Poznański Caritas poszukuje wolontariuszy

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/debowscyfoto

  

Centrum Wolontariatu Caritas poszukuje chętnych osób, które będą odwiedzać w domach osoby chore i starsze. Do tej pory w wolontariat zaangażowało się blisko 187 osób, które każdego dnia niosą pomoc potrzebującym.

Jak tłumaczył Paweł Pomin z Caritas Poznań, wolontariat domowy to płaszczyzna, na którą Caritas otwiera się w odpowiedzi na zgłoszenia osób potrzebujących, poszukujących wolontariuszy do pracy w środowisku domowym z osobami samotnymi, starszymi i chorymi.

Ideą podjętej inicjatywy jest zadbanie o osoby, które nie mogą angażować się w życie społeczne, ze względu na ciężki stan fizyczny lub psychiczny. Chcemy również dotrzeć z pomocą do osób, które zostały opuszczone przez rodzinę lub są samotne ze względu na brak czasu rodziny. Tym sposobem liczymy, że zaangażujemy setki osób, które poświęcą swój czas dla drugiego człowieka 

– podkreślił.

Koordynatorka Indywidualnego Wolontariatu Caritas Karolina Dragan wskazała, że otwierając się na nową płaszczyznę działania, jaką jest wolontariat domowy, „staramy się, aby każdy potrzebujący otrzymał pomoc, wsparcie, zainteresowanie i został objęty troską”.

Centrum Wolontariatu Caritas działa w oparciu o hasło "Po pierwsze miłość", dlatego w naszych działaniach i w pracy wolontariuszy, chcemy kierować się przede wszystkim miłością do drugiego człowieka. Mamy świadomość, że nie jest to łatwe zadanie, nieść pomoc samotnym, starszym i chorym w ich środowisku domowym, dlatego liczymy na zaangażowanie osób chętnych, odpowiedzialnych i sumiennych, dla których liczy się dobro drugiego człowieka 

– zaznaczyła.

Wolontariusze działają obecnie na trzech płaszczyznach, angażując się w wolontariat domowy, akcyjny i w miejscach pomocy, czyli m.in. jadłodajniach, świetlicach socjoterapeutycznych, domach pomocy społecznej, szpitalach czy specjalnych ośrodkach wychowawczych. Do tej pory w wolontariat zaangażowało się blisko 187 osób, które każdego dnia niosą pomoc potrzebującym.

Centrum Wolontariatu Caritas działa przy Caritas Archidiecezji Poznańskiej od września 2018 roku i zrzesza Parafialne Zespoły Caritas, Szkolne Koła Caritas oraz Indywidualny Wolontariat Caritas.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Juszczyszyn nie daje za wygraną ws. list do KRS. Nałożył grzywnę... na szefową Kancelarii Sejmu

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Sędzia Paweł Juszczyszyn rozpoczął rozpoznawanie sprawy, w której domaga się ujawnienia list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie. Nie stawiła się na nią ani szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, ani jej pełnomocnik. Dodatkowo sędzia nałożył 6 tys. zł grzywny na Kaczmarską. To kara za to, że nie ujawniła ona sądowi list poparcia do KRS.

Na rozprawę stawił się pełnomocnik powoda tj. towarzystwa, które kupiło dług osoby prywatnej, Joanny S.

Wobec braku przedstawiciela Kancelarii Sejmu sędzia Juszczyszyn zreferował, że w sprawie chodzi o umowę pożyczki, jaką z firmą udzielającą szybkich pożyczek zawarła bezrobotna Joanna S. z Lidzbarka Warmińskiego. Kobieta wzięła 2 tys. zł pożyczki, firma naliczyła jej drugie tyle prowizji. Gdy kobieta przestała spłacać pożyczkę firma pożyczkowa sprzedała jej dług kancelarii zajmującej się odzyskiwaniem długów, a ta firma wystąpiła do sądu.

Sąd w Lidzbarku uznał, że kobieta ma spłacić 943 zł., odstąpił od spłaty prowizji uznając ją za rażąco wysoką.

Joanna S. odwołała się od wyroku, bo chciała rozłożenia spłaty 943 zł na raty, a sąd tego nie uczynił.

Juszczyszyn podał, że chce zbadać listy poparcia do KRS ponieważ sędzia, który wydał w tej sprawie wyrok w pierwszej instancji, rozpoznawał sprawę sam, a by on powołany przez prezydenta na wniosek KRS w obecnym składzie.

[polecam:https://niezalezna.pl/307416-szefowa-kancelarii-sejmu-nie-stawi-sie-na-wezwanie-sedziego-juszczyszyna-bardzo-mi-przykro]

Juszczyszyn zreferował też historię odmowy wydania mu list przez Kancelarię Sejmu. Pełnomocnik powoda zapytany, co sądzi o postawie Kancelarii Sejmu odpowiedział, że brak było podstaw prawnych do odmowy dla sądu wglądu w listy poparcia do KRS.

Sędzia poinformował, że prosił o udostępnienie list poparcia do KRS podpisanych przez obywateli i sędziów.

"Sąd oczekiwał także przedstawienia oświadczeń o wycofaniu takiego poparcia złożonych przez obywateli i sędziów"

- podał Juszczszyn.

Tym samym Juszczyszyn dał do zrozumienia, że chciał sprawdzić, czy sędzia Maciej Nawacki, prezes sądu rejonowego w Olsztynie i członek KRS, dołączył do listy swojego poparcia oświadczenia sędziów, którzy najpierw mu poparcia udzielili, a następnie je wycofali. Czworo sędziów olsztyńskiego sądu wydało oświadczenia, że Nawackiemu cofnęli udzielone wcześniej poparcie.

Dodatkowo sędzia Paweł Juszczyszyn nałożył grzywnę za to, że Kaczmarska odmówiła mu zapoznania się z listami poparcia do KRS.

[polecam:https://niezalezna.pl/307056-podroz-w-blasku-fleszy-juszczyszyn-przybyl-do-warszawy-i-wyjechal-z-niczym-cofnieto-mu-delegacje]

Juszczyszn podał, że powoływanie się przez Kaczmarską na decyzję UODO przy odmówienie udostępnienia list poparcia do KRS jest błędne. Wskazał, że decyzja UODO nie ma zastosowania w przypadku postępowania sądowego. Powołał się przy tym na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego i pismo samego prezesa UODO.

"Listy poparcia do KRS są informacją publiczną"

- twierdzi sędzia Juszczyszyn.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts