Trump i Kim podpiszą porozumienie

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un podpiszą jutro porozumienie na zakończenie szczytu w Hanoi – wynika z planu spotkań przekazanego mediom przez Biały Dom. Donald Trump pozytywnie ocenił - za pośrednictwem Twittera - dzisiejsze rozmowy.

twitter.com/realDonaldTrump

Nie jest jasne, czego konkretnie ma dotyczyć porozumienie, które Trump i Kim mają według Białego Domu podpisać jutro po południu czasu lokalnego w Wietnamie (jutro rano czasu polskiego).

Trwający w Hanoi szczyt jest drugim spotkaniem przywódców USA i KRLD w historii. Głównymi tematami są denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i perspektywy normalizacji dwustronnych stosunków pomiędzy oboma krajami, które formalnie pozostają w stanie wojny.

Świetne spotkania i obiad dziś wieczór w Wietnamie z Kim Dzong Unem z Korei Północnej. Bardzo dobry dialog. Kontynuujemy jutro!

 - napisał Trump na Twitterze po zakończeniu dzisiejszej części rozmów.

Czwartkowa część szczytu ma się rozpocząć rano od 45-minutowego spotkania w formacie jeden na jeden w hotelu Metropole, gdzie obaj przywódcy rozmawiali w środę. W dalszej kolejności przewidziano rozmowy w szerszym gronie oraz roboczy lunch.

Po ceremonii podpisania porozumienia zaplanowano konferencję prasową z udziałem Trumpa. Następnie prezydent uda się lotnisko, by wylecieć w drogę powrotną do Waszyngtonu.

Wielu ekspertów sceptycznie ocenia szanse, że szczyt w Hanoi przyniesie przełomowe decyzje w sprawie denuklearyzacji Korei Płn. Obserwatorzy wskazują jednak na możliwość zawarcia częściowego porozumienia oraz podpisania dwustronnej deklaracji o zakończeniu wojny koreańskiej z lat 1950-1953.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Donald Trump #Kim Dzong Un

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo