Wicepremier wspomina Żołnierzy Wyklętych

/ /twitter.com/BeataSzydlo

  

"Polska oddaje dziś hołd swoim Synom - Żołnierzom Wyklętym, działaczom antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej. Ich walka przeciwko sowietyzacji Polski nie może zostać zapomniana. Chwała Bohaterom!" - napisała na Twitterze wicepremier Beara Szydło.

Wdzięczni za męstwo (Żołnierzy Wyklętych), patriotyczną postawę i przelaną w obronie ojczyzny krew, przypominamy o ich dramatycznym losie i heroicznej walce przeciw sowietyzacji Polski

 - mówi Beata Szydło na filmiku opublikowanym w piątek na Twitterze, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Komunistyczna władza próbowała wymazać ich z kart historii. Byli traceni i umierali w nieznanych miejscach i okolicznościach, a ich prochy rozsiane są na terenie całego kraju

 - wskazuje wicepremier.

Beata Szydło podkreśla również, że "do dziś szukamy ich śladów w miejscach, które były milczącymi świadkami zdarzeń tamtych lat".

Cele bezpieki, w których byli więzieni w uwłaczających godności człowieka warunkach, katownie, w których ubeccy oprawcy poddawali ich nieludzkim torturom i miejsca kaźni, w których w bestialski sposób ich mordowano są świadectwem tego, jak wiele wycierpieli za Polskę

 - mówi.

Wicepremier dodała, że "mimo tego, dotrzymali złożonej przysięgi i do końca pozostali niezłomni. Cześć i chwała bohaterom".

Nagranie na Twitterze Beaty Szydło podpisane zostało:

Polska oddaje dziś hołd swoim Synom - Żołnierzom Wyklętym, działaczom antykomunistycznej konspiracji niedpodległościowej. Ich walka przeciwko sowietyzacji Polski nie może zostać zapomniana. Chwała Bohaterom! #ŻołnierzeWyklęci #1marca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie prezydentem do 2030 roku

zdjęcie ilustracyjne / Christine Clark CC BY 2.0

  

Egipska komisja wyborcza podała dziś wieczorem, że uczestnicy trzydniowego referendum w sprawie poprawek do konstytucji opowiedzieli się za umożliwieniem prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu pozostania na stanowisku do 2030 roku.

Przewodniczący Komisji Laszin Ibrahim poinformował, że poprawki zaaprobowało 88,83 procent głosujących. Frekwencja w referendum, które zakończyło się w poniedziałek, wyniosła 44,33 procent.

Według poprzednich zasad Sisi powinien ustąpić w 2022 roku po zakończeniu drugiej czteroletniej kadencji. Dzięki zmianie art. 140 ustawy zasadniczej ma on prawo do przedłużenia obecnej kadencji o dwa lata i może ubiegać się o jeszcze jedną, tym razem już sześcioletnią kadencję, co potencjalnie doprowadzi do tego, że utrzyma się na urzędzie do 2030 roku.

Zgodnie z poprawkami prezydent będzie mógł wyznaczać sędziów. Zostanie też rozszerzona rola armii, a także jurysdykcja sądów wojskowych w sprawach dotyczących cywilów. Będzie przywrócony Senat, a w Izbie Reprezentantów, która będzie niższą izbą parlamentu, jedna czwarta miejsc będzie zarezerwowana dla kobiet.

Członkowie partii opozycyjnych głosowali przeciwko zwiększeniu uprawnień prezydenta, lecz mają oni zbyt mało głosów w parlamencie, aby nie dopuścić do zatwierdzenia propozycji zmiany konstytucji. Argumentują oni, że nowe prawo to droga do autorytaryzmu i ograniczenia niezależności sądów.

Sisi stał na czele wojskowego przewrotu, wskutek którego w 2013 r. odsunięto od władzy demokratycznie wybranego prezydenta Mohammeda Mursiego. W 2014 r. został wybrany na prezydenta, a w zeszłym roku zapewnił sobie reelekcję - w głosowaniu, w którym praktycznie nie miał konkurentów, bo jego potencjalnych rywali zmuszono do rezygnacji bądź aresztowano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl