Partia Dudy była jedną z najdłuższych w środę, skończyła się po 94 posunięciach i jako jedyna przyniosła rozstrzygnięcie, co oznacza, że 20-letni Polak objął samodzielne prowadzenie w turnieju.

"To dobrze rokująca wygrana, po twardej, dojrzałej grze, a czarnymi nie jest łatwo wygrać z tej klasy rywalem. W partii powstała pozycja charakterystyczna dla obrony Pirca, którą Janek gra ostatnio rzadko. Po debiucie wyglądało, że białe są w lepszej sytuacji. Około 20. posunięcia miały wyraźny pozycyjny nacisk, ale nasz reprezentant bronił się bardzo wytrwale, spokojnie i cierpliwie. Potem, po wymianie hetmanów pozycja była równa, ale gra wyglądała tak, jakby biały nie zdawał sobie sprawy, że już utracił przewagę i nadal grał agresywnie. Z kolei polski arcymistrz grał solidnie, scentralizował króla, poprawił figury. Przed 40. ruchem białe już nie wytrzymały i w gorszej pozycji oddały figurę za dwa piony. Była to jednak niepoprawna ofiara. Potem czarne gładko zrealizowały przewagę"

- skomentował partię arcymistrz Jacek Gdański, srebrny medalista mistrzostw świata juniorów do lat 20 (1989) i mistrz Polski (1992).

Duda, najlepszy polski szachista (ranking 2731, 24. miejsce na liście FIDE), który w dziesięcioosobowej stawce turnieju masters rozstawiony jest z numerem czwartym, zrewanżował się Węgrowi za styczniową porażkę w prestiżowym turnieju w Wijk aan Zee.

Wówczas przegrał białymi z dwa lata starszym Rapportem (2737, 19. FIDE) w 10. rundzie i w stawce 14 czołowych szachistów świata zajął 10. miejsce (5,5 pkt), podczas gdy rywal uplasował się tuż przed nim (6,5).

W Pradze gra jeszcze dwóch innych uczestników holenderskiej imprezy - Vidit (wówczas 6. - 7 pkt), środowy przeciwnik Wojtaszka (2722, 29. FIDE), z którym Polak zremisował po 27 posunięciach oraz Amerykanin Samuel Shankland (8. - 6.5). Turniej masters, mający XIX kategorię FIDE (średni ranking uczestników 2715) zakończy się 15 marca.

W pierwszej rundzie turnieju challengers (XIV kat. FIDE, średni ranking 2592) praskiego festiwalu szachowego Mateusz Bartel pokonał czarnymi nadzieję indyjskich szachów, 13-letniego arcymistrza (czwarty najmłodszy w historii) Rameshbabu Praggnanandhaę, kreowanego na przyszłego mistrza świata.