Cywilizacja śródziemnomorska i posowiecka

  

Zastanawiające są raporty agencji Bloomberg na temat stanu zdrowia społeczeństw różnych krajów. W tym roku na pierwszych miejscach są Hiszpania i Włochy, kraje wciąż dość zamożne, ale bez przesady. W czołówce roi się od krajów śródziemnomorskich, więc autorzy raportu nie mają wątpliwości, że to musi być zasługa słynnej śródziemnomorskiej diety.

I pewnie ogólnie śródziemnomorskiego stylu życia. Nie przez przypadek tam powstały największe cywilizacje, dzieła i religie. Owszem, w czołówce są kraje bardzo bogate, jak: Japonia, Islandia, Szwecja, Szwajcaria czy Norwegia. Ale na przykład Niemcy są na 23. miejscu, a USA dopiero na 35. miejscu. Co ciekawe, w pierwszej pięćdziesiątce są kraje uznawane za dość biedne, z fatalną opieką zdrowotną, jak Albania, Liban czy Czarnogóra. Widać, pieniądze mogą, ale nie muszą dawać zdrowia i szczęścia. A Polska? Jest na 40. miejscu (na 169). Mogłoby być lepiej, choć nie jest tak źle. Rosja jest na 95. miejscu, Ukraina, która wyrywa się ze strefy wpływów Rosji – na 93. Białoruś – 81. Widać, że na drugim biegunie wobec cywilizacji śródziemnomorskiej jest cywilizacja posowiecka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts