Marszałek Karczewski spotka się z Rafałem Trzaskowskim. "Myślę, że rozmowy będa konstruktywne"

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że w środę o godz. 12 spotyka się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim ws. odbudowy Pałacu Saskiego. Mam nadzieję, że rozmowy będą konstruktywne i będziemy wspólnie odbudowywać pałac - powiedział dzisiaj Karczewski.

Stanisław Karczewski
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Prezydent Warszawy pytany na początku lutego, czy spotka się z marszałkiem Senatu ws. odbudowy Pałacu Saskiego, powiedział, że jak tylko Karczewski ustali datę takiego spotkania, on weźmie w nim udział.

Marszałek Senatu powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej, że "jest otwarty do rozmów na każdy temat" z Trzaskowskim i jeśli będzie taka możliwość, to poruszony zostanie też temat patronów ulic w Warszawie.

11 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie. W Pałacu miałaby się mieścić m.in. nowa siedziba Senatu.

- Pałac Saski to wielka wartość, to wspaniały budynek, który był w centrum Polski, centrum Warszawy

- mówił Karczewski z kolei pod koniec grudnia ub.r.. "Świetnie zamyka plac Piłsudskiego. Będziemy odbudowywać Pałac Saski w programie 4-5 lat. W jednej części będziemy chcieli, aby znalazł swoją siedzibę Senat. Co do drugiej części, tej od strony północnej, rozpiszemy konkurs na to, co tam zorganizować" – powiedział.

Marszałek wskazywał wówczas, że odbudowa całego kompleksu potrwa kilka lat i będzie podzielona na etapy.

- W pierwszej kolejności zostanie odbudowany Pałac Saski, następnie Pałac Bruehla. Będzie to architektoniczne dopełnienie placu Józefa Piłsudskiego

– zaznaczał marszałek. Jak podkreślił, odbudowany kompleks "wpisze się w przywracanie świetności Warszawie" i znajdą tam swoje siedziby inne instytucje.

Według Karczewskiego, powinna się tam znaleźć także część edukacyjna dotycząca parlamentaryzmu i historii Polski. "Mogłyby być tam prezentowane odzyskane dzieła sztuki, zrabowane podczas II wojny światowej, czy sylwetki ojców nieodległości i wybitnych Polaków" – powiedział. Jak mówił, przeprowadzony będzie także drugi konkurs dotyczący wkomponowania Grobu Nieznanego Żołnierza w przestrzeń pałacu. "Konkurs ma wyłonić koncepcję zaaranżowania przestrzeni w ten sposób, aby godnie wkomponować w projekt pałacu to ważne dla Polaków miejsce" – podkreślił marszałek.

Karczewski mówił też pod koniec grudnia, że na odbudowę Pałacu Saskiego ma być przeznaczone "od 500 mln do 1 mld zł, ale bliżej tych 500 mln". Poinformował, że źródłem finansowania będzie budżet państwa i że rozmawiał już o tym z premierem Mateuszem Morawieckim oraz z minister finansów Teresą Czerwińską.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Rafał Trzaskowski #Stanisław Karczewski #pałac saski #odbudowa Pałacu Saskiego

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo