Zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Blisko 50 nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej szkoliło się przez pierwsze trzy tygodnie lutego na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności w WOSzK na Mazurach - informuje 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.

mat. 8. FOW / http://8fow.wp.mil.pl/pl/12_386.html

W Mrągowie, nad jeziorem Czos, od 4 do 22 lutego odbyło się zimowe zgrupowanie poligonowe nurków minerów 12. i 13. Dywizjonu Trałowców oraz nurków inżynierii 8. i 43. Batalionu Saperów. W czasie zgrupowania nurkowie doskonalili umiejętności prowadzenia działań bojowych w trudnych warunkach zimowych oraz podwyższali kondycję na obiektach sportowych Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo - Kondycyjnego. W ramach trzytygodniowego szkolenia ćwiczono m.in. przygotowanie stanowisk nurkowych w warunkach zalodzenia akwenu, nurkowanie pod lodem, umiejętności zachowania orientacji w przestrzeni, czy zdolność radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. W planie szkolenia przewidziane były także zagadnienia autoratownictwa i wzajemnej asekuracji - podaje oficjalny portal 8. FOW.

Wiele godzin poświęcono również na poszukiwanie obiektów wybuchowych i niebezpiecznych za pomocą sonarów oraz podwodnych wykrywaczy min, które następnie przygotowuje się do wydobycia na powierzchnię (tzw. stropowanie) w warunkach ograniczonej widoczności. Dla nurków inżynierii przewidziano oprócz nurkowań podlodowych szereg prac z wykorzystaniem zestawu narzędzi hydraulicznych z "Morskiego kontenera wsparcia inżynieryjnego", przy pomocy których można wykonać pod wodą montaż elementów budowli hydrotechnicznych, cięcie elementów konstrukcyjnych oraz kruszenie przedmiotów skalnych i betonowych. Podczas nurkowań marynarze o niższych kwalifikacjach nurkowali z wykorzystaniem autonomicznego sprzętu nurkowego zasilanego powietrzem, a bardziej doświadczeni nurkowie minerzy i starsi nurkowie minerzy w aparatach o obiegu półzamkniętym zasilanych mieszaninami oddechowymi - czytamy.

W szkoleniu udział wzięło blisko 50 specjalistów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz 3. Flotylli Okrętów. Zabezpieczenie logistyczne i medyczne realizowane było w oparciu o Grupy Medycyny Podwodnej z Komendy Portu Wojennego Świnoujście i Gdynia.

 


Źródło: 8. FOW

#szkolenie #nurkowie #Marynarka Wojenna #armia

iggys
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo