotych oraz 90 tys. złotych tytułem poręczenia majątkowego. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o zastosowanie wobec dwójki podejrzanych tymczasowego aresztowania. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Turcja oskarża Kurdów. Chodzi o rozejm w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / ErikaWittlieb; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Turcja oskarżyła siły kurdyjskie o naruszenie ogłoszonego w czwartek rozejmu na północy Syrii na mocy którego Ankara zgodziła się zawiesić na 5 dni ofensywę i ją zakończyć, jeśli Kurdowie wycofają się z tego, graniczącego z Turcją, obszaru.

„Siły tureckie przestrzegają całkowicie porozumienia wynegocjowanego w czwartek z USA. Jednak pomimo tego terroryści (tak Turcja określa siły kurdyjskie-przyp. red.) przeprowadzili łącznie 14 ataków w ciągu ostatnich 36 godzin”.
- zadeklarowało w komunikacie ministerstwo obrony Turcji.

Ministerstwo sprecyzowało, że 12 ataków przy użyciu broni ciężkiej, w tym rakiet, miało miejsce w przygranicznym syryjskiim mieście Ras al-Ajn, jeden w Tall Abjad i jeden z w regionie Tal Tamr.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że turecka ofensywa na północnym wschodzie Syrii zostanie wznowiona we wtorek wieczorem, jeśli do tego czasu siły Kurdów syryjskich nie wycofają się z regionu, gdzie Turcy chcą utworzyć „strefę bezpieczeństwa”. W planowanej „strefie bezpieczeństwa” na północnym wschodzie Syrii Turcja zamierza utworzyć 12 posterunków obserwacyjnych.

Erdogan uważa, że w „strefie bezpieczeństwa” będzie można osiedlić 2 miliony syryjskich uchodźców, jeśli do jej obszaru włączone zostaną miasta Dajr az-Zaur i Ar-Rakka. W Turcji przebywa obecnie ok. 3,6 mln Syryjczyków, którzy uciekli tam przed konfliktem zbrojnym we własnym kraju.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl