Te wiadomości ucieszą pacjentów. Minister Szumowski o "finansowaniu bez limitów"

Dobre wiadomości dla pacjentów. Diagnostyka obrazowa, czyli tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy będą niedługo finansowane bez żadnych limitów. Ogłosił to dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

"W związku z oczekiwaniami pacjentów dotyczącymi lepszej dostępności, by szybciej wykonywać kluczowe elementy diagnostyki, zdecydowaliśmy, że będziemy finansowali w sposób bezlimitowy część świadczeń, w tym: tomografię komputerową i rezonans magnetyczny oraz świadczenia z zakresu usuwania zaćmy, które są niezwykle istotne, bo brak dobrego widzenia skutkuje stratami zdrowotnymi i pogorszeniem jakości życia"

– powiedział szef resortu zdrowia.

Minister Szumowski podał, że tomografia, rezonans i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bezlimitowo już od 1 kwietnia.

"W tych obszarach mamy już pewne sukcesy"

– ocenił.

Podał, że jeśli chodzi o usunięcie zaćmy kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o ponad pól roku, a w pilnych - o dwa miesiące. Jeśli chodzi o rezonans magnetyczny kolejki w przypadkach stabilnych skróciły się o nawet dwa miesiące, zaś w pilnych o ponad miesiąc. Poinformował też, że jeśli chodzi o tomografię komputerową w stabilnych przypadkach kolejki są krótsze o miesiąc, a w pilnych – o kilkanaście dni.

"Mam nadzieję, że te działania, które podejmujemy o bezlimitowym finansowaniu, doprowadzą do kolejnego skracania się tych kolejek i pacjenci będą mieli szybszy i pełniejszy dostęp do tych świadczeń"

– powiedział minister.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna wyjaśnił, że wnioski świadczeniodawców będą przyjmowane co kwartał; mają dotyczyć wszystkich wykonanych świadczeń bez względu na wartość umowy wcześniej zawartej. Na podstawie tego wniosku – jak zaznaczył - dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ będzie zmieniał umowę odpowiednio do wykonania.

"Chcemy doprowadzić do sytuacji, żeby pieniądz szedł za pacjentem; żeby świadczeniodawca był pewny, że jak wykona więcej świadczeń, to zostaną sfinansowane"

– podkreślił.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Łukasz Szumowski #Minister Zdrowia #Zaćma

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo