Jedną z pięciu zaprezentowanych w lutym propozycji programowych PiS jest "trzynastka" dla emerytów i rencistów w wysokości 1100 zł brutto.

Osoby starsze, emeryci i renciści to grupa, którą jesteśmy szczególnie zainteresowani 

– powiedziała Rafalska. Wyliczała, że w 2016 r. emeryci i renciści dostali jednorazowe dodatki; w 2017 r. był skokowy wzrost minimalnej emerytury o 13 proc. do kwoty tysiąca złotych, zaś w 2019 r. jest waloryzacja z gwarantowaną kwotą 70 zł.

Na spotkaniach emeryci i renciści często mówili: "pani minister te świadczenia są ciągle niewysokie; jak musimy zrobić jakieś większe zakupy, drobne remonty, zapłacić zaległości, albo trafi się wesele, czy komunia wnuka, to nie mamy pieniędzy; te jednorazowe dodatki, dodatkowe świadczenie to dla nas jak manna z nieba"

– mówiła minister.

Rafalska stwierdziła, że "przyszedł moment, że możliwości budżetu są takie, że możemy to dodatkowe świadczenie sfinansować". Przekazała, że projekt zostanie zaprezentowany w marcu.

Panie premierze melduję, że może to być jutro, pojutrze, w piątek zaprezentowane, bo projekt jest gotowy 

– powiedziała.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej oceniła, że świadczenie "Emerytura plus" to znakomita propozycja.

Rafalska oceniła, że program "Rodzina 500 plus" jest programem cywilizacyjnym. Minister zapewniła, że dodatkowe środki na sfinansowanie programu są zagwarantowane w budżecie państwa.

Jeszcze niedawno wydawało się, że niemożliwe jest wprowadzenie programu 500 plus. (...) Wystarczyło tylko zmniejszyć lukę VAT, uszczelnić systemy, uważnie przeanalizować budżet i znalazło się finansowanie na takie przełomowe programy, które budują silną polską rodzinę 

- wskazała szefowa MRPiPS.

Poinformowała, że projekt dotyczący programu 500 plus zakładający wypłatę świadczenia także od pierwszego dziecka będzie gotowy w połowie marca. Zaznaczyła, że procedowanie projektu w Sejmie poprzedzą konsultacje społeczne. Rafalska dodała, że do końca kwietnia zaplanowane są prace parlamentarne nad projektem.

Szefowa MRPiPS podkreśliła też wagę współpracę z samorządami w obsłudze "500 plus".

Współpraca z samorządami jest kluczowa, żeby obsługa programu "Rodzina 500 plus" była sprawna, a środki szybko trafiły do rodzin. Wejście w życie zmian w tym programie to 1 lipca tego roku. Wówczas rozpocznie się okres składania wniosków 

- zapowiedziała minister.