To ten akt wandalizmu potępiła także ambasador USA. WIDEO z wizerunkami sprawców

Policja opublikowała kolejny film z monitoringu, na którym widać trzech sprawców sprofanowania kaplic na terenie kalwarii w parafii pw. św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach. Sprawą tą wcześniej zainteresowała się także ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher. "Wolność religijna i szacunek dla przekonań religijnych to fundamentalne wartości i filary silnej demokracji" - pisała na Twitterze, gdy dowiedziała się o akcie wandalizmu.

wandale
slaska.policja.gov.pl

Kilkanaście dni temu wandale na kamiennych figurach i budynkach stanowiących stacje Drogi Krzyżowej wymalowali męskie genitalia oraz napisy i motywy satanistyczne. Nadal nie są znane personalia sprawców.

Pracujący nad tą sprawą policjanci z katowickiej komendy miejskiej zamieścili na stronie internetowej kolejny film z kamer monitoringu, które zarejestrowały wandali. Po opublikowaniu pierwszego filmu nadal nie wiadomo, kto uszkodził kaplice.

Wszystkie osoby mające jakąkolwiek informację mogącą pomóc w ustaleniu tożsamości sprawców lub osoby, które były świadkami zdarzenia, prosimy o kontakt z policjantami z Katowic pod nr tel. 32 200 2555, e-mail: ppziz@katowice.ka.policja.gov.pl lub numer alarmowy 112. Gwarantujemy anonimowość 

- podała policja.

Postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód. Chodzi o obrazę uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz uszkodzenie obiektów o szczególnym znaczeniu dla kultury. Sprawcom może za to grozić do 10 lat więzienia.

Do aktu wandalizmu doszło 22 lutego między godz. 19 a 20. O uszkodzeniu kaplic policjanci zostali zawiadomieni 24 lutego. Sprawcy farbą namalowali napisy, symbole i rysunki na pięciu stacjach drogi krzyżowej. Na miejscu pracowali śledczy i technik kryminalistyki, który przeprowadził oględziny. Mundurowi zabezpieczyli nagrania z monitoringu, który jest analizowany.

Jak mówił proboszcz parafii o. Alan Rusek, mimo że koszty naprawy będą zapewne bardzo duże, sprawa materialna schodzi na dalszy plan. Wiele osób jest poruszonych i czuje, że ich uczucia religijne zostały zranione. Wśród głosów solidaryzujących się z franciszkanami z Panewnik znalazły się też oferty pomocy przy przywróceniu kalwarii do poprzedniego stanu.

Akt wandalizmu w Panewnikach potępiła m.in. ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Wolność religijna i szacunek dla przekonań religijnych to fundamentalne wartości i filary silnej demokracji. Stanowczo potępiam akt wandalizmu, który miał miejsce w Parafii św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach i nawołuję do szacunku i tolerancji wobec wszystkich religii 

- napisała w poprzedni poniedziałek na Twitterze.

https://niezalezna.pl/260427-ambasador-usa-w-polsce-potepila-akt-wandalizmu-w-panewnikach-nawoluje-do-szacunku

Panewnicka kalwaria – miejsce zadumy i modlitwy, ale też spacerów okolicznych mieszkańców – leży na pograniczu dzielnic Panewniki i Ligota, na jej teren jest kilka wejść. Początki tego miejsca sięgają 1937 r., ale Droga Krzyżowa była budowana etapami. 15 kaplic powstało w latach 1950-1963.

Katowicka parafia, której gospodarzami są ojcowie franciszkanie, słynie m.in. z prezentowanej w okresie Bożego Narodzenia szopki – jednej z największych w Europie wśród budowanych wewnątrz świątyni.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

#profanacja #kaplice #kalwaria

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo