Puszcza Notecka to drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce

/ Schwoaze

  

Puszcza Notecka to jeden z najrzadziej zaludnionych obszarów kraju. Wspaniały las sosnowy i mieszany rozciąga się na ok. 100 km, między Wartą a Notecią. Turyści mogą podziwiać piękne labirynty utworzone z wydm sięgających średnio do ok. 20 m.

Poszcza Notecka znajduje się w Kotlinie Gorzowskiej, na wydmach międzyrzecza warciańsko-noteckiego. Zajmuje dziś około 135 tys. ha. Największa z wydm to Wysoka Sowa mierząca 42 m wysokości względnej (93 m n.p.m.). Chociaż głębia puszczy cierpi na brak wody, to w okolicy Warty i Noteci można zobaczyć liczne jeziora rynnowe. Drzewostan został stworzony tu w dużej mierze sztucznie (sosny, brzozy).

Atrakcją Puszczy Noteckiej są torfowiska. Te najważniejsze chronią rezerwaty, jak choćby 500-hektarowe torfowisko w okolicach wsi Chlebowo w gminie Ryczywół.

Atrakcje przyrodnicze: 

Integracyjny Leśny Ogród Edukacyjny "Leśna Przygoda" na pow. 2 ha, przy siedzibie Nadleśnictwa Sieraków w Bucharzewie - przystosowany dla osób niepełnosprawnych (również na wózkach, z porażeniem, a zwłaszcza - dla osób niewidomych i słabowidzących - opisy alf. Braille, duży druk)

Dąb "Józef" w Marianowie, ku czci leśniczego Józefa Chwirota jedno z najstarszych i najgrubszych drzew Puszczy Noteckiej - obwód 840 cm.

Szlak żółty z Sierakowa głaz narzutowy koło Lutomia na pd. od wsi, 1 km w lesie leży największy głaz Parku, o obwodzie 11 m. Nazywany jest "Diabelskim Kamieniem", niedaleko szlak czarny, koło Śródki grupa kilkunastu pomnikowych dębów o obwodach pni do 700 cm, na pn. od Śródki nad jez. Wielkim.

Dolina górskiego potoku na pd. od Łężeczek, głęboko wciętą doliną płynie strumień Białokoski, połączenie jez. Białokoskiego i jez. Chrzypskiego. Znaczny spadek, liczne głazy w korycie, nie zamarza nawet w mroźne zimy.

Park w Kwilczu - pow. 6,5 ha, ok. 700 drzew z 43 gatunków, część o wymiarach pomnikowych, w założeniu pałacowo- parkowym utworzonym w XVIII w. Na skraju głębokiej doliny Potoku Kwileckiego - Lutomki, osią parku jest aleja starych kasztanowców.

Jar w Chalinie głęboka rynna polodowcowa, zbocza pocięte licznymi jarami, dno porośnięte lasem mieszanym, a zbocza lasem bukowym, w pobliżu Ośrodek Edukacji Przyrodniczej; u wylotu rynny - jez. Ławickie, szlak żółty prowadzi dnem jaru.

Park w Sierakowie pow. 4,9 ha, założony w pocz.XIX w., na terenie stada ogierów, w nim : dąb ok. 700 - letni o obwodzie 720 cm., na dziedzińcu 4 duże dęby i 2 cyprysiki nutkajskie o obwodzie 190 cm.

Park w Ławicy założony w XIX w., o powierzchni 4,3 ha, w drzewostanie wiekowe dęby, lipy, buk, modrzew i cisy, widok na jez. Ławica. 

Uroczysko "Ostrowo" urozmaicona rzeźba terenu w morenie czołowej, ze wzgórzem 124 m. n.p.m., między wzgórzami bezodpływowe jezioro Ostrowo o pow. ok. 0,5 ha, wokół różnorodne lasy : dąbrowa, buczyna, lasy mieszane,  dąb szypułkowy koło osady Zwierzyniec, o obwodzie 755 cm.

Hodowla bawołów azjatyckich przy kwaterze agroturystycznej "Olchowy Młyn" w Zatomiu Nowym.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Poznań inwestuje w transport publiczny

/ macieknowaczyk / 2 zdjęcia

  

29,5 mln zł chce wydać w tym roku Poznań na odnowę infrastruktury publicznego transportu zbiorowego. Większość tej kwoty zostanie przeznaczona na prace torowo-sieciowe.

Jak podało miasto, wśród najpoważniejszych i najważniejszych dla układu komunikacyjnego prac zaplanowanych na ten rok są naprawy przy rondzie Śródka, na ul. Głogowskiej, a także wymiana sieci trakcyjnej na ul. Warszawskiej.

"Poza inwestowaniem w budowę nowych tras tramwajowych tj. trasa na Naramowice, przez ul. Ratajczaka, czy do Unii Lubelskiej, stale modernizowana jest istniejąca infrastruktura. Przez ostatnie cztery lata na jej odnowę przeznaczyliśmy około 90 mln zł, od 2019 do 2023 r. planujemy wydać ponad 140 mln"

– zapowiedział wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Pierwszy z istotnych, zaplanowanych na ten rok remontów przeprowadzony zostanie w ostatni weekend marca: przez dwa dni na pętli Piątkowska będą prowadzone prace sieciowe. Kolejny, również weekendowy remont, zaplanowano na początku kwietnia na węźle Głogowska-Hetmańska, gdzie wymieniona zostanie zwrotnica zjazdowa do Górczyna.

Wśród najpoważniejszych zadań, jakie zostały zaplanowane na ten rok są prace w rejonie ronda Śródka i na okolicznych trasach tramwajowych. Na ul. Warszawskiej wymieniona zostanie sieć trakcyjna, przeprowadzone zostaną naprawy nawierzchni torowej na ul. Wolnica i na łuku w ciągu ul. Wyszyńskiego oraz na Jana Pawła II. Istotne dla pasażerów będzie także zamknięcie dla ruchu tramwajowego fragmentu ul. Głogowskiej w związku z pracami prowadzonymi przez spółkę Aquanet.

W tym roku powstaną także - na Ogrodach i Dębcu - nowe pomieszczenia dla Punktów Nadzoru Ruchu MPK oraz Punktów Obsługi Klienta ZTM. W miejsce funkcjonujących obecnie, mocno już wyeksploatowanych lub tymczasowych obiektów, powstaną budynki. Prace przy ich budowie nie będą miały wpływu na ruch tramwajów i autobusów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl