Pętla taktyczna elewów

/ mat. 34. BKPanc. / http://34bkpanc.wp.mil.pl/pl/11_742.html

  

Pokonywanie terenu różnymi sposobami, czołganie ze skrzynką z amunicją czy wykonywanie stanowiska strzeleckiego do postawy leżąc - to główne zadania, jakie mieli do wykonania Elewi podczas jednych z ostatnich zajęć - informuje 34. Brygada Kawalerii Pancernej.

Pętla taktyczna była głównym punktem programu w trakcie ubiegłotygodniowych ćwiczeń. Elewi szeregowi, którzy od stycznia szkolą się w 34.BKPanc. mają za sobą ciężki dzień zajęć praktycznych. Część praktyczna obejmowała egzaminy z nakładania maski i odzieży ochronnej w normach czasowych oraz pokonywanie terenu na odległość 25 m. czołgając się na polu walki ze skrzynią amunicyjną o wadze 20 kg. Dodatkowo elewi mieli do wykonania stanowisko strzeleckie po postawy leżącej oraz pokonanie odległości 100 metrów różnymi sposobami - podaje oficjalny portal brygady.

Przed żołnierzami, którzy na początku stycznia rozpoczęli służbę przygotowawczą jeszcze dwa miesiące szkolenia zarówno specjalistycznego, w czasie którego zdobędą wiedzę oraz umiejętności praktyczne zgodne z otrzymanymi specjalnościami jak i zajęć „w polu”. Szkolenie w ramach służby przygotowawczej do korpusu szeregowych zakończą pod koniec kwietnia - czytamy na portalu 34. BKPanc. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 34. BKPanc.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Zawiadomienie po kontroli NIK w ośrodku Służby Więziennej

/ Materiał urzędowy Najwyższej Izby Kontroli [Public domain]

  

Do Prokuratury Rejonowej w Kaliszu wpłynęło we wtorek zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na ewentualnym naruszeniu przepisów przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu – poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim Maciej Meler.

Te osoby – jak powiedział prokurator Maciej Meler - miały nie dopełnić ciążących na nich obowiązków w zakresie racjonalnego gospodarowania mieniem.

"Miało się to odbywać poprzez brak należytego rozpoznania rynku i brak zasięgnięcia rzetelnej opinii w kwestii kosztów inwestycji" – powiedział prok. Meler.

Do zawiadomienia NIK została dołączona licząca kilkaset stron dokumentacja, która będzie podlegała dalszej karno-prawnej ocenie.

Prokurator Meler wyjaśnił, że materiały, zgodnie z właściwością rzeczową, zostaną przekazane do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. i "tam, po przydzieleniu referenta, będą rozpoznane".

NIK w raporcie opublikowanym na stronie izby podaje, że w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej  w Kaliszu niegospodarnie wydatkowano blisko 370 tys. zł na zaprojektowanie i wybudowanie w 2018 r. toru przeszkód dla kursantów. Kontrola doraźna NIK w COSSW trwała od 17 czerwca br. Kwota, którą wydano na realizację inwestycji jest - w opinii biegłego powołanego przez izbę - o ponad 300 tys. zł wyższa niż maksymalny koszt takiej inwestycji, tj. ok. 65 tys. zł.

"Zdaniem NIK przyczyną niegospodarności była nierzetelna szacunkowa wycena wartości toru przeszkód oraz brak dostatecznego nadzoru nad procesem inwestycyjnym"

- napisano w komunikacie.

Wynika też z niego, jakoby "ze względu na specjalistyczny charakter obiektu oraz brak pewności odnośnie rynkowej wartości planowanej inwestycji, Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu powinien wykazać się szczególną ostrożnością przy jej wycenie i skierować zapytania do firm, których przedmiotem działalności jest realizacja podobnych inwestycji, w celu rzetelnego zweryfikowania przyjętej jej szacunkowej wartości".

NIK uważa, że "nie było przeciwwskazań prawnych i formalnych, aby przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w taki sposób, by brał w nim udział szeroki krąg podmiotów, którzy jednocześnie spełnią postulat realizacji zamówienia przez osoby pozbawione wolności".

Ponadto COSSW - według NIK - korzystając ze zwolnienia ze stosowania ustawy "Prawo zamówień publicznych", w trakcie realizacji wykonania inwestycji nie weryfikował, czy spełniono przesłanki umożliwiające wyłączenie ww. ustawy.

Zamówienie zlecono przywięziennemu zakładowi pracy Państwowemu Przedsiębiorstwu Przemysłu Metalowego "POMET" we Wronkach, które podzlecało je prawie w całości podwykonawcom nieposiadającym takiego statusu. "Zdaniem NIK ten sposób udzielania zamówienia świadczy o nierzetelnej realizacji zadań" przez COSSW.

NIK podaje również, że tor przeszkód przez blisko 10 miesięcy od momentu oddania do użytku nie był w ogóle wykorzystywany.

Izba skierowała do prokuratury w Kaliszu zawiadomienie w tej sprawie.

W sumie NIK wystosowała 16 takich zawiadomień dotyczących resortu sprawiedliwości. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl