Kanada zapłaci więcej za F-18

/ flickr.com

  

Myśliwce McDonnell Douglas F/A-18 Hornet zakupione od Australii dla Królewskich Kanadyjskich Sił Lotniczych mają podatników kanadyjskich kosztować więcej o 22 proc. – informuje parlamentarny urząd ds. budżetu (Parliamentary Budget Officer - PBO).

Najnowsze analizy parlamentarnego urzędu ds. budżetu donoszą że całkowite koszty zakupu i eksploatacji myśliwców F/A-18 Hornet są o 22 proc. większe niż te prezentowane przez kanadyjski resort obrony. Przedstawiciel PBO Yves Giroux przeanalizował koszty zakupu 18 myśliwców F-18 oraz poddania ich modyfikacjom, aby spełniały standardy kanadyjskie, a także ich eksploatacji co najmniej do roku 2032.

Samoloty te zastępują wiekowe już myśliwce CF-18 Hornet. Przedstawiciele resortu obrony oświadczyli, że koszty mają wynieść około 895.5 mln dolarów. Jednakże przedstawiciele PBO uważają, że rzeczywista suma oscyluje pomiędzy 1.09 a 1.15 mld dolarów. Różnice wynikają m.in. z rozbieżności dotyczących kosztów modernizacji. Faza rozwoju kosztować ma ok. 12.5 mln dolarów, sam zakup pochłonąć to 311.5 mln dolarów a kwestie związane z utrzymaniem operacyjności 756.5 mln dolarów. Faza wycofania to dodatkowe 11 mln dolarów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezależna.pl.
Tagi

Wczytuję komentarze...

„Narazili zdrowie i życie ludzi”. Będą konsekwencje karne dla odpowiedzialnych za awarię w stolicy?

/ https://www.youtube.com/watch?v=cVcPXpDEYYM

  

- Jestem głęboko przekonany, że konsekwencje, w tym karne, poniosą osoby, które odpowiadają za narażenie zdrowia i życia ludzi, którzy znaleźli się w miejscu awarii ciepłowniczej w Warszawie - ocenił rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

Müller zapytany w radiowej Jedynce, czy przy awarii ciepłowniczej prezydentowi stolicy Rafałowi Trzaskowskiemu będzie trzeba po raz kolejny pomóc, wyraził nadzieję, że nie będzie to konieczne. Ocenił jednocześnie, że awarie o dużej skali zdarzają się w Warszawie naprawdę często.

"Nie jest to optymistyczny obraz"

- stwierdził rzecznik rządu.

[polecam:https://niezalezna.pl/301595-czlowiek-awaria-jest-prezydentem-warszawy-ma-obowiazek-dokonac-przegladow-i-kontroli]

Jego zdaniem, w tym kontekście warto wrócić do tematu prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z 2011 roku.

"Sprywatyzowano monopolistę, czyli firmę, która zawsze miałaby odbiorców, zawsze miałaby zyski. Nie wiem, dlaczego to zrobiono"

- powiedział.

"Teraz w dodatku łatwo powiedzieć, że to prywatna firma nawaliła. Prywatna firma spowodowała, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków nie ma ciepła. Są zablokowane ulice. To jest takie typowe podejście, odsyłanie od siebie odpowiedzialności"

- podkreślił.

W rozmowie wspomniano także o dwóch poszkodowanych osobach w wyniku awarii, które trafiły do szpitala z poparzeniami.

"To faktycznie sytuacja, w której pewnie nikt z nas nie chciałby się znaleźć, idąc po ulicy. Nagle wybucha para, która parzy, dlatego że ktoś nie poradził sobie z konserwacją systemów ciepłowniczych w Warszawie. Jestem głęboko przekonany, że konsekwencje, w tym konsekwencje karne, poniosą osoby, które za to odpowiadają, bo to jest narażenie zdrowia i życia osób, które w tym miejscu się znajdowały"

- zaznaczył Müller.

Zgłoszenie awarii ciepłowniczej na wysokości ul. Powsińskiej 67 na Mokotowie wpłynęło do straży pożarnej wczoraj ok. godz. 9:45. Z rury ciepłowniczej z gorącą wodą, która uległa uszkodzeniu, nastąpił wyciek, przez co wytworzyły się duże ilości pary wodnej. Na miejscu utworzyła się wyrwa w ziemi i powstało rozlewisko wody o długości ok. 600 m, gdzie utknęło ok. 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach.

[polecam:https://niezalezna.pl/301561-klopoty-w-warszawie-paraliz-po-awarii-sieci-cieplowniczej-utrudnienia-sa-bardzo-duze]

Wstępnie ustalono, że awarii uległa jedna z dwóch magistrali o średnicy 1100 mm dostarczająca ciepłą wodę z elektrociepłowni na Siekierkach.

Skutki awarii dotknęły wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy mieli problem z ogrzewaniem i ciepłą wodą w mieszkaniach. W części obszarów ciepło przywrócono. Około godziny 2:00 w nocy miało wrócić do mieszkańców dzielnic: Praga Południe, Wawer, Wola, Bemowo, Ochota i Włochy, jednak nie potwierdzono jeszcze tych zapowiedzi.

Według spółki Veolia dzisiaj bez ciepła nadal pozostawać będą mieszkańcy Ursusa oraz okolic awarii, czyli w obrębie ulic: Antoniewska, Trasa Siekierkowska, Idzikowskiego, Puławska, Limanowskiego, Gołkowska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl