„Tylko zdechłe ryby płyną z prądem”. Zobacz, jak 98-letni Wyklęty, snajper z Powstania sypie dowcipami! (FILM)

  

Chyba żadna telewizja na świecie nie pokazała jeszcze 98-latka będącego w tak rewelacyjnej formie! Generał Jan Podhorski „Zygzak” jako snajper polował w czasie Powstania Warszawskiego na niemieckich „gołębiarzy”, zbrodniarzy strzelających z dachów do ludności cywilnej. Niemcom z niewoli zwiał dwa razy. Jako Żołnierz Wyklęty z NSZ dostał wyrok 7 lat i trafił do więzienia we Wronkach. Ani Niemcy, ani Rosjanie żadnymi torturami nie zabili w nim jednego: POCZUCIA HUMORU. Obejrzyjcie poniżej rozmowę z najdowcipniejszym 98-latkiem świata! (FILM)

A na zachętę kilka próbek wypowiedzi gościa programu „Wywiad z chuliganem” w Telewizji Republika i Radiu Poznań:

Dlaczego wybrał dla siebie pseudonim „Zygzak”?

Co ma żmija na grzbiecie? Zygzak. Żmija, dopóki się jej nie ruszy, jest spokojna, lubi się wygrzewać na słońcu. Ale spróbuj ją ruszyć, wtedy jest niebezpieczna.

Co myśli o publicystach, filozofujących na temat niejednoznaczności i dylematów Żołnierzy Wyklętych?

We wsi Niewino Borowe na Podlasiu kobiety ciągnęły pługi, bo >>Ruscy<< wszystko ukradli. Takie to były dylematy.

Co sądzi o III RP?

To wolność podana na czerwonej patelni.

Dlaczego Gazecie Wyborczej nie podobają się kibice w koszulkach z Polską Walczącą?

Już ja wiem najlepiej, jakie symbole oni chcieliby widzieć na koszulkach u młodzieży.

Jakie były przyczyny jego awansów i orderów za bohaterstwo w Powstaniu Warszawskim?

W filmie Federico Felliniego kaprale i sierżanci byli najgorsi. Ja zaczynałem właśnie jako kapral, po paru dniach już byłem plutonowym, a Powstanie skończyłem jako podporucznik.

Jakie były skutki tego, że dało się złamać bezpiece?

Za 99 razy „nie” niekoniecznie skutkiem była śmierć. Za jedno „tak” zawsze.

Czy nie przeszkadzają mu problemy ze słuchem?

Odwrotnie. To jest sytuacja komfortowa. Wszystko, co chcę, słyszę. Reszta w do mnie jakoś nie dociera.

Rewelacyjna rozmowa z 98-letnim bohaterem podziemia antykomunistycznego, jednym z ostatnich żyjących Żołnierzy Wyklętych poniżej:


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl