Pat Metheny: "Wy, Polacy, macie inteligencję muzyczną"

Pat Metheny / fot. YouTube/mat.pras.

  

Pat Metheny, amerykański gitarzysta, kompozytor, zdobywca 20 nagród Grammy, otrzymał w środę „muzyczne klucze” do wrót Bielska-Białej. Artysta jest centralną postacią odbywającego się w mieście Lotos Jazz Festival – 21. Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Symboliczną statuetkę w kształcie klucza wiolinowego wręczył muzykowi wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak.

Wizyta w Polsce to dla mnie zawsze coś specjalnego. Mam to szczęście, że mogę tu przyjeżdżać od dłuższego czasu. Moja pierwsza podróż miała miejsce w 1983 lub 1985 r. Wtedy to był inny kraj. Mam specyficzny stosunek do polskiej publiczności, ale i muzyków. To jest coś unikalnego i wyjątkowego. Nie mogę porównać tego do niczego innego. (…) Wy, Polacy, macie inteligencję muzyczną. (…) Za każdym razem, gdy tu gram, to ją dostrzegam

 – powiedział Pat Metheny.

Muzyk podczas tegorocznej Zadymki pełni rolę artysty-rezydenta. W ponad 20-letniej historii festiwalu taka funkcja pojawiła się po raz pierwszy. Metheny wystąpi dwukrotnie przed publicznością – w Bielsku-Białej i Katowicach, a także poprowadzi mistrzowskie warsztaty gitarowe.

Centralnym wydarzeniem będzie niedzielny koncert finałowy Zadymki. Metheny wystąpi w Katowicach z tamtejszą Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.

Gdy zaproponowaliśmy to Patowi, bardzo się mu spodobało. Od razu sięgnął do płyty "Beyond the Missouri Sky" i zasugerował, że Charliego Hadena, z którym ją nagrał, godnie zastąpić może Darek Oleszkiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich kontrabasistów

 – powiedział dyrektor festiwalu Jerzy Batycki.

Pat Metheny podkreślił, że ten projekt jest dla niego dużym wyzwaniem.

Wspólna gra z orkiestrą to coś, o co proszono mnie od 30 lat. Z pewnych powodów odmawiałem. Chociaż robiłem różne projekty, być może nawet podobne, to jednak nie udało mi się dopiąć wspólnego występu z orkiestrą. Muszę podziękować zatem, że mnie w końcu do tego zmusiliście

 – powiedział.

Gitarzysta zaznaczył, że przygotowanie koncertu zajęło mu kilka miesięcy. „Musiałem zaaranżować materiał na orkiestrę i znaleźć właściwych muzyków” – dodał. Batycki przypomniał, że Metheny wystąpi także w piątek w Bielsku-Białej wspólnie z Darkiem Oleszkiewiczem i Jonathanem Barberem.

Dyrektor powiedział, że organizatorzy Zadymki od trzech lat zabiegali, by amerykański gitarzysta przyjechał do Bielska-Białej.

Jego trasy koncertowe odbywały się w lecie i jesienią, ciężko było go zaprosić na Zadymkę. Długo rozmawialiśmy z menedżerem, aż w końcu doszliśmy do wniosku, że jedyna formuła, która jest w stanie się sprawdzić, to rezydencja. Zapraszamy gwiazdę i wokół niej budujemy wszelkiego rodzaju wydarzenia

 – wyjaśnił.

Muzyczny klucz do bram miasta, który otrzymał gitarzysta, to statuetka z brązu, którą wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Przedstawia wstęgę układającą się w klucz wiolinowy, na którym pojawiają się instrumenty. Na szczycie klucza znalazła się postać anioła. Jak wyjaśnił Batycki, to nawiązanie do festiwalowej nagrody Anioła Jazzowego, którą organizatorzy przyznają największym indywidualnościom tego gatunku muzyki. Otrzymali ją m.in. Johnny Griffin, Roy Hargrove, Joe Lovano, Charlie Haden, Wayne Shorter, Ahmad Jamal i Włodzimierz Pawlik. Metheny odbierze Anioła Jazzowego podczas finałowego koncertu „zadymkowego”, w niedzielę w Katowicach. Podczas tegorocznej edycji festiwalu Anioły otrzymali także: Branford Marsalis, Henryk Miśkiewicz i Michał Urbaniak.

Lotos Jazz Festival - Bielska Zadymka Jazzowa to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. W przeszłości występowali na nim m.in. Wayne Shorter, Hank Jones, Charlie Haden, Joe Lovano, Dave Doulgas, Terence Blanchard, Roy Hargrove, David Murray, John Patitucci, Brian Blade, Ahmad Jamal i Benny Golson. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Sędzia Żurek "pozdrawia" środkowym palcem. Skandaliczne zdjęcie obiegło internet

Pokaz kultury sędziego Żurka / facebook.com / Leszek Kisielewski

  

Zdjęcie sędziego Waldemara Żurka, jednego z krytyków reformy wymiaru sprawiedliwości, pokazującego obraźliwy gest "środkowego palca" trafiło dzisiaj do sieci. Sędzia pofolgował sobie podczas "Marszu Tysiąca Tóg", który przeszedł dwa tygodnie temu ulicami Warszawy.

[polecam:https://niezalezna.pl/305633-togi-wracaja-do-szafy-marsz-sedziow-i-nie-tylko-przeszedl-przez-stolice] 

Niedawno ulicami Warszawy przeszedł "Marsz Tysiąca Tóg", zorganizowany pod wzniosłym hasłem "Prawo do niezawisłości, prawo do Europy". Demonstranci zebrali się przy Sądzie Najwyższym i przeszli pod Sejm. Nie zabrakło znanych m.in. z mediów sędziów - Małgorzaty Gersdorf, Igora Tuleyi czy Pawła Juszczyszyna. W tłumie można było również odnaleźć przedstawicieli środowisk LGBT, a także wielu popularnych polityków związanych z obozem obecnej opozycji.

[polecam:https://niezalezna.pl/285606-sedzia-waldemar-zurek-w-tarapatach-wszczeto-juz-postepowanie-dyscyplinarne]

Wśród sędziów idących na czele Marszu znajdował się tyleż znany, co kontrowersyjny sędzia Waldemar Żurek, któremu zarzucano niestosowanie się do nakazu "powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych". Okazuje się, że sędzia Żurek w świecie realnym także ma problemy z powściągliwością.

W sieci pojawiło się zdjęcie, na którym podczas "Marszu Tysiąca Tóg", uśmiechnięty od ucha do ucha pokazuje komuś obraźliwy gest środkowego palca. Znaczenia tego gestu nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć.

Sędzia Waldemar Żurek jest jednym z najbardziej aktywnych krytyków reformy sądownictwa. W latach 2010-18 był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa i jej rzecznikiem prasowym.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, facebook.com

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts