Minister nie ma wątpliwości - Platforma ma kłopot. "PO w tej sprawie kluczy od samego początku"

Grzegorz Schetyna / fot. Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin ocenił, że Platforma Obywatelska "ma kłopot" z nowymi propozycjami programowymi PiS i jest nimi "przerażona". Jego zdaniem, jeśli PO wygra wybory, to "nie wprowadzi żadnych rozwiązań korzystnych dla Polaków".

W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji programowych. Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie "500 plus" od pierwszego dziecka oraz zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Zapowiedział także "trzynastkę" w postaci najniższej emerytury - 1100 zł - dla każdego emeryta, a także przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

Sasin ocenił dzisiaj w TVP Info, że Platforma Obywatelska "ma kłopot" z propozycjami PiS i "jest (nimi) chyba przerażona".

- Bo (Platforma) wie, że nasze propozycje trafiają w oczekiwania Polaków i (dlatego) wygaduje rzeczy, które się kupy nie trzymają

- zaznaczył.

- Z jednej strony oskarżają nas, że przyjęliśmy ich program, że to ich propozycje, że to właściwie oni chcieli wprowadzić to, co my realnie wprowadzimy, a z drugiej strony właśnie krytykują

- powiedział szef KSRM. Jego zdaniem, pokazuje to także "kompletną niespójność, kompletne wyjałowienie programowe Koalicji Europejskiej".

Na uwagę, że w listopadzie ubiegłego roku rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec przekonywał, że "należałoby wstrzymać wypłatę 500 plus dla rodziców, którzy nie mają pracy", Sasin odparł, że Platforma "kluczy od samego początku" w sprawie programu 500 plus. Przypomniał, że najpierw PO była przeciw programowi, a jej czołowi politycy, w tym Donald Tusk, twierdzili, że jest to program "nierealny i nie będzie na niego pieniędzy".

- Kiedy go wprowadziliśmy, Platforma nie mogła się zdecydować - a to krytykowała, że odbierze te pieniądze, a to chciała nas przebić propozycjami 500 plus również na pierwsze dziecko. I dzisiaj, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości będzie realizował ten program w szerszym wymiarze (...) to Platforma gubi się w tej krytyce

- podkreślił Sasin.

W jego ocenie, jeśli PO wygra wybory, to "nie wprowadzi żadnych rozwiązań korzystnych dla Polaków".

- Mogę powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że wszystkie propozycje, które wprowadziliśmy, będą w poważnym niebezpieczeństwie, że oni (Platforma) doprowadzą bardzo szybko polskie finanse publiczne do takiego stanu, że będą się wycofywać po kolei z tego, co daliśmy Polakom

 - mówił szef KSRM.

Sasin przyznał też, że nie dziwi go przystąpienia PSL do Koalicji Europejskiej.

- Nie dziwi, bo widać, że PSL ma za nic interes polskiej wsi, interes polskich rolników, tych lokalnych społeczności. Dla PSL liczy się tylko władza

- podkreślił.

W jego ocenie, PSL "widzi złudną perspektywę powrotu do władzy". Podkreślił, że ludowcy weszli w sojusz z PO oraz partiami i siłami politycznymi, które są "bardzo niemiłe wyborcy na polskiej wsi", gdyż - jego zdaniem - w Koalicji Europejskiej są ugrupowania, które "proponują walkę z kościołem" oraz "różnego rodzaju nowinki ideologiczne i obyczajowe".

- Można powiedzieć, że dla PSL jest to polityczne samobójstwo, można chyba dzisiaj ogłosić, że sztandar PSL właśnie w tej chwili jest wyprowadzany z polskiej sceny politycznej

 - ocenił Sasin.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Francuska prawica się odradza?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Free-Photos

  

Prawicowa partia Republikanie (LR) prowadzi, zdaniem obserwatorów, bardzo dobrą kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, co zapowiada odrodzenie się partii po klęsce w ostatnich wyborach prezydenckich we Francji.

Jeżeli wierzyć sondażom, w wyborach europejskich LR z 14 proc. intencji głosowania znajduje się daleko za skrajnie prawicowym Zjednoczeniem Narodowym (RN) Marine Le Pen (dawny Front Narodowy) i prezydencką partią LREM. Obserwatorzy zwracają jednak uwagę, że jest to wynik o wiele lepszy niż na samym początku kampanii, kiedy Republikanie wydawali się skazani na niebyt, podobnie jak partia socjalistyczna, z którą przez dziesięciolecia wymieniali się u steru rządów.

Socjalistom, skłóconym do tego stopnia, że na czele swej listy postawili nienależącego do ich partii publicystę Raphaela Glucksmanna, grozi wynik niższy niż 5 proc., czyli poniżej progu wyborczego. Natomiast LR, którą prowadzi do wyborów konserwatywny, mało przedtem znany młody (33 lata) filozof Francois-Xavier Bellamy, udało się uciszyć wewnętrzne spory i, jak się wydaje, przyciągnąć część wyborców, którzy w 2017 roku głosowali na Le Pen lub na prezydenta Emmanuela Macrona.

Republikanie w kampanii wyborczej wzywają do opanowania trendów imigracyjnych i redukcji wydatków publicznych. Bellamy wysunął na pierwszy plan debaty takie tematy, jak obrona cywilizacji europejskiej i jej chrześcijańskich korzeni.

Początkowo komentatorzy uznali wysunięcie na pierwsze miejsca na liście LR Bellamy'ego za błąd. Przekonani byli bowiem, że w laickiej Francji, gdzie większość społeczeństwa nie ma nic przeciwko małżeństwom homoseksualnym i prawu do zapłodnienia in vitro dla takich par, filozof głośno wyrażający sprzeciw wobec tych praktyk musi być odrzucony.

Bellamy od początku podkreślał, że jego poglądy nie stanowią programu politycznego i że choć nie zgadza się z dokonywaniem aborcji na każde życzenie, nie wzywa do zmian we francuskim ustawodawstwie.

Okazuje się - jak powiedział prezes Fundacji im. Roberta Schumana Jean-Dominique Giuliani – że przywiązanie do wartości chrześcijańskich, choć nie znajduje odbicia w wyborach politycznych większości Francuzów, wciąż jest fundamentem, na którym opiera się ich mentalność.

Bellamy powtarza, że „Marine Le Pen chce pokonać Emmanuela Macrona, Emmanuel Macron chce pokonać Marine Le Pen, a my chcemy odpowiedzieć na niepokoje Francuzów”. Te niepokoje są jego zdaniem pochodną „nieposkromionej globalizacji” i niekontrolowanej imigracji.

Kierownik katedry Schengen Uniwersytetu Nantejskiego, Yves Pascouau, zauważa w dzienniku "Le Monde", że jeśli chodzi o imigrację, to programy RN, LR i LREM są bardzo podobne, z tą różnicą, że partia Le Pen przedstawia swój program w sposób brutalny, a LR liczy się z wymogami etyki i przepisów europejskich.

Natomiast - zdaniem Pascouau - partia Macrona charakteryzuje się największą hipokryzją, gdyż nie przestaje mówić o obowiązku humanitarnym i koniecznej solidarności europejskiej w tej sprawie. Jednocześnie, w trosce o usatysfakcjonowanie wyborców, którzy pragną umocnienia kontroli granicznych, wzywa (podobnie jak LR i RN - PAP) do reformy umów w sprawie strefy Schengen, do utworzenia ośrodków przyjmowania podań o azyl poza granicami UE i do ścisłego rozróżniania między imigrantami ekonomicznymi a politycznymi.

Obserwatorzy przypominają, że sondaże przed wyborami europejskimi często okazywały się we Francji zawodne. W 2009 roku, na tydzień przed głosowaniem, Zielonym zapowiadano poparcie na poziomie 8 proc. Po wyborach okazało się, że zdobyli ponad 16 proc. głosów - przypomniał obecny numer jeden listy Zielonych Yannick Jadot.

Komentator dziennika „Le Figaro” Guillaume Tabard napisał, że nawet jeżeli prawicy nie uda się uzyskać w wyborach lepszego wyniku, niż prognozowane w sondażach trzecie miejsce Republikanów, to obecna kampania, doprowadzając do pogodzenia skłóconych frakcji i przywódców, poprawiła „morale działaczy i wolę walki deputowanych i radnych. A to się liczy w partii, która od dziesięcioleci ma rozłam w genach, i ten obraz odzyskanej jedności będzie bardzo cenny w nowym rozdziale", który otworzy się po wyborach. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl