Jak Platforma i lewica walczą z krzyżem. Chcą usunąć je ze szkół

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Politycy PO działający w Koalicji Obywatelskiej i lewicy wspólnymi siłami dążą do usunięcia krzyży ze szkół i chcą ograniczenia liczby religii w placówkach edukacyjnych. – Zamiast rozwiązywać problemy, radni z Platformy i lewicy chcą toczyć wojny ideologiczne – mówi „Codziennej” poseł Dariusz Piontkowski.

Kilka dni temu szczecińscy radni Koalicji Obywatelskiej wysłali do prezydenta Szczecina trzy interpelacje dotyczące obecności krzyża w szkołach oraz zmian w organizacji lekcji religii w szkołach.

„W niektórych klasach na zajęcia z religii chodzi 15 uczniów. […] Czy w takiej sytuacji dyrektorzy mogą łączyć klasy w celu odciążenia sal lekcyjnych? ” – pytają radni Dominika Jackowski, Patryk Jaskulski, Maciej Biskupski i Łukasz Kadłubowski z Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem radnych połączenie klas to oszczędność przestrzeni i publicznych pieniędzy. Chcą zmniejszyć liczbę zajęć z religii w tygodniu, z dwóch na jedną godzinę lekcyjną. Przekonują, że szkoły podstawowe mają więcej oddziałów, a to oznacza większe zagęszczenie dzieci w salach.

Szczecińscy radni KO w walce z religią w szkołach mogą liczyć na wsparcie lewicowej aktywistki i radnej w Warszawie Agaty Diduszko-Zyglewskiej, która – jak informuje „Nasz Dziennik” – w interpelacji domaga się zmiany organizacji katechezy, aby rozwiązać problem przepełnienia sal w związku z przygotowaniami na przyjęcie podwójnego rocznika.

W odpowiedzi wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska napisała, że Warszawa zwróci się do dyrektorów szkół, aby tworząc plany tygodniowych zajęć w przyszłym roku szkolnym, zwracali uwagę na umieszczanie zajęć nieobowiązkowych po lub przed zajęciami obowiązkowymi.

Zdaniem Dariusza Piontkowskiego, wiceszefa sejmowej komisji edukacji, likwidacji godzin religii z powodu reformy edukacji nie da się usprawiedliwić.

– Samorządy decydowały o tym, ile mają budynków szkolnych, a Warszawa znana jest z tego, że likwidowała szkoły zamiast budować, chociaż wciąż powstają nowe osiedla i tysiące ludzi przybywa do Warszawy. Samorząd w ogóle tego nie zauważał i nie przygotowywał się do tego, aby zmniejszyć zmianowość

– mówi „Codziennej” poseł PiS. Jak przypomina, wiele samorządów, gdy się dowiedziało, że będzie kumulacja roczników, to ustalając sieć szkół przy okazji wygaszania gimnazjów, tworzyła dodatkowe szkoły średnie. – Widocznie ani w Szczecinie, ani w Warszawie nikt na taki pomysł nie wpadł, stąd taki postulat jest czysto demagogiczny – mówi „Codziennej” poseł Piontkowski.

– Nie można odcinać się od tradycji krzyża. W Polsce jest ponad 90 proc. ludzi ochrzczonych i w imię krzyża przyjmują sakramenty święte

– komentuje ks. Jan Sikorski.

Cały tekst w weekendowej "Codziennej"

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Katastrofa śmigłowca w Grecji

zdjęcie ilustracyjne / Klearchos Kapoutsis CC BY 2.0

  

Na akwenie otaczającym port Poros na greckiej wyspie o tej samej nazwie trwają poszukiwania śmigłowca, który wpadł tam we wtorek do morza wraz z greckim pilotem i dwoma rosyjskimi pasażerami. O losie tych osób nic na razie nie wiadomo - podały greckie media.

Port Poros leży około 60 kilometrów na południe od Aten. Powołując się na miejscowego burmistrza prywatny grecki nadawca Skai poinformował, że wyspa jest obecnie bez prądu, gdyż śmigłowiec zerwał linię wysokiego napięcia, łączącą ją z odległym o 200 metrów lądem stałym.

Według wstępnych przypuszczeń przyczyną wypadku była usterka techniczna, która wywołała pożar śmigłowca. Spadając maszyna zawadziła o przewody energetyczne.

Należący do służby lotniczej renomowanego hotelu śmigłowiec wystartował z lądu stałego niedaleko wyspy Poros i leciał do międzynarodowego portu lotniczego w Atenach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl