Jak dobrze liczymy, będzie to już druga nagroda dla Małgorzaty Gersdorf w tym roku. Pierwszą - statuetkę "Stojącym w imię zasad" - odebrała w styczniu z rąk Obywateli RP "w podziękowaniu za wytrwałość, odwagę i konsekwencję w obronie niezawisłości polskich sądów".

- Ja tę nagrodę sobie zabieram, ale rozumiem, że jest ona dla wszystkich sędziów, którzy dbają o niezawisłość sędziów, ale i o niezawisłość naszej Ojczyzny. Nasze motto było takie, by nasza Ojczyzna była taka sama, jak ta, na którą żeśmy składali nasze przysięgi sędziowskie

- powiedziała podczas zorganizowanej w Sądzie Najwyższym imprezie wręczenia statuetek Małgorzata Gersdorf, dziękując zarazem Obywatelom RP  i dodając: "w jakimś sensie obroniliście naszą Ojczyznę".

Teraz o nagrodzie im. Theodora Heussa dla Małgorzaty Gersdorf poinformowała fundacja imienia niemieckiego polityka, byłego prezydenta RFN. 

W uzasadnieniu znalazły się słowa o „wzorowej niezłomności, jednoznacznej postawie i odwadze cywilnej, z którą broni nieodzownych warunków demokracji”. W tej swoistej "laurce" znalazła się również wypowiedź Gesine Schwan, która uznała, że Gersdorf  "z godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi sytuacji w Polsce".

Gesine Schwan to przewodnicząca kuratorium Fundacji Theodora Heussa, członkini SPD, która w ostatnich latach nie kryje negatywnego nastawienia do obecnego polskiego rządu. Głośnym echem odbiła się jej wypowiedź z grudnia 2015 r., w której stwierdziła, że "Niemcy powinny wspierać siły opozycyjne wobec PiS", a na temat Polski, Chorwacji, Węgier i Słowacji orzekła, że to "kraje o silnych nacjonalistycznych i faszystowskich tradycjach".


Niemieckie media wytrzymały kilka dni. I ruszyły do ataku na polski rząd

Sama nagroda, którą Fundacja przyznaje od 1965 r. jest dedykowana "osobom lub instytucjom, które swoim działaniem są przykładem demokratycznej postawy i zaangażowania dla ważnych społecznie inicjatyw". Wśród laureatów można znaleźć zarówno Guenthera Grassa, Jurgena Habermasa, Vaclava Havla, Timothy'ego Gartona Asha, jak i kontrowersyjnego polityka, Daniela Cohn-Bendita. Wręczenie nagrody dla Małgorzaty Gersdorf odbędzie się podczas ceremonii w Stuttgarcie, 11 maja 2019 r.