Budynki przy tzw. Judenrampe w Auschwitz

Odrestaurowane wagony przy Judenrampe / Vberger - Praca własna

  

Dwoma budynkami przy rampie kolejowej, na którą docierały transporty z deportowanymi do Auschwitz, zaopiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz – powiedziała prezes Fundacji Agnieszka Molenda. Zabytkowe budynki zostały wybudowane przez więźniów w latach 1942 i 1943 r. dla potrzeb obozu Auschwitz. Powstały przy tzw. Judenrampe, znajdującej się w połowie odległości między obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W jednym znajdował się magazyn ziemniaków, a w drugim kwaszarnia. Podobnie były użytkowane przez wiele lat po wojnie. Od wielu dłuższego czasu stały jednak puste i popadały w ruinę. Niedawno w jednym z nich zawalił się dach.

Chcemy jeszcze w tym roku oczyścić i ogrodzić ten teren. (…) Później zamierzamy przywrócić obiektom pierwotny wygląd. W dawnej kwaszarni chcielibyśmy zorganizować wystawę dotyczącą wysiedleń Polaków z terenów, na których powstał obóz. Tam zlokalizowane zostałyby też pomieszczenia dla potrzeb naszej pracowni. Teraz nie mamy takiego miejsca. W ziemniaczarkach powstałaby natomiast ekspozycja przybliżająca deportacje do Auschwitz. Chcielibyśmy tym zainteresować MSZ Polski oraz krajów, z których przywożono ludzi do obozu.

– dodała Molenda.

Wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek poinformował , że w imieniu samorządu podpisał już z Fundacją bezterminową umowę użyczenia budynków.

Użyczenie ma zapobiec całkowitej ich destrukcji. Obiekty wykorzystane zostaną dla upamiętnienia Holokaustu, a także wysiedleń Polaków z terenu, który Niemcy zabrali na potrzeby powstającego obozu. Istotny będzie walor edukacyjny.

– powiedział.

Samorząd od dawna poszukiwał możliwości uratowania budynków i wykorzystania ich w sposób adekwatny do miejsca, w którym się znajdują. „Chodzi m.in. o to, aby w tym miejscu nie powstały żadne kontrowersyjne przedsięwzięcia. Ta Fundacja, w opinii mojej, ale i IPN oraz wojewody małopolskiego, jest gwarantem, że tak będzie” – stwierdził wójt.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami. Opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet. Powstała tam ekspozycja historyczna. Opiekują się także drewnianym budynkiem, w którym podczas wojny mieściła się kuchnia i kantyna SS. Znajduje się on w pobliżu byłego obozu Auschwitz I.

Od wiosny 1942 do połowy maja 1944 roku na Judenrampe dotarły transporty z ponad 500 tys. Żydów z całej Europy, a także kilkudziesięcioma tysiącami Polaków, Romów i przedstawicieli innych narodów. Wśród przywiezionych Żydów lekarze SS na znajdującym się na wprost bocznic polu przeprowadzali selekcję. 70-75 proc. osób kierowano bezpośrednio na zagładę w komorach gazowych.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Judenrampe została udostępniona zwiedzającym w 2005 r. Ekspozycja obejmuje część torów i centralną część rampy, związaną z rozładunkiem transportów i selekcją więźniów. Na torach ustawiono dwa wagony kolejowe, którymi Niemcy transportowali ludzi do Auschwitz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

„Lubimy takie poranki”. Wiceprezydent Warszawy i jego „partner” chwalą się łóżkowym zdjęciem

/ instagram.com/michalcessanis

  

Wiceprezydenta Warszawy Pawła Rabieja nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Za sprawą wielu swoich kontrowersyjnych pomysłów i wypowiedzi, dość często gości on na naszych łamach. Tym razem jednak kontrowersje wywołało jego dość intymne zdjęcie.

Michał Cessanis, dziennikarz i podróżnik, który prywatnie jest „partnerem” wiceprezydenta stolicy Pawła Rabieja za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się zdjęciami z codziennego życia „pary”. Tym razem niemały skandal w internecie wywołała dość intymna publikacja, zamieszczona na Instagramie za pośrednictwem Instastories.
[polecam:https://niezalezna.pl/280699-rabiej-grozi-chce-zablokowac-kolportaz-naklejek-poprosil-o-pomoc-prokurature]
[polecam:https://niezalezna.pl/280461-rabiej-oburzony-stankowski-odpowiada-w-tych-naklejkach-nie-ma-nic-obrazliwego]

„Lubimy takie poranki”.

- tak opisane zostało zdjęcie ukazujące Cessanisa i Rabieja w... łóżku.

[fot. instagram.com/michalcessanis]
[polecam:https://niezalezna.pl/281818-wicepremier-mamy-do-czynienia-z-realizacja-planu-rabieja-na-czym-ma-on-polegac]
[polecam:https://niezalezna.pl/263151-rabiej-wywolal-burze-a-teraz-sie-tlumaczy-to-moje-prywatne-zdanie]

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Instagram, pudelek

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl