O fotele radnych walczy ponad 13,5 tys. kandydatów, czyli średnio dziewięciu na jedno miejsce, zaś o 60 stanowisk merów - 410 chętnych. O stanowisko mera Wilna ubiega się najwięcej, bo 17 osób, w tym dwoje Polaków - Edyta Tamosziunaite i Rajmund Klonowski.

Czynne prawo wyborcze na Litwie ma ok. 2 mln 460 tys. osób. W porównaniu z poprzednimi wyborami w 2015 roku liczba wyborców zmniejszyła się o 93 tys., a tym samym o 22 zmniejszyła się też liczba wybieranych radnych w poszczególnych rejonach.

Po raz pierwszy w kabinach do głosowania nie ma zasłon, a urny są matowe, a nie przezroczyste. Ma to wzmocnić przestrzeganie tajności głosowania.

W wyborach uczestniczy 14 partii, 90 społecznych komitetów wyborczych i 14 koalicji partyjnych.

Ostatnie sondaże wskazują, że największą popularnością w kraju cieszy się opozycyjna partia konserwatywna Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) z prawie 19-procentowym poparciem. Na drugim miejscu - 14,6 proc. - jest partia rządząca Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS). Jednak z powodu dużej liczby uczestniczących w wyborach komitetów społecznych wskazanie wyraźnego lidera jest trudne.

Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP), która w poprzednich wyborach samorządowych zdobyła najwięcej, bo aż 13 stanowisk merów, liczy na utrzymanie pozycji. Celem konserwatystów, którzy mają teraz 11 merów, jest zdobycie największej liczby mandatów. Rządząca obecnie LVZS, która przed czterema laty wywalczyła cztery mandaty merów, chce podwoić tę liczbę.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), który od ponad 20 lat niepodzielnie rządzi w rejonach wileńskim i solecznickim, chce utrzymać swoją silną pozycję i poprawić wynik w innych rejonach Wileńszczyzny.