Wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka, brak podatku PIT dla pracowników do 26 roku życia, "trzynastka" dla emerytów, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych, obniżenie kosztów pracy - to "nowa piątka PiS", zaprezentowana podczas sobotniej konwencji programowej partii.

Karczewski na konferencji prasowej w Senacie został zapytany, dlaczego podczas konwencji PiS nie padły słowa o nauczycielach, niepełnosprawnych i lekarzach rezydentach, czyli grupach, które planują strajki i protesty i które uważają, że zostały pominięte w sobotę przez polityków PiS.

Marszałek Senatu podkreślił, że te środowiska na pewno nie będą pominięte, ponieważ - jak zauważył - toczą się np. rozmowy z nauczycielami. Jak dodał, program PiS jest tworzony nie w wyniku konfliktów społecznych, tylko w wyniku rozmów z Polakami.

"Prawo i Sprawiedliwość słuchało, słucha i będzie słuchać obywateli, wsłuchuje się w głosy obywateli - nie tylko tych grup, które protestują, strajkują, (...) tylko słuchamy wszystkich, z wszystkimi rozmawiamy i podjęliśmy takie decyzje, które bardzo cieszą opinię publiczną"

- mówił marszałek Senatu.

Dodał, że jest bardzo zadowolony z zaproponowanych podczas sobotniej konwencji rozwiązań. "To nie jest propozycja, to jest nasz plan i to będziemy realizować. Emerytury już w maju, a 500 plus od pierwszego lipca, tak, aby letni wypoczynek był miły dla naszych dzieci i wnuków" - zaznaczył Karczewski.

Na uwagę, że środowiska osób niepełnosprawnych twierdzą, iż są "niewidoczni" dla rządu, marszałek Senatu zapewnił, że są bardzo widoczni. "Pamiętamy, pamiętaliśmy i będziemy pamiętać o środowiskach osób niepełnosprawnych" - zadeklarował.

Jak dodał, w młodości opiekował się chorym kolegą, dlatego wie jaki to jest problem.

Z dnia na dzień tych problemów się nie rozwiąże, to doskonale wszyscy wiemy, (ale) pracujemy nad tym, jest w "Piątce Morawieckiego", "Dostępność (Plus)", niezwykle istotny i ważny program, również dedykowany osobom niepełnosprawnym. To jest proces i ten proces trwa i trwać będzie również w przyszłości

 - mówił Karczewski.

Na pytanie, czy trzynasta emerytura jest przeznaczona jedynie dla emerytów, czy też dla rencistów, Karczewski powiedział: "Wyraźnie jest mowa o emerytach, nie o rencistach". "Więc ja sądzę, że dotyczy to właśnie emerytów" - dodał.

Dopytywany skąd znajdą się pieniądze na propozycje PiS i czy będzie się to wiązało z nowelizacją budżetu, marszałek Senatu powiedział, że jeśli będzie zmiana budżetu i dojdzie ona do Senatu to izba "błyskawicznie" będzie nad nią pracować.

"Przedstawiliśmy program, który jest realny, jest obliczony, jest wyliczony i jest do wprowadzenia. Nad każdymi punktami będziemy jeszcze debatować i dyskutować"

- podkreślił Karczewski.