Sędziowie o łapówkach sędziego wolą za zamkniętymi drzwiami. Nie wpuścili naszego reportera

Zdjęcie ilustracyjne / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

  

Dziś Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie ma zdecydować, czy uchyli immunitet sędziemu Sławomirowi B., któremu prokuratura chce postawić zarzut przyjęcia łapówek w postaci 200 tys. zł i 4 samochodów. Będzie też wnioskować o areszt dla prawnika. Posiedzenie w tej sprawie ruszyło dzisiaj w południe. Zaczęło się od zakazu wstępu na salę dla... dziennikarzy! Bez podania powodu, ani podstawy prawnej.

Prokuratura wnioskowała o uchylenie immunitetu i zgodę na postawienie zarzutów, zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie Sławomira B.

Dziś w Sądzie Dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie rozpatrywano ten wniosek.

„Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował wniosek o podjęcie uchwały w przedmiocie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Sławomira B. – obecnie sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, oraz o zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie”

– pisała w komunikacie Prokuratura Krajowa.

Przed rozpoczęciem sprawy sędziowie Marian Marcinkowski, Mariusz Greszta i Katarzyna Wilczyńska nakazali ochronie, by zagrodziła drzwi i nie wpuściła na salę dziennikarzy. Pojawiło się bowiem dwóch reporterów, w tym jeden pracujący dla naszego portalu.

Próbowaliśmy dowiedzieć się na jakiej podstawie podjęto tak drastyczne kroki. Nie pozwolono bowiem wysłuchać uzasadnienia decyzji o niejawności rozprawy.

Katarzyna Wilczyńska (sędzia Sądu Dyscyplinarnego orzekająca na co dzień w Sądzie Okręgowym Warszawa Praga) stanowczo nakazała opuszczenie dziennikarzom sali.

Domagaliśmy się uzasadnienia prawnego takiej decyzji składu sędziowskiego. Protokolant przekazał nam wyjaśnienie, że chodzi o art. 95 kpk.

Lecz ten zapis kodeksu mówi jedynie o podziale posiedzeń sądu na rozprawy i posiedzenia. Nie uzasadnia on nie wpuszczenia na sali publiczności.

Gdy nalegaliśmy o dalsze wyjaśnienia, sąd przekazał nam przez protokolanta, że również sentencja decyzji SA w sprawie Sławomira B. będzie niejawna, bo skład sędziowski uznał to za stosowne.

Próbowaliśmy również poprosić o komentarz prezesa Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie sędziego Mariusza Łodko. Bezskutecznie.

Aktualizacja: skontaktowała się z nami pracownica sekretariatu sędziego Łodko i przekazała nam, że chodzi o artykuł 95b kpk, mówiący o wyłączeniu jawności posiedzeń. I powtórzono, że ogłoszenie uchwały ws. wniosku prokuratury będzie niejawne. A jego treść będzie można poznać w poniedziałek po złożeniu wniosku o wgląd w akta.


Sławomir B. to doświadczony sędzia, który orzekał w sprawach gospodarczych. Śledztwo dotyczy wydarzeń z czasów, gdy pracował w Sądzie Rejonowym Warszawa-Praga-Północ w IX Wydziale Gospodarczym ds. Upadłościowych i Naprawczych. Wtedy miał nawiązać kontakt z syndykiem Tomaszem S.  – pisał Grzegorz Broński w „Gazecie Polskiej Codziennie”.

Sędzia Sławomir B. według śledczych miał zlecać syndykowi Tomaszowi S. wdrażanie postępowań upadłościowych firm z dużym majątkiem. Śledczy dotarli do materiałów wskazujących, że w zamian za decyzje korzystne dla syndyka, B. miał żądać i otrzymywać korzyści majątkowe.

Syndyk miał wypłacać swoim zaprzyjaźnionym firmom pieniądze za bezwartościowe opinie, ekspertyzy i usługi prawne na rzecz upadłych przedsiębiorstw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Najważniejsze takie porozumienie od lat? Szymański ujawnia: Olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne

zdjęcie ilustracyjne / Tumisu; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Wiceszef polskiej dyplomacji Konrad Szymański nie ukrywa, jak duże znaczenie ma porozumienie w sprawie brexitu, które zostało wstępnie zaakceptowane przez stronę unijną i stronę brytyjską. Zdaniem wiceministra MSZ jest to „olbrzymie osiągnięcie negocjacyjne:.

Szef KE Jean-Claude Juncker poinformował dziś, że zawarto porozumienie w sprawie brexitu między UE a Wielką Brytanią.

Negocjatorzy z Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii porozumieli się w sprawie brexitu - poinformował dziś na Twitterze szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu UE, który ma zająć się tą kwestią. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ocenił, że to świetna oferta.

[polecam:https://niezalezna.pl/293284-jest-porozumienie-w-sprawie-warunkow-brexitu-johnson-to-nowa-swietna-oferta]

Do kulisów procesu negocjacji i szczegółów dotyczących samego porozumienia odniósł się wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Porozumienie, które zostało wstępnie zaakceptowane przez obie strony, przez stronę unijną i stronę brytyjską, jest olbrzymim osiągnięciem negocjacyjnym - z jednej strony realizuje oczekiwania Wielkiej Brytanii dotyczące zachowania gwarancji integralności Zjednoczonego Królestwa, z drugiej strony gwarantuje integralność wspólnego rynku, nasze interesy handlowe.
- powiedział wiceszef MSZ.

Wiceminister podkreślił, że porozumienie w tym zakresie jest niezwykle istotne głównie ze względu na regulacje dotyczące ochrony praw obywateli.

Co najważniejsze porozumienie otwiera drogę do tego, by prawa obywateli były chronione umową międzynarodową, nie tylko prawem krajowym, by doszło do rzetelnego rozliczenia finansowego lat członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, by w końcu wprowadzić okres przejściowy, jeśli chodzi o współpracę handlową po ustaniu członkostwa Wielkiej Brytanii w UE.
- mówił Konrad Szymański.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl