Polacy bez medalu Mistrzostw Świata! Niemcy deklasują rywali, a my... na czwartym miejscu

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Dziś z ogromną nadzieją oczekiwaliśmy na drużynowy konkurs skoków narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Seefeld. Niestety, Polacy nie obronili tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat. Mało tego, nie zdobyli nawet medalu - zajęli dopiero czwarte miejsce.

Biało-czerwoni bronili tytułu wywalczonego dwa lata temu w Lahti, gdzie złoty medal zdobyli Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Maciej Kot. Tego ostatniego nie było w tym roku w kadrze na mistrzostwa.

W pierwszej serii w zespole trenera Stefana Horngachera Piotr Żyła uzyskał 121,5 m, Stefan Hula - 113,5 m, Dawid Kubacki - 127 m, a Kamil Stoch - 125 m. Polacy tracili do liderujących Niemców 35,2 pkt, ale do zajmujących trzecie miejsce Japończyków już tylko 2,4 pkt. Z nadzieją czekaliśmy więc na drugą serię.

W drugiej odsłonie Żyła uzyskał 119,5 metra, a Hula tylko 116,5 metra. Gdyby te skoki były dłuższe, to łatwiej byłoby powalczyć o medal, a tak sytuację musieli ratować Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Pierwszy z nich osiągnął 126,5 metra, a Kamil Stoch - 122,5 metra. Strata do Japończyków była już jednak zbyt duża i to skoczkowie z Kraju Kwitnącej Wiśni cieszyli się z trzeciego miejsca po tym, jak Ryoyu Kobayashi skoczył pół metra dalej od Stocha. Był to siódmy medal w historii dla Japonii.

Srebrne medale zdobyli Austriacy, a złoto z ogromną przewagą trafiło do Niemiec. Skoczkowie z Niemiec wyprzedzili Austriaków o ponad 56 punktów!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Renowacja krużganków w klasztorze franciszkanów dobiega końca

/ Lestat (Jan Mehlich) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

  

Dobiega końca kompleksowa renowacja krużganków w klasztorze oo. Franciszkanów w Krakowie. Pełny efekt prac będzie można podziwiać w połowie przyszłego roku - wtedy we wnętrzu będą już kioski multimedialne z informacjami dla turystów i działać będzie aplikacja mobilna.

Zakończone zostały prace budowlane i niemal wszystkie konserwatorskie. Odnowione zostały ściany, renowacji poddano XVI i XVII-wieczne polichromie oraz wszystkie znajdujące się w krużgankach tablice, epitafia i obrazy – część portretów biskupów została umieszczona w nowych miejscach. Krużganki zyskały nową posadzkę wykonaną z piaskowca, która nawiązuje czerwonawą kolorystyką do posadzki z lat 20. XX wieku. Płytkami mniejszego rozmiaru – w subtelny sposób – zaznaczono ciąg, którymi podążały przez krużganki procesje.

"Czekamy na montaż oświetlenia, dobranego indywidualnie dla każdego fragmentu krużganków oraz na instalację, która umożliwi uruchomienie kiosków multimedialnych z informacjami dla turystów w siedmiu językach. Pozostają do wykonania także detale konserwatorskie"

– mówił we wtorek nadzorujący prace z ramienia zakonu o. Łukasz Brachaczek.

Dodał, że krużganki będą otwarte zimą, ale ich ostateczne oddanie jest planowane na przełomie maja i czerwca 2020 roku.

Wyzwaniem dla konserwatorów było usunięcie werniksów nałożonych na obrazy, epitafia i złocenia w 1910 r. po decyzji konserwatora wiedeńskiego. "Były one pokryty werniksem z dodatkiem asfaltu, co zmieniło kolorystycznie i obrazy, i epitafia. Usunęliśmy je i uzupełniliśmy złocenia. Obrazy zostały poddane dezynsekcji, dezynfekcji i impregnacji. Nałożyliśmy matowe werniksy, które będą jeszcze kładzione powtórnie" - mówiła konserwator dzieł sztuki Dorota Biedrońska-Krówka.

Kompleksowa renowacja franciszkańskich krużganków kosztowała ok. 6 mln zł i trwała trzy lata. Prace były dotowane m.in. przez SKOZK z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa oraz z funduszy unijnych i budżetu miasta.

Krużganki pierwotnie miały cztery skrzydła. Jedno z nich - północne zostało zamienione na kaplicę Matki Boskiej Bolesnej. Z pozostałych trzech wschodnie -pozwala wejść do bazyliki od strony pl. Wszystkich Świętych, a pozostałe dwa były do tej pory otwierane kilka razy w roku, m. in. na wigilię dla samotnych i bezdomnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl