Koniec spekulacji - nie będzie innego terminu egzaminów w szkole. I co na to Broniarz?

W poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że prezydium Zarządu Głównego ZNP zdecydowało o rozpoczęciu 8 kwietnia strajku w szkołach i innych placówkach oświatowych. W związku z tą zapowiedzią pojawiły się spekulacje o możliwości wyznaczenia przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) kolejnego terminu przeprowadzania egzaminu. Dyrektor CKE Marcin Smolik zdecydowanie wykluczył taką ewentualność.

Matura z jezyka polskiego w XXXII LO
Fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

Związkowcy zapowiadają, że jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, od 8 kwietnia rozpocznie się strajk w oświacie. Oznacza to, że jego termin może zbiec się z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasisty. 6 maja mają zaś rozpocząć się matury.

Dyrektor CKE wskazał w opublikowanym dzisiaj komunikacie, że egzamin gimnazjalny i egzamin ósmoklasisty są przeprowadzane w terminie głównym (w kwietniu) oraz w terminie dodatkowym (w czerwcu), zaś egzamin maturalny jest przeprowadzany w trzech terminach: głównym (w maju), dodatkowym (w czerwcu) oraz poprawkowym (w sierpniu).

Szczegółowy harmonogram wszystkich egzaminów, tzn. konkretne dni, w które są przeprowadzane egzaminy, ustala dyrektor CKE, a terminy te ogłaszane są w komunikacie. W przypadku egzaminów przeprowadzanych w 2019 r. komunikat ten został ogłoszony 20 sierpnia 2018 r.

CKE przypomina, że przystąpienie do egzaminu w terminie dodatkowym (w czerwcu) jest możliwe wyłącznie w przypadku zdających, którzy nie przystąpili do danego egzaminu w terminie głównym (w kwietniu albo w maju) z przyczyn losowych lub zdrowotnych.

"Wszelkie informacje medialne wskazujące na możliwość wyznaczenia przez dyrektora CKE kolejnego terminu przeprowadzania danego egzaminu nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa"

– podkreśla dyrektor CKE.

Jak zaznacza, "nie ma również możliwości zmiany już ogłoszonego harmonogramu przeprowadzania egzaminów (…) w tym określonych w tym harmonogramie terminów: ogłaszania wyników egzaminów, przekazywania szkołom wyników egzaminów oraz przekazywania szkołom zaświadczeń i świadectw". Dla egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego jest to 14 czerwca 2019 r.

Smolik wskazał, że dyrektor CKE ma prawo wyznaczyć inny termin przeprowadzenia danego egzaminu niż terminy wskazane w harmonogramie, "wyłącznie w przypadku nieuprawnionego ujawnienia materiałów egzaminacyjnych lub uzasadnionego podejrzenia nieuprawnionego ujawnienia tych materiałów, a więc w przypadku, gdy doszło do naruszenia przepisów prawa w trakcie przeprowadzania egzaminu".

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#nauczyciele #ZNP #strajk nauczycieli #Centralna Komisja Egzaminacyjna #Marcin Smolik

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo