Gersdorf odbierze kolejną nagrodę. Po Obywatelach RP - czas na niemiecką fundację

Małgorzata Gersdorf / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Małgorzata Gersdorf otrzymała niemiecką nagrodę przyznawaną przez Fundację Theodora Heussa - informuje portal dw.com. W uzasadnieniu czytamy o "wzorowej niezłomności" i "jednoznacznej postawie", a "laurkę" dopełniły pochwały ze strony Gesine Schwan, niemieckiej polityk znanej z niekoniecznie pozytywnego nastawienia do obecnego polskiego rządu. I Prezes SN nagrodę ma odebrać w maju podczas ceremonii w Stuttgarcie.

Jak dobrze liczymy, będzie to już druga nagroda dla Małgorzaty Gersdorf w tym roku. Pierwszą - statuetkę "Stojącym w imię zasad" - odebrała w styczniu z rąk Obywateli RP "w podziękowaniu za wytrwałość, odwagę i konsekwencję w obronie niezawisłości polskich sądów".

- Ja tę nagrodę sobie zabieram, ale rozumiem, że jest ona dla wszystkich sędziów, którzy dbają o niezawisłość sędziów, ale i o niezawisłość naszej Ojczyzny. Nasze motto było takie, by nasza Ojczyzna była taka sama, jak ta, na którą żeśmy składali nasze przysięgi sędziowskie

- powiedziała podczas zorganizowanej w Sądzie Najwyższym imprezie wręczenia statuetek Małgorzata Gersdorf, dziękując zarazem Obywatelom RP  i dodając: "w jakimś sensie obroniliście naszą Ojczyznę".

Teraz o nagrodzie im. Theodora Heussa dla Małgorzaty Gersdorf poinformowała fundacja imienia niemieckiego polityka, byłego prezydenta RFN. 

W uzasadnieniu znalazły się słowa o „wzorowej niezłomności, jednoznacznej postawie i odwadze cywilnej, z którą broni nieodzownych warunków demokracji”. W tej swoistej "laurce" znalazła się również wypowiedź Gesine Schwan, która uznała, że Gersdorf  "z godną podziwu oczywistością sprzeciwiła się rozwojowi sytuacji w Polsce".

Gesine Schwan to przewodnicząca kuratorium Fundacji Theodora Heussa, członkini SPD, która w ostatnich latach nie kryje negatywnego nastawienia do obecnego polskiego rządu. Głośnym echem odbiła się jej wypowiedź z grudnia 2015 r., w której stwierdziła, że "Niemcy powinny wspierać siły opozycyjne wobec PiS", a na temat Polski, Chorwacji, Węgier i Słowacji orzekła, że to "kraje o silnych nacjonalistycznych i faszystowskich tradycjach".

Niemieckie media wytrzymały kilka dni. I ruszyły do ataku na polski rząd


Niemieckie media wytrzymały kilka dni. I ruszyły do ataku na polski rząd

Sama nagroda, którą Fundacja przyznaje od 1965 r. jest dedykowana "osobom lub instytucjom, które swoim działaniem są przykładem demokratycznej postawy i zaangażowania dla ważnych społecznie inicjatyw". Wśród laureatów można znaleźć zarówno Guenthera Grassa, Jurgena Habermasa, Vaclava Havla, Timothy'ego Gartona Asha, jak i kontrowersyjnego polityka, Daniela Cohn-Bendita. Wręczenie nagrody dla Małgorzaty Gersdorf odbędzie się podczas ceremonii w Stuttgarcie, 11 maja 2019 r. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: dw.com, .theodor-heuss-stiftung.de, tvn24.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

6 godzin wspinał się... po wieży Eiffla

/ wikipedia.org/domena publiczna

  

- Mężczyzna, który wspiął się w na wieżę Eiffla, powodując ewakuację wszystkich turystów, pozostawał na niej przez sześć godzin - poinformowały paryskie służby bezpieczeństwa. Do tej pory nieznane są motywy działania śmiałka, który dotarł niemal do najwyższego piętra tej mierzącej 324 metry budowli.

Ewakuowanie 2500 turystów, którzy znajdowali się na wieży Eiffla, rozpoczęło się po godzinie 15:30. Wtedy firma obsługująca obiekt (SETE) otrzymała informację, że pewien mężczyzna, który wszedł normalnie na teren wieży, rozpoczął wspinaczkę po jej konstrukcji, gdy był na pierwszym piętrze.

Przez następnych kilka godzin mężczyzna wspinał się w górę i dotarł niemal do trzeciego piętra, które znajduje się pod czubkiem budowli. Tam czekali już na niego strażacy, wspierani przez policyjną brygadę śledczą i interwencyjną. Ok. godz. 21:30 śmiałek został przekonany, aby oddał się w ręce policji.

Firma SETE poinformowała, że we jutro rano wieża na powrót zostanie udostępniona dla zwiedzających, a pechowcy, którzy zostali ewakuowani, otrzymają zwrot pieniędzy za bilety.

W październiku 2017 r. wszystkich znajdujących się na wieży Eiffla ewakuowano z powodu „obecności na filarze budowli młodego człowieka, który groził popełnieniem samobójstwa”. W końcu policjantom udało się nakłonić go do odstąpienia od tych zamiarów.

Zbudowana z okazji Paryskiej Wystawy Światowej w 1889 r. wieża Eiffla jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych na świecie. Rocznie sprzedaje się 7 milionów biletów, które pozwalają na wjazd na jedno z trzech pięter budowli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl