Gigantyczne wyłudzenia VAT. Aresztowano trzech mężczyzn

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Czterech mężczyzn z grupy podejrzewanej o wyłudzenia podatku VAT przy obrocie folią stretch i innymi produktami szybko zbywalnymi zatrzymali stołeczni policjanci w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie.

"Wśród zatrzymanych są trzej prezesi spółek uczestniczących w procederze i prokurent jednego z nich"

- powiedziała dziś rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka–Konopka. Po postawieniu im zarzutów, sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec trzech z nich.

Prokurator potwierdziła, że zatrzymań na zlecenie wydziału II ds. przestępczości finansowo–skarbowej PR dokonali funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji przy współpracy funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno–Skarbowego w Warszawie.

Według śledczych grupa miała narazić Skarb Państwa na uszczuplenie VAT na kwotę ponad 14 mln 888 tys. zł działając od połowy września 2015 r. do końca lutego 2017 r. Miała wyłudzać VAT podając nieprawdę w dokumentach, że sprzedawany w kraju towar pochodził z Unii Europejskiej - ze Słowacji i Austrii. Członkowie grupy traktowali proceder, jako stałe źródło dochodu.

Firmy miały też fałszować dokumenty handlowe, by wykazać, że towar przeszedł przez sieć kontrolowanych przez nich spółek i został opodatkowany 23 proc. VAT. Fałszowane miały być też deklaracje podatkowe składane w urzędach skarbowych w Warszawie i w Łodzi.

Siedziby spółek mieściły w Warszawie, Łodzi i Gdańsku, w obrót towarami w jednej z nich wyniósł ponad 80 mln zł przez niespełna dwa lata prowadzonej działalności gospodarczej - wynika z ustaleń śledztwa.

Rzeczniczka dodała, że na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia zezwolił na trzymiesięczny areszt dla trzech mężczyzn. Wobec czwartego prokurator zdecydował o dozorze policji, zakazał opuszczania kraju i kontaktowania się z pozostałymi zatrzymanymi.

Podejrzanym za zarzucane im za przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat oraz grzywna. Prokurator Zabłocka–Konopka zaznaczyła, że śledztwo trwa i ustalane są pozostałe osoby i firmy, które miały związek z przestępczą działalnością grupy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po tureckiej ofensywie zginęło 218 cywilów. Rannych jest 650 ludzi

/ zdjęcie ilustracyjne / By Orhan Erkılıç - https://www.amerikaninsesi.com/a/resulayn-bombardiman-altinda-ceylanpinar-bosaltiliyor/5118699.html, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=83006304

  

W tureckiej ofensywie w północno-wschodniej Syrii zginęło 218 cywilów, w tym 18 dzieci - poinformowała w czwartek kurdyjska administracja regionu. Apeluje o utworzenie korytarza humanitarnego, by ewakuować ludność z Ras al-Ajn. Rannych jest 650 ludzi.

Od 9 października tureccy żołnierze i ich syryjscy sojusznicy zajęli przygraniczną strefę długości 120 km na północy Syrii. Walki z milicją syryjskich Kurdów koncentrują się w mieście Ras al-Ajn.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka i sił kurdyjskich, bombardowania spowodowały zniszczenia w szpitalu w Ras al-Ajn. Obserwatorium twierdzi, że "personel medyczny został otoczony w budynku". 

Linie frontu zmieniają się szybko i ze stref walk ucieka ponad 160 tys. ludzi, w tym wielu już wcześniej zmuszonych do porzucenia domów w ciągu ośmiu lat wojny w Syrii. Ofensywa wywołała nowy kryzys uchodźczy. Od pomocy humanitarnej zależy los ok. 1,6 mln ludzi

- podaje agencja Associated Press.

Tymczasem Organizacja Lekarze bez Granic (MsF), która pomaga w strefach walk na całym świecie, informowała we wtorek, że postanowiła zawiesić większość swoich działań i ewakuować cały swój syryjski i międzynarodowy personel z północno-wschodniej Syrii. 

Kurdowie zwrócili się o ochronę do prezydenta Syrii Baszara el-Asada i władz Rosji. W ciągu ostatnich dwóch dni siły syryjskie i rosyjskie weszły do kilku miast i wsi, gdy USA wycofały z regionu resztę żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl