Minister Emilewicz o współpracy polsko-tureckiej. "Chcemy zwiększać obroty handlowe"

Jadwiga Emilewicz / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Minister Jadwiga Emilewicz ma nadzieję na podwojenie wymiany handlowej między Polską a Turcją w ciągu czterech lat do 10 mld dolarów. Szefowa resortu uczestniczyła w polsko-tureckim forum biznesowym. "Polska i Turcja to młode i głodne sukcesu społeczeństwa, które chcą zwiększać swoje obroty handlowe" – podkreśliła.

Podobne deklaracje złożyła minister handlu Turcji Ruhsar Pekcan, która wyraziła nadzieję na dwukrotne zwiększenie wymiany handlowej między naszymi krajami w ciągu najbliższych czterech lat.

Emilewicz zachęcała przedsiębiorców do inwestowania w Turcji. W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - jak mówiła - w strategii ekspansji, rynek turecki został wskazany jako jeden z tych, na który będziemy zwracać szczególną uwagę.

"Mamy nadzieję zachęcić przedsiębiorców tym rynkiem"

- powiedziała minister.

Zaprosiła też tureckich inwestorów i studentów do naszego kraju.

"Chcielibyśmy przejść z torów imitacyjnych w naszej gospodarce na tory innowacyjne. Dlatego staramy się wspierać, także instrumentami podatkowymi, wszystkich przedsiębiorców, również zagranicznych(...), którzy chcą inwestować w nowe technologie"

- zaznaczyła. Dodała, że polskie uniwersytety są najczęściej wybierane przez tureckich studentów uczestniczących w programie Erasmus.

"Jesteśmy gotowi jeszcze szerzej otworzyć nasze uniwersytety dla studentów, którzy będą chcieli podjąć studia w Polsce"

- mówiła.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nożownik z Chemnitz usłyszał wyrok

/ twightlightzone

  

Sąd w Dreźnie skazał w czwartek na 9 i pół roku Syryjczyka, który w sierpniu 2018 roku zabił nożem mieszkańca Chemnitz. W konsekwencji w mieście tym doszło wówczas do wielotysięcznych antyrządowych demonstracji i zamieszek.

Tragedia rozegrała się na miejskim festynie, na którym doszło między mężczyznami do kłótni i bójki. 24-letni Syryjczyk Alaa S. wspólnie z poszukiwanym obecnie międzynarodowym listem gończym Irakijczykiem Farhadem A. dodatkowo ciężko ranili wówczas dwie inne osoby.

Prokuratura domagała się dla oskarżonego 10 lat więzienia. Obrońcy - uniewinnienia.

Ze względu na duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej proces odbył się w Dreźnie. Przebiegał z zachowaniem nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa.

Po zabójstwie 35-letniego Niemca doszło w Chemnitz do wielotysięcznych demonstracji organizowanych m.in. przez narodowo-konserwatywne ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec (AfD) i stowarzyszenie kibiców lokalnego klubu piłkarskiego. Oprócz zwykłych obywateli brali w nich też udział członkowie organizacji neonazistowskich. W starciach z lewicowymi kontrdemonstrantami rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Wydarzenia w Chemnitz przez kilka tygodni były politycznym tematem nr 1 w RFN. Dla AfD i prawicowych ugrupowań pozaparlamentarnych były one dowodem, że rząd nie panuje nad sytuacją w państwie, nie jest w stanie skutecznie chronić obywateli, a polityka migracyjna kanclerz Angeli Merkel stanowi zagrożenie dla Niemiec. Z kolei partie establishmentowe dostrzegły niebezpieczny wzrost znaczenia organizacji neonazistowskich, które wykorzystywały protesty jako platformę do autopromocji i szkodziły wizerunkowi Niemiec.

Media i część polityków próbowały kategoryzować protesty jako efekt działań grup skrajnie prawicowych i neonazistowskich, posuwając się przy tym do manipulacji. Pojawiły się doniesienia o domniemanych "polowaniach na cudzoziemców". Prokuratura Generalna Saksonii zaprzeczyła później doniesieniom, jakoby w Chemnitz po morderstwie dochodziło do "polowań" i samosądów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl