"W ramach naszego wsparcia dla różnych wydarzeń, Polski Instytut Sztuki Filmowej i LOT, nasz narodowy przewoźnik, zdecydowali, żeby nasi pasażerowie, klienci LOT-u z całego świata, przez dwa lata mogli oglądać najlepsze polskie produkcje filmowe - sto wybranych filmów, tych najbardziej reprezentatywnych, najpiękniejszych, najwspanialszych. I to nie tylko filmów fabularnych, na pokładach naszych samolotów będą prezentowane także filmy dokumentalne i animowane" - poinformował minister kultury.

Dodał, że dwuletni koszt tego projektu z wieloletniego programu rządowego "Niepodległa" wynosi 400 tys. złotych.

Nie są to wielkie pieniądze, jeżeli mamy w zamian dwa lata kontaktu z najlepszymi dziełami polskiej kultury, polskiej sztuki

 - powiedział.

Dyrektor PISF Radosław Śmigulski poinformował, że w ramach projektu będzie pokazanych 100 filmów, które zostały wyselekcjonowane na zlecenie PISF przez komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

To są filmy, które pokazują całe spektrum polskiej kinematografii, dotyczy to nie tylko filmów fabularnych, ale także dokumentów i animacji. Są to największe perły polskiej kinematografii

- zaznaczył.

Projekt "Kino na 100!" zakłada, że 100 najważniejszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych z ostatnich stu lat będzie można obejrzeć w ciągu dwóch najbliższych lat na pokładach samolotów Boeing 787 Dreamliner. Projekt jest wynikiem współpracy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Polskich Linii Lotniczych LOT.