„Lepiej, gdyby się nie narodził?” – pytają organizatorzy festiwalu Nowe Epifanie.

Judasz początkowo funkcjonował dla nas jako dodatek, biblijna egzemplifikacja tematu mamony, konsumpcji i zdrady. Ale bardzo szybko zdominował nasze myślenie. Dlaczego sprzeniewierzył się temu, w co wierzył? Jakie były jego motywacje? Dlaczego zachowały się różne wersje zdarzeń? Jak rozumieć polecenie Jezusa wypowiedziane do Judasza na chwilę przed zdradą?

– takie rozważania proponują na Wielki Post współcześni twórcy. W programie tegorocznego wydarzenia znalazło się sześć premier teatralnych, spektakle gościnne, koncerty muzyki dawnej, filmy i kulinaria. Wszystko to w aurze polskiego przedwiośnia, między Środą Popielcową a Niedzielą Palmową. Tradycyjnie też festiwal rozpoczął się ostatkową potańcówką. We wtorek wieczorem w Mazowieckim Instytucie Kultury do tańca zagrała instrumentalna kompania Adama Struga. Artysta wystąpi też pod koniec marca.

W niedzielę 31 marca zaśpiewam z kolegami polifonię renesansową na Zamku Królewskim w Warszawie. Jest to bodaj najpiękniejsza rzecz, jaką dotychczas zrobiliśmy. Ale nie chodzi tu o nas. Śpiewak jest tu jedynie instrumentem

– zapowiedział Strug na swojej stronie facebookowej.

Oczywiście jednym z najważniejszych punktów festiwalu jest teatr. W sobotę i w niedzielę w Studiu S2 Polskiego Radia będzie można zobaczyć spektakl „#chybanieja”. W tym przedstawieniu dramatopisarz Artur Pałyga i reżyser Paweł Passini chcą spojrzeć na postać Judasza z wielu stron. „Judasz obciążony jest ładunkiem stereotypów, ale też daje możliwość pokazania wielu aspektów człowieczeństwa.

W spektaklu historia Judasza przewija się jak srebrna nić pośród współczesnych sytuacji zdrady

– zapowiadają twórcy.

Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu, w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną przyznał, że w programie wydarzenia niekiedy mamy do czynienia z mało ortodoksyjnymi interpretacjami czy trudnymi pytaniami, jednak „czasami właśnie to pozwala także osobom wierzącym dostrzec coś nowego, odświeżającego, ciekawego i budującego w znanych, może już spowszedniałych treściach.Z pewnością osoby wierzące będą w stanie odnaleźć w naszym programie duchowy pożytek”. Szczegóły Festiwalu Nowe Epifanie można znaleźć na stronie www. noweepifanie.pl.