Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych: motywem przewodnim...publiczność

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest... publiczność / fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

  

Otwarcie wystawy "Teatr i jego widz" i spektakl "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" Narodowego Starego Teatru w Krakowie zainaugurują w piątek jubileuszową 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Jego motywem będzie publiczność.

Cykl tegorocznych wydarzeń teatralnych, wystaw oraz dyskusji tradycyjnie organizuje łódzki Teatr Powszechny. To obecnie jedno z najstarszych tego typu przedsięwzięć teatralnych w kraju, na którym można zobaczyć interpretacje czołowych współczesnych polskich reżyserów, a także artystów z zagranicznych scen.

U podstaw festiwalu leży niewiarygodna praca i wiara w spotkania twórców i widzów - pierwsze edycje zapracowały na kolejne. Na skutek ewolucji powstał świetny zespół, a pracą i konsekwencją udało się wypracować markę, dzięki której podczas XXV edycji Festiwalu będzie można zobaczyć m.in. spektakle z dwóch teatrów narodowych oraz Deutsches Theater w Berlinie

 - podkreśliła dyrektor artystyczna festiwalu Ewa Pilawska.

W programie jubileuszowej edycji MFSPiN znalazło się dziesięć przedstawień. Otworzy je zaplanowane na piątek na Dużej Scenie "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" przygotowane przez zespół Narodowego Starego Teatru w Krakowie w reż. Moniki Strzępki.

W kolejnych dniach na deskach Powszechnego widzowie obejrzą: "Alte Meister" ("Dawni mistrzowie") w reż. Thom Luz (Deutsches Theater w Berlinie), "Instytut Goethego" w reż. Cezarego Tomaszewskiego (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu), "Pod presją" w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Śląski w Katowicach), "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej (Teatr Polski w Poznaniu), "Trojanki" w reż. Jana Klaty (Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Popiół i diament. Zagadka nieśmiertelności", reż. Marcin Liber (Teatr Modrzejewskiej w Legnicy), "Ułani" w reż. Piotra Cieplaka (Teatr Narodowy w Warszawie).

Specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu Powszechny przygotował dwie prapremiery. Pierwszą z nich będzie "Ferragosto" w reż. Adama Orzechowskiego. Sztukę poświęconą Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu dla łódzkiej sceny napisał specjalnie Radosław Paczocha. Drugą prapremierą będzie "Wracaj" Przemysława Pilarskiego w reż. Anny Augustynowicz (koprodukcja z Teatrem Współczesnym w Szczecinie). Sztuka Pilarskiego otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2018.

Jak podkreślają organizatorzy MFSPiN, spektakle oraz pozostałe wydarzenia festiwalowe mają być pretekstem do rozmów o miejscu odbiorców we współczesnym teatrze oraz obecnej roli widza. Motywem 25. edycji jest bowiem publiczność.

Scenę i widownię łączy ulotna więź. Chciałabym, aby temat stał się pretekstem do ważnych rozmów o miejscu odbiorców we współczesnym teatrze. Jaka jest obecnie rola widza w teatrze? Czy w ogóle pamiętamy o widzach? Czy schlebiamy publiczności czy unieważniamy ją? Czy traktujemy odbiorców jak partnerów? Czy w naszych działaniach nie gubimy czasami istoty teatru jako spotkania?

 – tłumaczyła dyr. Pilawska.

Relacji scena-widz poświęcona będzie wystawa "Teatr i jego widz" we foyer Powszechnego, której wernisaż odbędzie się w piątek. Spektaklom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z ich twórcami, dyskusje panelowe - m.in. poświęcona twórczości Gustawa Herlinga-Grudziński oraz nawiązująca do tematu festiwalu - "Publiczność", którą poprowadzi Katarzyna Janowska. Na scenie klubu Dom wystąpi natomiast zespół "Czerwone Świnie", w którym śpiewa reżyserka Monika Strzępka. Tradycyjnie już, widzowie festiwalu w plebiscycie publiczności wybiorą Najlepszy Spektakl, Najlepszą Aktorkę oraz Najlepszego Aktora. 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zakończy się 2 kwietnia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kiedy rekomendacja ministra zdrowia ws. daty wyborów prezydenckich? Szumowski wyjaśnia

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Za tydzień lub dwa, kiedy poznam dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, będę mógł wydać rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich - poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia pytany na antenie TVN24 o to, czy rozmawiał z prezesem Prawa i Sprawiedlwiości Jarosławem Kaczyńskim o przełożeniu terminu wyborów prezydenckich, odpowiedział, że gdy będzie miał wiarygodne dane na temat przebiegu krzywej zachorowań, to wtedy zarekomenduje premierowi, prezydentowi i marszałkom postępowanie w najbliższych tygodniach.

"To będzie pewnie za tydzień, za półtora tygodnia"

- mówił.

[polecam:https://niezalezna.pl/319847-czy-wybory-prezydenckie-powinny-odbyc-sie-10-maja-andrzej-duda-zabral-glos]

Prof. Szumowski zaznaczył, że jego "rekomendacje, jako ministra zdrowia, jako lekarza będą oparte na danych, na liczbach zakażonych, na ryzyku epidemicznym".

Podkreślił, że rekomendacje co do konkretnych działań gospodarczych, politycznych, społecznych czy legislacyjnych może wydawać na podstawie danych.

"Co do przebiegu krzywej i pytań o maj, będę mógł powiedzieć za tydzień lub dwa"

- zaznaczył minister zdrowia.

Odnosząc się do tego, że samorządowcy już teraz muszą przygotowywać się do wyborów, muszą znaleźć lokale wyborcze, członków komisji, powiedział, że on "rekomenduje to, czy przeprowadzić wybory, czy zrobić takie, a nie inne działanie, a nie czy się przygotowywać do nich".

"Teraz jest sytuacja, że nie mamy jeszcze wiedzy, co będzie w maju w związku z tym, tak jak powiedziałem, za tydzień lub dwa wydam rekomendację"

- powtórzył szef resortu zdrowia.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Opozycja apeluje o zmianę daty wyborów i kalendarza wyborczego. Na początku tygodnia premier Mateusz Morawiecki mówił, że nie ma powodu, by przesuwać wybory prezydenckie.

Jedyną możliwością przełożenia wyborów jest wprowadzenie w Polsce jednego z trzech stanów nadzwyczajnych: stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts