Szlak Orlich Gniazd - jedna z najciekawszych tras w Polsce

Zamek Królewski (ruiny) na Złotej Górze w Ojcowie / DzidekLasek

  

Król Kazimierz Wielki obmyśli plan zabezpieczenia granic Polskich i ważniejszych szlaków handlowych oraz gęsto zaludnionych obszarów kraju. Tak powstał szlak Orlich Gniazd. Większość z zamków miała strzec granicy Królestwa Polskiego oraz jego stolicy, Krakowa, głównie przed najazdem Czechów od strony Śląska.

Szlak obejmuje województwa małopolskie i śląskie,  biegnie od Krakowa, aż do Częstochowy, liczy w sumie 163,9 km.

Nazwę Orle Gniazda wymyślił poeta, krajoznawca i uczestnik powstania listopadowego, Wiktor Zieliński. Wytyczenie szlaku, wiodącego przez najwyższe wzniesienia Jury, zaproponował w 1927 r. Stanisław Leszczycki. Szlak ten obfitował w wiele walorów krajobrazowych i krajoznawczych.

Projekt nowego szlaku ogłosił w 1948 r. znany turysta i krajoznawca Kazimierz Sosnowski. Wyznaczenie szlaku nastąpiło dwa lata później, tj. w 1950 r. Następnie trasa szlaku była wielokrotnie zmieniana i korygowana, aby poprowadzić turystów przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Lista najciekawszych zamków na szlaku Orlich Gniazd: Zamek Rycerski w Korzkwi, Zamek Królewski (ruiny) na Złotej Górze w Ojcowie, Zamek Królewski w Pieskowej Skale, Zamek Rycerski (ruiny) w Rabsztynie, Zamek Rycerski (ruiny) w Bydlinie, Zamek Rycerski (ruiny) w Smoleniu, Zamek Rycerski (ruiny) w Pilicy, Zamek Rycerski (ruiny) „Ogrodzieniec”, Zamek Rycerski (ruiny) „Bąkowiec” w Morsku, Zrekonstruowany Zamek Królewski w Bobolicach, Zamek Rycerski (ruiny) koło Mirowa, Zamek Królewski (ruiny) w Olsztynie (koło Częstochowy)

Do głównych atrakcji szlaku oprócz zamków należą osobliwości przyrodnicze. W krajobrazie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej podziwiać możemy charakterystyczne formy wapienne, jak ostańce skalne, wyżłobione w wapieniu doliny, czy jaskinie. 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odwaga 15-latka doceniona przez Komendanta sądeckiej Policji

/ malopolska.policja.gov.pl

  

Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu – insp. Jarosław Tokarczyk wraz ze swoim Zastępcą – podinsp. Adamem Bukańskim, spotkali się wczoraj z 15-letnim Mateuszem, któremu pogratulowali odważnej reakcji na kradzież i odzyskania skradzionego mienia.

Zdarzenie, miało miejsce w tym tygodniu, w godzinach porannych. Mateusz z okna autobusu zauważył jak dorosły mężczyzna kradnie portfel starszej pani, która wsiadała do pojazdu. Wówczas postanowił wysiąść na następnym przystanku i pobiec za sprawcą. Tak właśnie zrobił, dogonił złodzieja i zażądał by ten wydał mu skradzioną rzecz. Był sam, zatem nie udało mu się zatrzymać dorosłego mężczyzny, jednak portfel odzyskał. Przekazał go następnie do szkoły, a stamtąd odebrała go dzielnicowa osiedla Stare Miasto. W efekcie skradziony portfel wraz z zawartością wrócił do prawowitej właścicielki.

Właśnie ta wyjątkowa odwaga Mateusza, jego natychmiastowa reakcja i obywatelska postawa, spowodowały, że szef sądeckich policjantów postanowił mu osobiście pogratulować. Wyrazy uznania komendant przekazał w obecności jego mamy Wioletty i pani Dyrektor Jolanty Bodziony z Oddziału Gimnazjalnego przy Szkole Podstawowej nr 1 w Nowym Sączu.

W trakcie spotkania okazało się, że to nie jedyny przejaw troski 15-latka o los drugiego człowieka. Po koniec kwietnia, przy ulicy Aleje Wolności udzielił pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie. Osoby zebrane wokół twierdziły, że jest on nietrzeźwy, ale pomimo to Mateusz natychmiast przystąpił do działania – sprawdził jego puls oraz oddech i poprosił o wezwanie karetki.

We współczesnych czasach, w których obojętność na los drugiego człowieka staje się coraz bardziej powszechny, taka reakcja na kradzież, i to tak młodej osoby, zasługuje na szacunek i uznanie. Powinna być wzorem do naśladowania nie tylko dla rówieśników, ale także dla całego społeczeństwa.

Jednak co ważne, w takich sytuacjach zawsze należy ocenić, czy nasza reakcja wobec sprawcy wykroczenia czy przestępstwa, nie będzie stanowić zagrożenia dla nas samych i od tego uzależnić swoje działanie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl