Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że prezydent Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem (63 proc.) ankietowanych. Drugi w rankingu jest premier Mateusz Morawiecki (55 proc.), trzeci - Paweł Kukiz (45 proc.). Z kolei Liderami rankingu nieufności są szefowie: PO Grzegorz Schetyna (49 proc.) oraz Teraz! Ryszard Petru (45 proc.).

Prezydent Andrzej Duda w lutym, tak jak dotychczas, jest liderem rankingu zaufania do polityków. Zaufanie do niego deklaruje 63 proc. ankietowanych, nie ufa mu 26 proc. Notowania prezydenta nie zmieniły się od poprzedniego badania.

Drugie miejsce na liście polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zajmuje w lutym premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 55 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt. proc.), a 28 proc. deklaruje nieufność (spadek o 3 pkt. proc.). Na trzeciej pozycji lokuje się lider ruchu Kukiz'15 Paweł Kukiz (45 proc. zaufania, wzrost o 1 pkt. proc. w stosunku do stycznia); nie ufa mu 22 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.).

Zaufanie do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro deklaruje 44 proc. ankietowanych (bez zmian); nie ufa mu 35 proc. badanych (spadek o 1 pkt. proc.). Na kolejnym miejscu w rankingu zaufania znalazła się wicepremier Beata Szydło - 44 proc. zaufania (bez zmian), nie ufa jej 36 proc. badanych (spadek o 2 pkt. proc.).

Prezesowi PiS Jarosław Kaczyński ufa 40 proc. badanych (wzrost o 1 pkt. proc.); brak zaufania deklaruje wobec niego 43 proc. ankietowych (spadek o 4 pkt. proc.).

Niezwykle ciekawie wygląda zestawienie dotyczące zaufania i nieufności do liderów partii opozycyjnych:

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz cieszy się zaufaniem 32 proc. ankietowanych (spadek o 5 pkt. proc.); brak zaufania wyraziło 16 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.).

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer cieszy się zaufaniem na poziomie 22 proc. (spadek o 1 pkt. proc.), nieufność wyraziło 29 proc. (bez zmian).

Lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna w badaniu CBOS uzyskał zaufanie na poziomie  20 proc. badanych (spadek o 8 pkt. proc.), a nieufność wyraziło mu 49 proc. (wzrost o 4 pkt. proc.).

Liderowi partii Teraz! Ryszardowi Petru ufa 17 proc. badanych (spadek o 1 punkt proc.), nie ufa mu 45 proc. (wzrost o 1 pkt. proc.).

Ranking zaufania zamyka szef SLD Włodzimierz Czarzasty z wynikiem 14 proc. (bez zmian); nie ufa mu 21 proc. ankietowanych (też bez zmian). Nieznajomość Czarzastego zadeklarowało 42 proc. ankietowanych.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 lutego 2019 r. na liczącej 968 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.