Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak brali dziś udział w odprawie kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP zorganizowanej w Warszawie w Pałacu Prezydenckim z okazji obchodów 20-lecia członkostwa Polski w NATO.

Podczas odprawy minister podziękował "za ciężką i wymagającą służbę oraz za dobrą współpracę".

"Musimy cały czas pamiętać, że tworzymy jeden zespół, pracujemy na wspólne dobro, jakim jest bezpieczeństwo naszej ojczyzny i naszych obywateli" - podkreślił.

"Nie przywiązujmy zbyt wielkiej wagi do szkalującej polskie wojsko wypowiedzi medialnych byłych dowódców, którzy zamienili się w agresywnych polityków prowadząc narrację szkodzącą Polsce. Róbmy swoje, bo tego oczekują od nas zarówno Polacy, jak i sojusznicy w NATO"

- powiedział Błaszczak.

"W ubiegłym roku byłem wobec państwa wymagający i taki pozostanę w tym roku. Będę oczekiwał przede wszystkim przyśpieszenia realizowanych zakupów uzbrojenia i wyposażenia, które trafią do sił zbrojnych RP. Do priorytetowych zadań będzie należało także sprawne formowanie nowej 18. dywizji zmechanizowanej, formowanie wojsk obrony terytorialnej i wojsk obrony cyberprzestrzeni. Oczekuję także systematycznego zwiększania liczebności sił zbrojnych RP" - powiedział szef MON, zwracając się do uczestników odprawy.

Mówił, że w 2018 zrobiono "sześć kroków ku bardziej nowoczesnym i skuteczniejszym siłom zbrojnym RP".

"Zapewniliśmy odpowiednie finansowanie, stworzyliśmy skuteczny system dowodzenia, zwiększyliśmy liczebność wojska, uzupełniliśmy braki w kwestii modernizacji sił zbrojnych, zadbaliśmy o zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz utrzymujemy dobre relacje z kluczowymi sojusznikami"

- przekonywał minister obrony.

"Będziemy kontynuować ten marsz również w tym roku, naszymi działaniami będziemy umacniać poczucie bezpieczeństwa Polek i Polaków.