Wicepremier Gowin: „Czym różnimy się od poprzedników? Nie składamy obietnic, a zapowiedzi”

Jarosław Gowin / Arkadiusz Ławrywianiec/Gazeta Polska

  

Trzeba unikać fałszywego wyścigu na obietnice przedwyborcze – powiedział wczoraj wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, odnosząc się do deklaracji wartych 40 mld zł z sobotniej konwencji PiS. Więcej nie jesteśmy w stanie Polakom na rok 2019/2020 zaoferować – dodał.

Wicepremier Gowin odnosząc się do wczorajszej konwencji Prawa i Sprawiedliwości, na której padły deklaracje m.in. o wprowadzeniu programu „500 plus” od pierwszego dziecka, zniesieniu podatku PIT dla osób do 26 roku życia czy „trzynastki dla emerytów”, co kosztować ma ok 40 mld zł. rocznie, stwierdził, że „jeśli ktoś spróbuje przebić te zapowiedzi, które zostały dziś sformułowane, to tego się nie da zrealizować.”

Gowin podkreślił, że „premier Morawiecki i minister Czerwińska wszystko dokładnie policzyli”.

"Wiemy, jakie mamy tempo rozwoju gospodarczego i jesteśmy w stanie to zbilansować, nie mówię, że to będzie łatwe”

- podkreślił.

Stwierdził, że ten obóz polityczny tym różni się od poprzedników, że „podchodzi do składanych zapowiedzi, nie obietnic a zapowiedzi, w sposób niezwykle poważny”.

„Co więcej myślę, że trzeba unikać fałszywego wyścigu na obietnice przedwyborcze. Naszym zdaniem jeśli ktoś spróbuje przebić te zapowiedzi, które zostały sformułowane, to tego się nie da zrealizować" - podkreślił.

„Możecie Państwo być pewni, że te zapowiedzi, które zostały na konwencji sformułowane będą zrealizowane”

– zapewnił. Wicepremier zaznaczył jednocześnie, że obóz rządzący ma świadomość w jakich realiach prawnych w tym unijnych działa, i że wie, iż nie może przekroczyć pewnego poziomu wydatków.

Wicepremier podkreślił ponadto, że rząd musi robić więcej dla klasy średniej. „Rozciągnięcie programu +500 plus+ na pierwsze dziecko to jest wyjście naprzeciw postulatom tej wielkomiejskiej klasy średniej i z naszych badań wynika, że jednym z najmocniej formułowanych oczekiwać tej grupy było oczekiwanie na sprawiedliwe wsparcie dla młodych rodzin” – zaznaczył. I dodał, ze może zapewnić, że Polskę stać na rozszerzenia programu +500 plus+ na pierwsze dziecko.

Gowin zaznaczył, że likwidacja podatku PIT dla pracowników do 26 roku "to jest do wytrzymania przez budżet, ale już likwidacja PIT w ogóle nie byłaby do udźwignięcia. Odnosząc się do obaw przedsiębiorców o wzrost fiskalizmu w związku z tymi programami społecznymi zapewniał, że rząd nie planuje nowych podatków ani podnoszenia istniejących.

"Nie może być tak, że jedną ręką dajemy, a drugą zabieramy" - skwitował.

W czasie sobotniej konwencji PiS zaprezentowano pięć nowych propozycji. Lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie programu +500 plus+ na pierwsze dziecko oraz zniesienie podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, a także 1100 zł "trzynastki" dla każdego emeryta, oraz przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Wielu Hiszpanów nie może wrócić do kraju

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/eak_kkk

  

Ponad 3000 obywateli Hiszpanii przebywających na urlopach nie może powrócić do kraju z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej wynikającego z epidemii koronawirusa - poinformowało MSZ w Madrycie.

“Sytuacja z pozostającymi zagranicą turystami jest dynamiczna, ponieważ wciąż zgłaszają się do naszych placówek dyplomatycznych osoby proszące o pomoc w powrocie do kraju”

- wyjaśnił resort spraw zagranicznych.

Rząd Hiszpanii zapowiedział, że do niedzieli zamierza wysłać cztery samoloty do Ameryki Południowej, aby sprowadzić do kraju około 1000 turystów. Przebywają oni na terenie Argentyny, Peru i Wenezueli.

W poniedziałek dwa wyczarterowane przez MSZ samoloty powróciły do Madrytu z Włoch. Łącznie na pokładzie obu maszyn znajdowało się 400 Hiszpanów.

Od początku marca rządowi Pedra Sancheza udało się sprowadzić do kraju ponad 20 tys. obywateli Hiszpanii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts