Gersdorf odbierze kolejną nagrodę. Po Obywatelach RP - czas na niemiecką fundację

Małgorzata Gersdorf / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Małgorzata Gersdorf otrzymała niemiecką nagrodę przyznawaną przez Fundację Theodora Heussa - informuje portal dw.com. W uzasadnieniu czytamy o "wzorowej niezłomności" i "jednoznacznej postawie", a "laurkę" dopełniły pochwały ze strony Gesine Schwan, niemieckiej polityk znanej z niekoniecznie pozytywnego nastawienia do obecnego polskiego rządu. I Prezes SN nagrodę ma odebrać w maju podczas ceremonii w Stuttgarcie.

Jak dobrze liczymy, będzie to już druga nagroda dla Małgorzaty Gersdorf w tym roku. Pierwszą - statuetkę "Stojącym w imię zasad" - odebrała w styczniu z rąk Obywateli RP "w podziękowaniu za wytrwałość, odwagę i konsekwencję w obronie niezawisłości polskich sądów".

- Ja tę nagrodę sobie zabieram, ale rozumiem, że jest ona dla wszystkich sędziów, którzy dbają o niezawisłość sędziów, ale i o niezawisłość naszej Ojczyzny. Nasze motto było takie, by nasza Ojczyzna była taka sama, jak ta, na którą żeśmy składali nasze przysięgi sędziowskie

- powiedziała podczas zorganizowanej w Sądzie Najwyższym imprezie wręczenia statuetek Małgorzata Gersdorf, dziękując zarazem Obywatelom RP  i dodając: "w jakimś sensie obroniliście naszą Ojczyznę".

Teraz o nagrodzie im. Theodora Heussa dla Małgorzaty Gersdorf poinformowała fundacja imienia niemieckiego polityka, byłego prezydenta RFN. 

W uzasadnieniu znalazły się słowa o „wzorowej niezłomności, jednoznacznej postawie i odwadze cywilnej, z którą broni nieodzownych warunków demokracji”. W tej swoistej "laurce" znalazła się również wypowiedź Gesine Schwan, która uznała, że Gersdorf  "z godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi sytuacji w Polsce".

Gesine Schwan to przewodnicząca kuratorium Fundacji Theodora Heussa, członkini SPD, która w ostatnich latach nie kryje negatywnego nastawienia do obecnego polskiego rządu. Głośnym echem odbiła się jej wypowiedź z grudnia 2015 r., w której stwierdziła, że "Niemcy powinny wspierać siły opozycyjne wobec PiS", a na temat Polski, Chorwacji, Węgier i Słowacji orzekła, że to "kraje o silnych nacjonalistycznych i faszystowskich tradycjach".


Niemieckie media wytrzymały kilka dni. I ruszyły do ataku na polski rząd

Sama nagroda, którą Fundacja przyznaje od 1965 r. jest dedykowana "osobom lub instytucjom, które swoim działaniem są przykładem demokratycznej postawy i zaangażowania dla ważnych społecznie inicjatyw". Wśród laureatów można znaleźć zarówno Guenthera Grassa, Jurgena Habermasa, Vaclava Havla, Timothy'ego Gartona Asha, jak i kontrowersyjnego polityka, Daniela Cohn-Bendita. Wręczenie nagrody dla Małgorzaty Gersdorf odbędzie się podczas ceremonii w Stuttgarcie, 11 maja 2019 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com, .theodor-heuss-stiftung.de, tvn24.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejne linie lotnicze ograniczają loty do Chin

Zdjęcie ilustracyjne / Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=123017

  

Linie lotnicze Air France poinformowały, że ograniczą w tym tygodniu loty do Chin. Podobną decyzję podjęły należące do Air France holenderskie linie lotnicze KLM. Przyczyną ograniczenia lotów jest epidemia koronawirusa w chińskim mieście Wuhan.

Air France zmniejszyła liczbę rejsów do Pekinu i Szanghaju. Od piątku zamiast dotychczasowych 10 lotów tygodniowo do Pekinu i 13 do Szanghaju odbędzie się codziennie jeden lot do każdego z tych miast.

Od piątku bezpośrednie loty samolotów KLM z Amsterdamu do chińskich miast Chengdu i Hangzhou będą zawieszone, a liczba lotów do Szanghaju będzie ograniczona z 11 do siedmiu tygodniowo. Liczba lotów do Pekinu nie będą zmniejszone. Ograniczenia te będą obowiązywać co najmniej do 29 lutego.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Do tej pory potwierdzono ponad 6 tys. przypadków zakażeń i 132 zgony. Przypadki zachorowań wystąpiły w kilkunastu państwach - w tym trzech w Europie - w Niemczech, Francji i Finlandii. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts