Nie taki węgiel straszny

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; hangela

  

Mimo nawoływań do natychmiastowej rezygnacji z węgla ze strony ekologów i polityków unijnych paliwo to pozostanie jeszcze długo numerem 1. w polskim miksie energetycznym.

Projekt polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) przewiduje co prawda zmniejszenie udziału węgla w bilansie energetycznym Polski z obecnych ok. 80 proc. do 60 proc. w 2030 r. W opinii ministra energii, Krzysztofa Tchórzewskiego, PEP 2040 zakłada jednak wzrost niezależności w pozyskiwaniu źródeł energii. Chodzi też o spełnienie oczekiwań Komisji Europejskiej w kwestii redukcji emisji CO2 i innych szkodliwych gazów. Takie inwestycje jak dwa bloki w Elektrowni Opole powinny przyczynić się do obniżenia zanieczyszczeń atmosferycznych.

W całym kraju powstają zresztą bloki energetyczne spełniające wyśrubowane normy środowiskowe. Oprócz nowych inwestycji PGE w Opolu i w Turowie – także Tauronu w Jaworznie.

W ocenie PGE jej obie inwestycje: budowa dwóch bloków 900 MW w Opolu oraz 490 MW w Turowie, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii umożliwią zmniejszenie średniego poziomu emisyjności Grupy, który w tych instalacjach będzie o 25 proc. niższy niż w dotychczas działających blokach w tych elektrowniach.

Rozwojowi tego typu przedsięwzięć, w związku z wymogami m.in. pakietu klimatycznego, ma sprzyjać wdrożenie ustawy o rynku mocy. Według ministerstwa energii rozwiązanie to powinno przyciągnąć do energetyki nowych inwestorów. A konkretnie zachęcić ich do finansowania projektów energetycznych, budowy nowych bloków czy elektrowni, które wykorzystują nowoczesne technologie węglowe.

Nie tylko rynek mocy sprzyjać ma finansowaniu nowych inwestycji w energetykę. Zwłaszcza że zdaniem Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej realizacja PEP 2040 będzie wymagała ponoszenia niezwykle wysokich nakładów inwestycyjnych. Dlatego PKEE „ma nadzieję, że polska energetyka na realizację swoich celów otrzyma pomoc finansową w ramach negocjacji nad wieloletnią perspektywą finansową” UE.

– Inwestycje PGE w nowoczesną energetykę węglową wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne kraju i umożliwiają stopniową wymianę starych mocy w systemie na jednostki o niemal 1/3 bardziej efektywne. Dwa nowe bloki w Elektrowni Opole oznaczają obniżenie emisji o 2,5 mln t dwutlenku węgla rocznie w skali kraju

– uważa Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Elektrownia PGE w Opolu ma po jej uruchomieniu zaspokajać 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Będzie także trzecią co do wielkości polską elektrownią po Bełchatowie z Grupy PGE i Kozienicach. Do produkcji energii wykorzystywanej w Opolu wykorzystywane będzie ok. 4 mln t węgla rocznie, pochodzącego z kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Zgodnie z harmonogramem przekazanie bloku nr 5 do eksploatacji nastąpi do 15 czerwca br., a bloku nr 6 – 30 września br.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dodatkowe miliony na leczenie na Pomorzu

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Dodatkowe 83,2 mln zł Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył m.in. na opiekę paliatywną i hospicyjną, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień - poinformował w poniedziałek POW NFZ.

„Kolejne dodatkowe ponad 83,2 mln zł Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył na opiekę paliatywną i hospicyjną, świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, rehabilitację leczniczą, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i leczenie szpitalne oraz świadczenia zdrowotne o szczególnym charakterze. Dodatkowe pieniądze trafiły na Pomorze na skutek zmiany planu finansowego NFZ”

- poinformował Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ponad 41,3 mln zł przekazane zostało na leczenie szpitalne. Sfinansowano z tego m.in. wszystkie wykonane w ubiegłych miesiącach świadczenia nielimitowane, w tym zabiegi leczenia zaćmy w okresie nieobjętym „nielimitowaniem”. Dodatkową kwotę przeznaczono również na kolejne miesiące roku. Oddział poinformował, że sfinansował także wszystkie wykonane w bieżącym roku świadczenia onkologiczne.

POW NFZ poinformował, że na zwiększenie dostępności do opieki paliatywnej i hospicyjnej przeznaczono około 2,7 mln zł. Pieniądze te trafiły do placówek medycznych w województwie pod koniec czerwca. Sfinansowane też zostały wszystkie świadczenia z tego zakresu wykonane od stycznia do maja ponad wartość zawartych umów.

O ponad 3,2 mln zł wzrosły nakłady na świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej, a dodatkowe środki umożliwią pacjentom przewlekle chorym, w szczególności pacjentom wentylowanym mechanicznie, na szybszy dostęp do świadczeń niezbędnych dla codziennego funkcjonowania. Pomorski NFZ sfinansował wszystkie świadczenia zrealizowane na rzecz pacjentów objętych tą formą opieki wykonane, w minionych miesiącach b.r., ponad wartość zawartych umów oraz zwiększył wartości umów na kolejne miesiące. Dodatkowe środki trafiły do świadczeniodawców w czerwcu.

Ponad 7 mln zł przeznaczone zostało na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień, z czego kwotą 1,8 mln zł POW NFZ sfinansował wszystkie świadczenia wykonane w minionych miesiącach b.r. „na tzw. oddziałach sądowych” oraz świadczenia dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia”, a także zwiększył wartości umów na te świadczenia w kolejnych miesiącach b.r. Około 5,2 mln zł POW NFZ przeznaczył na zwiększenie wartości umów od 1 lipca b.r. w wyniku zmiany wycen świadczeń z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

POW NFZ dodatkowo około 6,5 mln zł przeznaczył na rehabilitację leczniczą w efekcie dokonanego od 1 lipca 2019 r. zwiększenia wycen poszczególnych świadczeń.

Ponad 17,2 mln zł zostało przeznaczone na świadczenia z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a środki te zostały przeznaczone na sfinansowanie wszystkich świadczeń wykonanych w minionych miesiącach b.r. ponad wartość zawartych umów w zakresach związanych z leczeniem specjalistycznym dzieci oraz na badania endoskopowe przewodu pokarmowego – kolonoskopię i gastroskopię. Pomorski NFZ sfinansował też wszystkie wykonane świadczenia nielimitowane, w tym badania z wykorzystaniem tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego wykonane jeszcze w okresie nieobjętym „nielimitowaniem” oraz zwiększył nakłady na te świadczenia na kolejne miesiące roku. Aby zwiększyć dostępność do świadczeń dla dzieci, POW NFZ przeznaczył dodatkową pulę środków finansowych na ten cel na kolejne miesiące roku.

POW NFZ poinformował, że podjął decyzję o zwiększeniu nakładów na hemodializoterapię oraz żywienie dojelitowe w warunkach domowych. Około 5,3 mln zł zostało przeznaczone na sfinansowanie wszystkich świadczeń wykonanych w minionych miesiącach br. ponad wartość zawartych umów i na zwiększenie dostępności do tych świadczeń w kolejnych miesiącach b.r.

W najbliższym czasie na Pomorze trafią kolejne dodatkowe środki z NFZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl