1 marca w ramach obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych proponujemy grupom szkolnym odwiedzenie ekspozycji i projekcję filmu Arkadiusza Gołębiewskiego "Dzieci kwatery Ł". Tego dnia wstęp na wystawę będzie bezpłatny

 – powiedziała Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Jak informuje IPN, wystawa autorstwa Piotra Życieńskiego poświęcona jest poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014 przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków.

Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar.

Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Z kolei na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar.

Jak wskazują autorzy wystawy, prezentacja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów. We Wschowie wystawa będzie prezentowana w siedzibie Muzeum Ziemi Wschowskiej przy pl. Farnym do końca marca br.