Trump zaprzecza, by omawiał odwołanie manewrów z Kim Dzong Unem. "Podjąłem decyzję dużo wcześniej"

Prezydent Donald Trump powiedział, że nie omawiał odwołania manewrów USA i Korei Południowej z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem podczas szczytu w Hanoi. Pentagon poinformował o wstrzymaniu dorocznych wspólnych ćwiczeń wojskowych w sobotę.

Donald Trump
flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

- Ćwiczenia wojskowe, czy też gry wojenne, jak ja je nazywam, nigdy nie były omawiane podczas mojego spotkania z Kim Dzong Unem

 - napisał Trump na Twitterze.

Manewry wojskowe "Foal Eagle" i "Key Resolve" regularnie wywoływały protesty Korei Północnej. Pjongjang przedstawiał je dawniej jako próbę inwazji na jego terytorium.

Wstrzymanie tych największych amerykańsko-południowokoreańskich ćwiczeń uzgodnili podczas rozmowy telefonicznej szefowie resortów obrony USA i Korei Płd., Patrick Shanahan i Dziong Kjong Du, trzy dni po spotkaniu Trumpa z Kim Dzong Unem. Szczyt w Hanoi zakończył się bez porozumienia, ale Trump i Kim pozostawili otwarte drzwi do kolejnych rozmów.

Wiosenne manewry zostaną zastąpione mniejszymi ćwiczeniami wojsk Korei Płd. i USA, pozwalającymi na utrzymanie ich gotowości bojowej.

Ćwiczenia wojskowe armii obu krajów pozostawały w ostatnich latach jednym z elementów polityki odstraszania w związku z agresywnymi działaniami Korei Północnej, w tym próbami rakiet balistycznych i broni jądrowej.

Trump, który narzeka na wysokie koszty wspólnych manewrów, wyklucza jednak wycofanie sił USA z Korei Południowej. 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Donald Trump #manewry #Kim Dzong Un

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo