Jest zgoda na ekstradycję córki założyciela Huawei

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Hisakazu Watanabe/CC BY-SA 2.0

  

Rząd Kanady zgodnie z oczekiwaniami wyraził dzisiaj zgodę na rozpoczęcie procedury w sprawie ekstradycji do USA wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou, oskarżonej o łamanie amerykańskich sankcji wobec Iranu.

Meng, obecnie przebywająca w areszcie domowym, 6 marca ma się stawić przed Sądem Najwyższym prowincji Kolumbia Brytyjska w Vancouver; wtedy ma zostać wyznaczona data rozprawy.

"Urzędnicy ministerstwa sprawiedliwości Kanady wydali dziś zgodę, formalnie rozpoczynając proces ekstradycyjny w sprawie pani Meng Wanzhou"

- poinformowano w komunikacie.

Resort podkreślił, że w jego opinii w sprawie wiceprezes Huaweia istnieje wystarczająco wiele dowodów, by sędzia mógł na ich podstawie podjąć decyzję.

Eksperci prawni spodziewali się takiej decyzji ze względu na ścisłe powiązanie systemów sądowniczych Kanady i USA, które wystąpiły o ekstradycję Chinki.

Zanim jednak dojdzie do jej wydania stronie amerykańskiej, mogą minąć lata, ponieważ kanadyjski wymiar sprawiedliwości działa powoli i dopuszcza odwoływanie się od zapadających w procesie decyzji na wielu jego etapach - wskazuje Reuters.

Ministerstwo sprawiedliwości USA postawiło Huawei oraz Meng, która prywatnie jest córką założyciela koncernu Rena Zhengfeia, 13 zarzutów dotyczących łamania amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi, a także licznych oszustw, w tym bankowych, elektronicznych i kradzieży technologii.

Według prawnika Meng, Reida Weingartena, jego klientka stała się „zakładniczką” wojny handlowej między Chinami a USA. Firma przekonuje o jej niewinności.

Dzisiejsza decyzja ministerstwa sprawiedliwości w Ottawie najpewniej dodatkowo pogorszy i tak napięte relacje Kanady i Chin, które domagają się uwolnienia Meng.

Po zatrzymaniu kobiety na początku grudnia ub.r. chińskie władze nakazały aresztowanie dwóch przebywających w Państwie Środka Kanadyjczyków, powołując się przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego. Później chiński sąd skazał na karę śmierci Kanadyjczyka aresztowanego wcześniej za przemyt narkotyków.

Sprawy nie skomentował w piątek ani kanadyjski minister sprawiedliwości David Lametti, ani ambasada Chin czy prawnik Meng.


W grudniu prezydent USA Donald Trump zapowiedział w rozmowie z Reuterem, że będzie interweniował w sprawie Meng, jeśli będzie to z korzyścią dla bezpieczeństwa narodowego jego kraju lub miałoby pomóc w zawarciu umowy handlowej z Chinami. W reakcji władze kanadyjskie podkreśliły, że kwestii ekstradycji wiceprezes Huawei nie należy upolityczniać. W zeszłym tygodniu Trump zasugerował, że zarzuty wobec Meng nie zostaną wycofane. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rzecznik, publicysta, czy polityk? Bodnar radzi władzy co ma zrobić z „nadzwyczajną kastą”

Malgorzata Gersdorf, Irena Kaminska, Adam Bodnar / Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Rzecznik Praw Obywatelskich zabrał głos ws. projektowanej zmiany przepisów dotyczących sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego. Adam Bodnar, który z racji pełnionej funkcji powinien się kojarzyć z bezstronnością i apolitycznością, pozwolił sobie na publicystyczno-polityczne komentarze. Otwarcie przyznał, że w jego ocenie, działania obecnych polskich władz są "politycznym błędem" i wezwał do "lojalnego podejścia do naszego członkostwa w Unii Europejskiej".

Wczoraj posłowie PiS złożyli w sejmie obszerny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Według Sebastiana Kalety ma on m.in. zabezpieczyć "ciągłość funkcjonowania Sądu Najwyższego na wypadek, gdyby w Sądzie Najwyższym nie wszyscy sędziowie tego sądu byli respektowani przez I Prezes SN jako sędziowie Sądu Najwyższego.

[polecam:https://niezalezna.pl/301774-znamy-szczegoly-projektu-dalszych-zmian-w-sadach-jednym-z-priorytetow-samorzady-sedziowskie]

Między innymi na ten właśnie temat wypowiedział się dziś w telewizji TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Problem w tym, że Bodnar, który powinien się kojarzyć z bezstronnością i apolitycznością, pozwolił sobie na publicystyczno-polityczne oceny. Jak można było przypuszczać, prezentował stanowisko zbliżone do przedstawicieli "nadzwyczajnej kasty" sędziowskiej.

- Moim zdaniem przede wszystkim to jest próba odwrócenia uwagi od tego, co jest najważniejsze i najbardziej fundamentalne w tym momencie, czyli od wykonania wyroku TSUE z 19 listopada

- ocenił Bodnar pytany w TVN24 o ten projekt.

Zaznaczył, że "sądy zaczęły ten wyrok wykonywać, sędziowie zaczęli odmawiać uczestnictwa w procedurach powoływania nowych sędziów przez Krajową Radą Sądownictwa, a skład trójkowy Sądu Najwyższego (5 grudnia - red.) wydał wyrok, w którym odpowiedział na wyrok TSUE".

W opinii rzecznika Bodnara poprzez ten projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów "partia rządząca przerzuca piłkę na inne boisko".

- W ten sposób pośrednio blokuje i powstrzymuje wykonanie wyroku, ale gra na czas powoduje, że zaczynamy zajmować się zupełnie czym innym i przestajemy się domagać wykonania wyroku TSUE

- powiedział RPO.

Adam Bodnar nie ukrywał swoich politycznych ocen i wyraźnie wskazywał co władza ustawodawcza, powinna jego zdaniem zrobić.

"Dotarliśmy do momentu otwartego konfliktu, który tylko i wyłącznie szkodzi nam wszystkim, ale wyjściem z tego konfliktu jest cofnięcie się przez tych, którzy mają władzę ustawodawczą"

- wskazał RPO, a następnie zaproponował weryfikację sędziów, którzy zostali w międzyczasie powołani i  "wyprostowanie tego w taki sposób, aby nie doprowadzać do podważania wszystkich wyroków, które w międzyczasie zostały wydane".

Adam Bodnar otwarcie przyznał, że w jego ocenie, działania obecnych polskich władz są "politycznym błędem" i wezwał do "lojalnego podejścia do naszego członkostwa w Unii Europejskiej".

Jak dodał na razie jest jednak "eskalacja, która ma odwrócić uwagę od konieczności wykonania wyroku TSUE".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl