Rynek prosumencki – wędka dla rodzin, firm, całej Polski

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/cverkest

  

Tylko nowe technologie są w stanie zagwarantować rozwój naszego kraju oraz uzyskanie czystej energii. W ramach programu Energia Plus tylko do końca br. w Polsce powstanie 50 tys. energetycznych instalacji prosumenckich.

Program, ogłoszony w styczniu br. przez Jadwigę Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, to krok wsparcia władz dla rozwoju instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). W tym przypadku chodzi o instalacje fotowoltaiczne czy mikroelektrownie wodne.

Indywidualni konsumenci, samorządy i firmy MŚP wyprodukują własną energię OZE, a nadwyżki sprzedadzą do sieci w ramach instalacji prosumenckich.


Według resortu przedsiębiorczości i technologii energetyka w Polsce to wyzwanie gospodarcze – przed naszym krajem stanęło zadanie wieloletniej modernizacji energetyki, której beneficjentami mają być tak gospodarstwa domowe (cena energii elektrycznej i stabilność dostaw), jak i przedsiębiorstwa, także realizujące transformację w kierunku zielonej energii. To dlatego władze opracowały kompleksowe rozwiązania pod nazwą „Energia plus”, w celu popularyzacji segmentu prosumenckiego. Poprzez dofinansowanie ma on na celu upowszechnienie tego typu rozwiązań dla szerokiego kręgu beneficjentów, nie tylko indywidualnych gospodarstw domowych. Planowane rozszerzenie definicji prosumenta na przedsiębiorstwa i Jednostki Samorządu Terytorialnego pozwoli na rozwój konkurencyjnych cenowo usług komunalnych.


Według min. Jadwigi Emilewicz do końca 2019 r. w Polsce powstanie 50 tys. energetycznych instalacji prosumenckich.

– Chcemy uruchomić rynek prosumencki jeszcze w tym sezonie budowlanym

– mówiła minister w styczniu br.

Efekty programu Energia Plus to ograniczenie biurokracji, aktywizacja lokalnych firm oraz wzmocnienie sektora MŚP. Proponujemy wprowadzenie stawki 8 proc. VAT na instalacje prosumenckie. Powinno to przynieść oszczędności rzędu 30 tys. zł rocznie dla firm.


W opinii minister program ten to „wędka dla rodzin, firm, całej Polski”. – Energia Plus pozwoli tylko w tym roku dostarczyć energię na poziomie 200 megawatów. Tylko nowe technologie są w stanie zagwarantować rozwój naszego kraju oraz uzyskanie czystej energii.

Za sprawą tego typu programów w opinii Emilewicz osiągniemy ambitne cele polityki europejskiej. M.in. uzyskanie 15-proc. udziału energii OZE w swoim miksie energetycznym.
Ważnym celem programu jest też eliminacja źródła smogu.


Wdrożenie programu oznacza 2,5 tys. zł oszczędności dla rodzin rocznie. To także tania energia – tani własny prąd, bezpieczeństwo i niezależność energetyczna polskich rodzin, sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jednostek samorządu terytorialnego. Energia Plus powinna też przynieść rozwój branży montażowej – nowe miejsca pracy w mniejszych ośrodkach, głównie w polskich, lokalnych firmach.


Energia Plus oznacza zatem dbałość o środowisko z jednoczesnym wsparciem ekonomicznym dla Polaków.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uwaga na "pracownika wodociągów". Usiłuje wyłudzić pieniądze

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Wciąż można usłyszeć o różnych metodach działania oszustów. Znane są nam oszustwa metodą na wnuczka, na policjanta, prokuratora, na hydraulika, pracownika wodociągów, gazowni czy domokrążcę. We wszystkich tych przypadkach motyw sprawców jest ten sam – chęć szybkiego zdobycia pieniędzy i wzbogacenia się. Na szczęście coraz więcej jest osób, które są świadome zagrożenia i potrafią właściwie reagować w takich sytuacjach.

Czujnością i zdrowym rozsądkiem wykazał się mieszkaniec Wolbromia, do którego pod koniec ubiegłego tygodnia zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika wodociągów. Oszust przedstawił się jako Muszyński i twierdził, że nie zostały uregulowane należności za wodę. Mężczyzna chciał podać numer rachunku bankowego, na który należy wpłacić rzekome zaległości. Wolbromianin wykazał się czujnością. Przerwał rozmowę, skontaktował się następnie z zakładem wodociągów i przekazał informacje o zajściu. Tym razem do oszustwa nie doszło.

Policja apeluje o czujność i rozwagę!

Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią szybkiego i łatwego wzbogacenia się, nie cofną się przed żadnym sposobem zdobycia pieniędzy. Bardzo często wykorzystują łatwowierność osób. Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. Nie przelewajmy pieniędzy, ani nie przekazujmy ich obcym, jak również nie wpuszczajmy do domu nieznajomych osób.

Jeśli ktoś próbuje nas oszukać, należy koniecznie przekazać taką informację do odpowiedniej instytucji. Sprawdzajmy, czy osoby podające się za pracowników różnych instytucji: wodociągów, spółdzielni itp. naprawdę nimi są.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy powiadomić policję.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl