Nie taki węgiel straszny

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; hangela

  

Mimo nawoływań do natychmiastowej rezygnacji z węgla ze strony ekologów i polityków unijnych paliwo to pozostanie jeszcze długo numerem 1. w polskim miksie energetycznym.

Projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) przewiduje co prawda zmniejszenie udziału węgla w bilansie energetycznym Polski z obecnych ok. 80 proc. do 60 proc. w 2030 r. W opinii ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, PEP 2040 zakłada jednak wzrost niezależności w pozyskiwaniu źródeł energii. Chodzi też o spełnienie oczekiwań Komisji Europejskiej w kwestii redukcji emisji CO2 i innych szkodliwych gazów. Takie inwestycje jak dwa bloki w Elektrowni Opole powinny przyczynić się do obniżenia zanieczyszczeń atmosferycznych.

W całym kraju powstają zresztą bloki energetyczne spełniające wyśrubowane normy środowiskowe. Oprócz nowych inwestycji PGE w Opolu i w Turowie – także Tauronu w Jaworznie.

W ocenie PGE jej obie inwestycje: budowa dwóch bloków 900 MW w Opolu oraz 490 MW w Turowie, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii umożliwią zmniejszenie średniego poziomu emisyjności Grupy, który w tych instalacjach będzie o 25 proc. niższy niż w dotychczas działających blokach w tych elektrowniach.

Rozwojowi tego typu przedsięwzięć, w związku z wymogami m.in. pakietu klimatycznego, ma sprzyjać wdrożenie ustawy o rynku mocy. Według ministerstwa energii rozwiązanie to powinno przyciągnąć do energetyki nowych inwestorów. A konkretnie zachęcić ich do finansowania projektów energetycznych, budowy nowych bloków czy elektrowni, które wykorzystują nowoczesne technologie węglowe.

Nie tylko rynek mocy sprzyjać ma finansowaniu nowych inwestycji w energetykę. Zwłaszcza że zdaniem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej realizacja PEP 2040 będzie wymagała ponoszenia niezwykle wysokich nakładów inwestycyjnych. Dlatego PKEE „ma nadzieję, że polska energetyka na realizację swoich celów otrzyma pomoc finansową w ramach negocjacji nad wieloletnią perspektywą finansową” UE.

– Inwestycje PGE w nowoczesną energetykę węglową wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na jednostki o niemal 1/3 bardziej efektywne. Dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oznaczają obniżenie emisji o 2,5 mln t dwutlenku węgla rocznie w skali kraju

– uważa Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia PGE w Opolu ma po jej uruchomieniu zaspokajać 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Będzie także trzecią co do wielkości polską elektrownią po Bełchatowie z Grupy PGE i Kozienicach. Do produkcji energii wykorzystywanej w Opolu wykorzystywane będzie ok. 4 mln t węgla rocznie, pochodzącego z kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji nastąpi do 15 czerwca br., a bloku nr 6 – 30 września br.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie korekta programu "Za życiem"

Zdjęcie ilustracyjne / www.gov.pl

  

Pewne rozwiązania w programie "Za życiem" należy zaktualizować; zmiany dotyczyć będą m.in. opieki wytchnieniowej - podkreśla w dzisiejszym "Naszym Dzienniku" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz.

Wiceszef MRPiPS przypomniał, że od 2017 do 2021 roku na realizację programu "Za życiem" przeznaczono 3,1 mld zł. Wskazał jednak, że praktyka pokazała, że pewne rozwiązania należy zaktualizować.

"Przygotowujemy propozycje w tym zakresie. Będą one dotyczyć np. opieki wytchnieniowej. Chcemy ją poszerzyć, na co pozwoli finansowanie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Zamierzamy zorganizować miejsca, w których opiekunowie będą mogli umieścić na określony czas niepełnosprawnego członka rodziny, którym na co dzień się zajmują"

- powiedział wiceminister w rozmowie z gazetą.

Zapewnił, że takie miejsca będą w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, a opiekę będzie sprawować wykwalifikowana kadra.

"Wszystko to, by opiekunowie mogli odpocząć, mając świadomość tego, że ich dziecko jest bezpieczne" - dodał Michałkiewicz.

Przyznał, że mimo podniesienia od listopada ub.r. o 100 zł kwoty zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych (z 520 zł), to jest ona bardzo niska.

"Zdajemy sobie sprawę, że kwota tego świadczenia jest zbyt niska. Zastanawiamy się, jak w aktualnej sytuacji najlepiej pomóc tym osobom"

- dodał wiceminister.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl