Puszcza Notecka to drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce

/ Schwoaze

  

Puszcza Notecka to jeden z najrzadziej zaludnionych obszarów kraju. Wspaniały las sosnowy i mieszany rozciąga się na ok. 100 km, między Wartą a Notecią. Turyści mogą podziwiać piękne labirynty utworzone z wydm sięgających średnio do ok. 20 m.

Poszcza Notecka znajduje się w Kotlinie Gorzowskiej, na wydmach międzyrzecza warciańsko-noteckiego. Zajmuje dziś około 135 tys. ha. Największa z wydm to Wysoka Sowa mierząca 42 m wysokości względnej (93 m n.p.m.). Chociaż głębia puszczy cierpi na brak wody, to w okolicy Warty i Noteci można zobaczyć liczne jeziora rynnowe. Drzewostan został stworzony tu w dużej mierze sztucznie (sosny, brzozy).

Atrakcją Puszczy Noteckiej są torfowiska. Te najważniejsze chronią rezerwaty, jak choćby 500-hektarowe torfowisko w okolicach wsi Chlebowo w gminie Ryczywół.

Atrakcje przyrodnicze: 

Integracyjny Leśny Ogród Edukacyjny "Leśna Przygoda" na pow. 2 ha, przy siedzibie Nadleśnictwa Sieraków w Bucharzewie - przystosowany dla osób niepełnosprawnych (również na wózkach, z porażeniem, a zwłaszcza - dla osób niewidomych i słabowidzących - opisy alf. Braille, duży druk)

Dąb "Józef" w Marianowie, ku czci leśniczego Józefa Chwirota jedno z najstarszych i najgrubszych drzew Puszczy Noteckiej - obwód 840 cm.

Szlak żółty z Sierakowa głaz narzutowy koło Lutomia na pd. od wsi, 1 km w lesie leży największy głaz Parku, o obwodzie 11 m. Nazywany jest "Diabelskim Kamieniem", niedaleko szlak czarny, koło Śródki grupa kilkunastu pomnikowych dębów o obwodach pni do 700 cm, na pn. od Śródki nad jez. Wielkim.

Dolina górskiego potoku na pd. od Łężeczek, głęboko wciętą doliną płynie strumień Białokoski, połączenie jez. Białokoskiego i jez. Chrzypskiego. Znaczny spadek, liczne głazy w korycie, nie zamarza nawet w mroźne zimy.

Park w Kwilczu - pow. 6,5 ha, ok. 700 drzew z 43 gatunków, część o wymiarach pomnikowych, w założeniu pałacowo- parkowym utworzonym w XVIII w. Na skraju głębokiej doliny Potoku Kwileckiego - Lutomki, osią parku jest aleja starych kasztanowców.

Jar w Chalinie głęboka rynna polodowcowa, zbocza pocięte licznymi jarami, dno porośnięte lasem mieszanym, a zbocza lasem bukowym, w pobliżu Ośrodek Edukacji Przyrodniczej; u wylotu rynny - jez. Ławickie, szlak żółty prowadzi dnem jaru.

Park w Sierakowie pow. 4,9 ha, założony w pocz.XIX w., na terenie stada ogierów, w nim : dąb ok. 700 - letni o obwodzie 720 cm., na dziedzińcu 4 duże dęby i 2 cyprysiki nutkajskie o obwodzie 190 cm.

Park w Ławicy założony w XIX w., o powierzchni 4,3 ha, w drzewostanie wiekowe dęby, lipy, buk, modrzew i cisy, widok na jez. Ławica. 

Uroczysko "Ostrowo" urozmaicona rzeźba terenu w morenie czołowej, ze wzgórzem 124 m. n.p.m., między wzgórzami bezodpływowe jezioro Ostrowo o pow. ok. 0,5 ha, wokół różnorodne lasy : dąbrowa, buczyna, lasy mieszane,  dąb szypułkowy koło osady Zwierzyniec, o obwodzie 755 cm.

Hodowla bawołów azjatyckich przy kwaterze agroturystycznej "Olchowy Młyn" w Zatomiu Nowym.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Graś składał fałszywe zeznania przed komisją VAT? Będzie zawiadomienie do prokuratury

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Wiele wskazuje na to, że Paweł Graś, rzecznik prasowy rządu Donalda Tuska, mijał się z prawdą, zeznając przed sejmową komisją śledczą. Wiceszef komisji ds. VAT Błażej Parda (Kukiz’15) zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury na byłego sekretarza stanu w KPRM ws. podejrzenia złożenia fałszywych zeznań przed komisją dotyczących zasiadania we władzach prywatnej spółki.

Błażej Parda o zamiarze złożenia zawiadomienia poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie.

21 marca przed komisją (śledczą ds. VAT) odpowiadał świadek - Paweł Graś. Okazało się, że prawdopodobnie na jedno pytanie udzielił fałszywej odpowiedzi, czyli skłamał. W związku z czym będę składał zawiadomienie do prokuratury

 - poinformował.

W przerwie między przesłuchaniami świadków będzie namawiał posłów z komisji, aby zawiadomienie było złożone w imieniu całej komisji. Jeśli nie uzyska takiego poparcia, zawiadomienie złoży sam jako członek komisji.

Zawiadomienie, o którym mówił Parda, adresowane jest na I zastępcę prokuratora generalnego, prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego i dotyczy przesłuchania Grasia przed komisją ds. VAT.

W trakcie przesłuchania na moje pytanie: Czy zasiadał pan we władzach prywatnej spółki, pełniąc funkcję sekretarza stanu? Udzielił odpowiedzi "Nie", która była odpowiedzią nieprawdziwą, gdyż w okresie od 16 listopada 2007 roku do 11 stycznia 2008 roku piastował stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jako pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa. Natomiast, zgodnie z informacja z KRS w tym samym czasie zasiadał w organach spółki działającej pod firmą AGEMARK

 - napisał w zawiadomieniu Parda.

[polecam:https://niezalezna.pl/264046-gras-mowil-nie-oplaca-sie-produkcja-narkotykow-tylko-vat-jak-to-dzis-tlumaczy-niebywale]

W piśmie poseł podkreślił, że nieprawdziwość zeznania Grasia potwierdzają także zapisy w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz Monitorze Sądowym i Gospodarczym, a spółka wpisana jest do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia.

Wiceprzewodniczący komisji dodał, że przed rozpoczęciem przesłuchania - zgodnie z treścią ustawy o sejmowej komisji śledczej - nastąpiło odebranie przyrzeczenia od Pawła Grasia i został on uprzedzony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Graś w okresie, którym zajmuje się komisja (2007-2015) był najpierw sekretarzem stanu w KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa (przełom 2007-08), z której to funkcji złożył po dwóch miesiącach dymisję. Następnie, w latach 2009-14 był ponownie sekretarzem stanu w KPRM i rzecznikiem rządu Donalda Tuska. Cały czas był posłem Platformy Obywatelskiej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl