Budynki przy tzw. Judenrampe w Auschwitz

Odrestaurowane wagony przy Judenrampe / Vberger - Praca własna

  

Dwoma budynkami przy rampie kolejowej, na którą docierały transporty z deportowanymi do Auschwitz, zaopiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz – powiedziała prezes Fundacji Agnieszka Molenda. Zabytkowe budynki zostały wybudowane przez więźniów w latach 1942 i 1943 r. dla potrzeb obozu Auschwitz. Powstały przy tzw. Judenrampe, znajdującej się w połowie odległości między obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W jednym znajdował się magazyn ziemniaków, a w drugim kwaszarnia. Podobnie były użytkowane przez wiele lat po wojnie. Od wielu dłuższego czasu stały jednak puste i popadały w ruinę. Niedawno w jednym z nich zawalił się dach.

Chcemy jeszcze w tym roku oczyścić i ogrodzić ten teren. (…) Później zamierzamy przywrócić obiektom pierwotny wygląd. W dawnej kwaszarni chcielibyśmy zorganizować wystawę dotyczącą wysiedleń Polaków z terenów, na których powstał obóz. Tam zlokalizowane zostałyby też pomieszczenia dla potrzeb naszej pracowni. Teraz nie mamy takiego miejsca. W ziemniaczarkach powstałaby natomiast ekspozycja przybliżająca deportacje do Auschwitz. Chcielibyśmy tym zainteresować MSZ Polski oraz krajów, z których przywożono ludzi do obozu.

– dodała Molenda.

Wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek poinformował , że w imieniu samorządu podpisał już z Fundacją bezterminową umowę użyczenia budynków.

Użyczenie ma zapobiec całkowitej ich destrukcji. Obiekty wykorzystane zostaną dla upamiętnienia Holokaustu, a także wysiedleń Polaków z terenu, który Niemcy zabrali na potrzeby powstającego obozu. Istotny będzie walor edukacyjny.

– powiedział.

Samorząd od dawna poszukiwał możliwości uratowania budynków i wykorzystania ich w sposób adekwatny do miejsca, w którym się znajdują. „Chodzi m.in. o to, aby w tym miejscu nie powstały żadne kontrowersyjne przedsięwzięcia. Ta Fundacja, w opinii mojej, ale i IPN oraz wojewody małopolskiego, jest gwarantem, że tak będzie” – stwierdził wójt.

Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau działa na rzecz ratowania rzeczy, przedmiotów oraz artefaktów związanych z byłym niemieckim obozem i jego podobozami. Opiekuje się m.in. budynkiem w Brzeszczach Borze, w którym podczas wojny Niemcy ulokowali obozową karną kompanię kobiet. Powstała tam ekspozycja historyczna. Opiekują się także drewnianym budynkiem, w którym podczas wojny mieściła się kuchnia i kantyna SS. Znajduje się on w pobliżu byłego obozu Auschwitz I.

Od wiosny 1942 do połowy maja 1944 roku na Judenrampe dotarły transporty z ponad 500 tys. Żydów z całej Europy, a także kilkudziesięcioma tysiącami Polaków, Romów i przedstawicieli innych narodów. Wśród przywiezionych Żydów lekarze SS na znajdującym się na wprost bocznic polu przeprowadzali selekcję. 70-75 proc. osób kierowano bezpośrednio na zagładę w komorach gazowych.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Judenrampe została udostępniona zwiedzającym w 2005 r. Ekspozycja obejmuje część torów i centralną część rampy, związaną z rozładunkiem transportów i selekcją więźniów. Na torach ustawiono dwa wagony kolejowe, którymi Niemcy transportowali ludzi do Auschwitz. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Goście T. Sakiewicza demaskują motywy działań Putina. „Musiał się taktycznie wycofać”

Zdjęcie ilustracyjne/Władimir Putin / Aleksiej Witwicki/ Gazeta Polska

  

- Spodziewano się, że prezydent Rosji ponownie zaatakuje Polskę. To nie efekt tego, że nagle zmienił zdanie. [...] Putin musiał się taktycznie wycofać - powiedział europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki w programie red. Tomasza Sakiewicza "Polityczna Kawa", komentując wystąpienie Władimira Putina podczas czwartkowego forum w Izraelu.

W ubiegły czwartek w instytucie Jad Waszem w Jerozolimie odbyło się Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przed uroczystościami zasadnie obawiano się, że prezydent Rosji Władimir Putin ponownie zaatakuje Polskę zakłamaną wersją historii. Ostatecznie wycofał się, akcentując polskie straty w trakcie II wojny światowej.

Europoseł Ryszard Czarnecki ocenił, że zachowanie Putina „należy widzieć w szerszym kontekście czasowym”.

- Spodziewano się, że prezydent Rosji ponownie zaatakuje Polskę. To nie efekt tego, że nagle zmienił zdanie. Putin przegrał z Polską bitwę o narrację globalną. Oszczerstwa Putina, także szefa Izby Wyższej Parlamentu Rosyjskiego, nie zostały kupione przez świat Zachodu. Zostały zignorowane, często skrytykowane. Putin musiał się taktycznie wycofać. Przyznał nawet, że Polacy byli wśród ofiar Auschwitz

- mówił w „Politycznej Kawie” europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

[polecam:https://niezalezna.pl/307538-niemiecka-prasa-przestrzega-przed-putinem-sieje-niezgode-czy-wrecz-pogarde-dla-polakow]

Podkreślił, że „powinniśmy spodziewać się powrotu do kłamliwej narracji”. „Gdy władza w Rosji słabnie, usiłuje się odwrócić uwagę społeczeństwa od spraw wewnętrznych, wykorzystując do tego rywalizację na arenie międzynarodowej. Bunt tam narasta. Oczywiście ci ludzie nie wyjdą na ulicę, ale nastroje klasy średniej konsekwentnie się pogarszają” - ocenił polityk na antenie Telewizji Republika.

Obecny w studio politolog Artur Wróblewski wskazał, że „światowa opinia publiczna zareagowała jednoznacznie na skandaliczne słowa Putina”.

Skorygowano rewizjonistyczną wersję historii Putina. Putin, jako inteligentny człowiek, wycofał się

- mówił.

Odnosząc się do narracji, jakoby był to przykład „porażki polskiej dyplomacji” powiedział, że „paradoksalnie atak Putina jest dowodem na sukcesy Polski, tj. niemożność odbudowy imperialnych wpływów”.

[polecam:https://niezalezna.pl/307751-nie-poszlo-po-mysli-putina-media-w-kolejnych-panstwach-pisza-o-roli-rosji-w-ii-wojnie-swiatowej]

Polityk Kukiz’15 Paweł Szramka ocenił wprost: „wyszliśmy zwycięsko z tej batalii”.

Zapewne Putin chciał wybadać teren, ale widzi, że atakowanie Polski mu się nie opłaca. Nieobecność prezydenta Dudy podczas forum w Jad Waszem była wielka. Ta nieobecność okazała się -w mojej opinii- bardzo dobrym manewrem

- podsumował w rozmowie z red. Tomaszem Sakiewiczem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts