Punktem wyjścia do drugiej edycji imprezy jest 30. rocznica Okrągłego Stołu.

Będziemy się zastanawiali, czy dialog jest potrzebny, kto z kim powinien prowadzić dialog i czy w ogóle dialog jest możliwy. Będziemy szukać przestrzeni publicznej dla dialogu, gdyż, moim zdaniem, wszyscy na siebie krzyczymy i nie wszyscy chcą ze sobą rozmawiać, bo uważają, nie ma o czym

– mówił o założeniach festiwalu pomysłodawca imprezy, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek. 

Cóż, w tej godnej pochwały inicjatywie uwagę przykuwa jeden szczegół: wszyscy zaproszeni goście reprezentują tę samą stronę bieżącego sporu politycznego:

Na poniedziałek zaplanowano dyskusję z udziałem Adama Michnika. W kolejnych dniach gośćmi Festiwalu Literatury Faktu i Poezji będą uczestnicy tego historycznego wydarzenia: prof. Janusz Grzelak, prof. Janusz Reykowski, Barbara Staniszewska, Henryk Wujec (były doradca Bronisława Komorowskiego - przyp. red, ) i Władysław Frasyniuk.

- informują organizatorzy.

 O jakim dialogu więc mowa? I czy Adam Michnik i Władysław Frasyniuk na pewno są dobrymi ekspertami od "dialogu przeciw nienawiści"...? Śmiemy wątpić:

Gośćmi festiwalu będą także pisarze (Józef Hen, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Olga Tokarczuk, Michał Rusinek), aktorzy (zaangażowana politycznie Maja Komorowska, Joanna Trzepiecińska, Jerzy Trela) i przedstawiciele świata nauki (Dariusz Doliński, Bogdan de Barbaro). Jak zapowiadają organizatorzy imprezy, dwa specjalne spotkania poświecono Jackowi Kuroniowi i Markowi Edelmanowi. Zaplanowano także projekcję filmu "Dobra zmiana" Konrada Szołajskiego.  

Na zakończenie festiwalu (21 marca) odbędzie się spotkanie z o. Ludwikiem Wiśniewskim, dominikaninem (tym samym, który wygłosił kontrowersyjną homilię na pogrzebie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza) zatytułowane "Nigdy nie układaj się ze złem". Wszystkie dyskusje w ramach Festiwalu Literatury Faktu i Poezji odbywać się będą w budynku przy ulicy Planty 7 w Kielcach, miejscu pogromu kieleckiego z 1946 r.