Gersdorf odbierze kolejną nagrodę. Po Obywatelach RP - czas na niemiecką fundację

Małgorzata Gersdorf / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Małgorzata Gersdorf otrzymała niemiecką nagrodę przyznawaną przez Fundację Theodora Heussa - informuje portal dw.com. W uzasadnieniu czytamy o "wzorowej niezłomności" i "jednoznacznej postawie", a "laurkę" dopełniły pochwały ze strony Gesine Schwan, niemieckiej polityk znanej z niekoniecznie pozytywnego nastawienia do obecnego polskiego rządu. I Prezes SN nagrodę ma odebrać w maju podczas ceremonii w Stuttgarcie.

Jak dobrze liczymy, będzie to już druga nagroda dla Małgorzaty Gersdorf w tym roku. Pierwszą - statuetkę "Stojącym w imię zasad" - odebrała w styczniu z rąk Obywateli RP "w podziękowaniu za wytrwałość, odwagę i konsekwencję w obronie niezawisłości polskich sądów".

- Ja tę nagrodę sobie zabieram, ale rozumiem, że jest ona dla wszystkich sędziów, którzy dbają o niezawisłość sędziów, ale i o niezawisłość naszej Ojczyzny. Nasze motto było takie, by nasza Ojczyzna była taka sama, jak ta, na którą żeśmy składali nasze przysięgi sędziowskie

- powiedziała podczas zorganizowanej w Sądzie Najwyższym imprezie wręczenia statuetek Małgorzata Gersdorf, dziękując zarazem Obywatelom RP  i dodając: "w jakimś sensie obroniliście naszą Ojczyznę".

Teraz o nagrodzie im. Theodora Heussa dla Małgorzaty Gersdorf poinformowała fundacja imienia niemieckiego polityka, byłego prezydenta RFN. 

W uzasadnieniu znalazły się słowa o „wzorowej niezłomności, jednoznacznej postawie i odwadze cywilnej, z którą broni nieodzownych warunków demokracji”. W tej swoistej "laurce" znalazła się również wypowiedź Gesine Schwan, która uznała, że Gersdorf  "z godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi sytuacji w Polsce".

Gesine Schwan to przewodnicząca kuratorium Fundacji Theodora Heussa, członkini SPD, która w ostatnich latach nie kryje negatywnego nastawienia do obecnego polskiego rządu. Głośnym echem odbiła się jej wypowiedź z grudnia 2015 r., w której stwierdziła, że "Niemcy powinny wspierać siły opozycyjne wobec PiS", a na temat Polski, Chorwacji, Węgier i Słowacji orzekła, że to "kraje o silnych nacjonalistycznych i faszystowskich tradycjach".


Niemieckie media wytrzymały kilka dni. I ruszyły do ataku na polski rząd

Sama nagroda, którą Fundacja przyznaje od 1965 r. jest dedykowana "osobom lub instytucjom, które swoim działaniem są przykładem demokratycznej postawy i zaangażowania dla ważnych społecznie inicjatyw". Wśród laureatów można znaleźć zarówno Guenthera Grassa, Jurgena Habermasa, Vaclava Havla, Timothy'ego Gartona Asha, jak i kontrowersyjnego polityka, Daniela Cohn-Bendita. Wręczenie nagrody dla Małgorzaty Gersdorf odbędzie się podczas ceremonii w Stuttgarcie, 11 maja 2019 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com, .theodor-heuss-stiftung.de, tvn24.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rząd nie posłucha Francuzów. Będzie nowy system emerytalny

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Francuski rząd zapowiedział, że przeprowadzi planowaną reformę emerytalną. - Nowy system, który wywołał strajki w całym kraju, ma być wprowadzany stopniowo, a pod uwagę będą brane obawy społeczne - oświadczył premier Edouard Philippe.

- Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca

- powiedział Philippe w wywiadzie dla tygodnika "Le Journal du Dimanche". Dodał, że weźmie pod uwagę obawy społeczne związane z planowaną zmianą.

- Jeżeli jednak nie przeprowadzimy reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie

- oświadczył.

Philippe zapowiedział, że w środę przedstawi dokładny plan wprowadzania reformy emerytalnej. Jak informuje agencja AP, premier ma na dzisiejsze popołudnie zaplanowane rozmowy z ministrami biorącymi udział w pracach nad reformą, a także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Niedziela jest czwartym dniem chaosu komunikacyjnego we Francji. Pracownicy kolei SNCF i paryskiego transportu RATP przedłużyli strajk przeciw planowanej reformie emerytalnej. Większość pociągów we Francji stoi, 14 linii metra w Paryżu jest zamkniętych, działają tylko dwie - wykorzystujące pociągi sterowane automatycznie, bez maszynistów.

Philippe Martinez, szef związku zawodowego CGT, powiedział, że jego organizacja będzie walczyć, aż rząd porzuci plan reformy emerytalnej. Pierwsza demonstracja związkowców, w czwartek, przyciągnęła 65 tys. ludzi w Paryżu, a w całym kraju - 806 tys. Związki planują kolejną manifestację na wtorek.

Prezydent Macron chce uprościć francuski system emerytalny, który obejmuje ponad 40 różnych planów. Pracownicy kolei mogą np. przejść obecnie na emeryturę nawet dziesięć lat wcześniej niż przeciętny pracownik.

Rząd ocenia, że system jest niesprawiedliwy i zbyt kosztowny oraz że Francuzi będą musieli pracować dłużej, choć wydaje się być niechętny zwykłemu podniesieniu wieku emerytalnego, który wynosi 62 lata dla kobiet i mężczyzn

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl